Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych – opinia eksperta
Wypadek nigdy nie zdarza się we właściwym czasie. Może spotkać każdego z nas i dotknąć bliskiej nam osoby. W takich momentach naszego życia, gdy jesteśmy zajęci i zaabsorbowani sprawami wyższej rangi, ani nam w głowie pochylić się nad tak przyziemnymi sprawami jak odszkodowanie i zastanowienie się nad jego odzyskaniem. Cały proces odszkodowawczy w Polsce jest regulowany przez odpowiednie przepisy. Ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U 2003, nr.124, poz.1152) określa zasady zawierania i wykonywania umów, sposoby kontroli spełniania tego obowiązku, oraz podstawowych zasad i zadań tychże podmiotów. Pomimo szeregu artykułów zawartych w tej ustawie (art.35,36,37) w każdej indywidualnej sprawie odszkodowawczej może pojawić się wiele wątpliwości i uchybień ze strony ubezpieczyciela.
Z czym zwrócić się do eksperta
Warto w tak niełatwej chwili skorzystać z pomocy reprezentanta do spraw roszczeń. Postaram się wyjaśnić na czym polega taka praca. W Polsce w roku 2020 miało miejsce 23 540 wypadków. Z tego powodu, odszkodowania w tym zakresie należą do najczęściej zgłaszanych przypadków. Jako znawca tego tematu doradzam aby poszkodowany zgłosił się do właściwego organu z żądaniem wypłaty odszkodowania w formie pisemnej. Po uprzednim ustaleniu który podmiot ubezpieczeniowy jest odpowiedzialny za wypłatę takiego odszkodowania, i na podstawie zawartej wcześniej umowy ubiegał się o wypłatę należnej mu kwoty. Doradzam aby w niejasnych i skomplikowanych sprawach zatrudnić osobę kompetentną, ponieważ spotkałem się w wielu przypadkach z zaniżaniem kwoty ubezpieczenia jak i odmowy wypłaty świadczeń. Ubezpieczyciel powinien wycenić i wypłacić nam odszkodowanie do 30 dni. Po tym terminie mamy prawo do odwołania. Aby pomóc klientowi, przede wszystkim przygotowuje stosowną dokumentację uszkodzenia pojazdu, która obejmuje pełną informację o zakresie uszkodzeń oraz czy samochód nadaje się do naprawy lub czy jest stwierdzona szkoda całkowita. Do moich obowiązków należy ustalenie odpowiedzialności o winie i sprawcy wypadku poprzez zbadanie dokumentów w prokuraturze, na policji lub w sądzie. Na podstawie dokumentów i analizy uszkodzeń ustalam i wyceniam wysokość kwoty odszkodowania.
Profesjonalny doradca to kompleksowa usługa
Często doradzam osobie poszkodowanej dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Ponieważ wysokość odszkodowania zasądzona przez sędziego może być wielokrotnie wyższa niż ustalona przez rzeczoznawcę wytypowanego przez zakład ubezpieczeniowy. Jeżeli poszkodowany zwróci się o pomoc do profesjonalnej firmy odszkodowawczej XPRIME zapewniam że zostanie ona potraktowana z pełnym zaangażowaniem i przeanalizowana pod kontem każdego aspektu sprawy z punktu obowiązującego prawa. Z mojego punktu widzenia warto zapewnić sobie pomoc eksperta z firmy odszkodowawczej przez cały przewód sądowy. Już na miejscu wypadku należy wykonać kilka zdjęć uszkodzonego samochodu aby w przyszłości mieć pełną dokumentację zakresu szkody. Ważną rzeczą na którą chcę zwrócić uwagę jest to że ubezpieczenie OC jest zarejestrowane na konkretny samochód, i nawet w przypadku kiedy kierowca nie jest właścicielem pojazdu którym spowodował wypadek przysługuje nam odszkodowanie z polisy OC tego samochodu. Dobrze wypełniony wniosek musi posiadać datę i miejsce zdarzenia, dane osobowe uczestników oraz dane samochodów. Podkreślam że odzyskanie odszkodowania i jego wysokość zależą od typu szkód, kto ucierpiał w wypadku i oczywiście roszczenia finansowe są ograniczone pułapem sum gwarantowanych.