rowery damskie

Rower dla kobiety – na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Coraz więcej osób decyduje się zamienić cztery kółka na dwa i regularnie dojeżdża do pracy rowerem. Ten środek transportu nie tylko jest bardziej przyjazny dla naszej planety, ale również dla nas samych: przejażdżka rowerem zapewni nam dawkę ruchu w ciągu dnia i pozwoli na uniknięcie korków w godzinach szczytu. Rower dobrej jakości to inwestycja na lata, dlatego warto przemyśleć jego wybór. Jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając rower dla kobiety?

Czym różni się rower damski od modeli dla mężczyzn?

Wbrew pozorom, nie wszystkie rowery dla kobiet posiadają obniżoną ramę, ale zdecydowana większość damskich rowerów miejskich i trekkingowych jest w taką wyposażona, w odróżnieniu od rowerów męskich. Modele sportowe, przeznaczone do jazdy w terenie i treningów, posiadają ramę wizualnie podobnie do męskiej, ale o konstrukcji dostosowanej do kobiecej budowy ciała. Kolejnym ważnym elementem jest siodełko — te przeznaczone dla kobiet są wyraźnie szersze i miększe. Rowery damskie są także produkowane w mniejszych rozmiarach niż te typowo męskie oraz lżejsze.

Tym jednak co najbardziej rzuca się w oczy, jest oczywiście kolorystyka oraz akcesoria — klasyczna “damka” jest często w jasnych, pastelowych kolorach oraz z eleganckim koszykiem z przodu.

Jaki typ roweru wybrać?

Przede wszystkim powinnyśmy określić, jak często i gdzie będziemy jeździć. Jeśli planujemy poruszać się wyłącznie po mieście, które obfituje w rowerowe ścieżki, sprawdzi się świetnie wygodny rower miejski. Warto jednak rozważyć zakup roweru trekkingowego o bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Jest to rower typowo turystyczny, ale sprawdzi się doskonale również w mieście. Jazda na nim jest równie komfortowa dzięki wyprostowanej pozycji jak na rowerze miejskim, a posłuży także podczas wypadów poza miasto w trudniejszym terenie oraz na dłuższe dystanse.

Dla kobiet wysportowanych i aktywnych dobrym wyborem może się okazać rower typu cross lub gravel. Modele te są przeznaczone do szybszej jazdy zarówno po asfalcie, jak i po drogach szutrowych i leśnych, dlatego sprawdzą się do treningów oraz do codziennego poruszania się po mieście. Z kolei jeśli planujemy głównie użytkować rower do jazdy po górach, niezmiennie od lat najlepszym wyborem pozostają klasyczne “górale”, czyli rowery MTB.

Stosunkową nowością na rynku są rowery elektryczne, wyposażone w silnik, wspomagający nas przy jeździe po wzniesieniach i na dłuższych dystansach. Ich cena z roku na rok staje się bardziej przystępna, jednak w dalszym ciągu pozostają droższe niż modele tradycyjne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij