Gdzie pracują roboty AGV?

Pierwszy robot AGV został wprowadzony na rynek w latach 80. XX w. Przez cały ten czas jego działanie było usprawniane, by móc otrzymać coraz doskonalsze urządzenia. Dzisiaj wiele firm z różnych branż korzysta z tego rozwiązania. Gdzie można zastosować roboty AGV i czy naprawdę warto?

Czym są roboty AGV?

Roboty AGV mogą być także nazywane: robotami mobilnymi AGV, wózkami magazynowymi, automatycznymi wózkami, platformami jezdnymi oraz samojezdnymi wózkami transportowymi. Zazwyczaj producenci stosują zróżnicowane nazewnictwo, by produkt opracowany przez nich kojarzył się konsumentowi z daną marką. Są to bardzo uniwersalne i użyteczne wózki, które poruszają po ustalonej wcześniej ścieżce. Wykorzystuje się je do przewożenia różnorodnych ładunków. Jego ładowność to od kilku kilogramów do kilku ton, dzięki czemu może być stosowany w wielu branżach. Prawidłowy kierunek jego przemieszczania się określany jest dzięki technologii RFID (fal radiowych). Robot działa samodzielnie, jest w pełni bezzałogowy i nie wymaga obsługi w żadnym zakresie. Jego programowanie również przebiega zdalnie. Zabezpieczeniami stosowanymi w automatycznych wózkach są: wyłączniki bezpieczeństwa, kamery, które powalają na uniknięcie kolizji, a także skaner przestrzeni.

Gdzie pracują roboty AGV, w jakich branżach?

Roboty mobilne AGV bardzo często znajdują zastosowanie w miejscach, w których warunki pracy są niebezpieczne dla człowieka. Jako przykład można podać kopalnie. Ponadto AGV to technologia wykorzystywana np. w branży motoryzacyjnej, medycznej, elektronicznej, meblarskiej, spożywczej, a także FMCG, czyli produktów szybkozbywalnych. Zazwyczaj ich zadaniem jest dostarczanie części i podzespołów do linii produkcyjnych oraz odbieranie półproduktów i przewożenie gotowych produktów do magazynu. Coraz częściej roboty pojawiają się także w przedsiębiorstwach produkujących różnego rodzaju obudowy oraz w laboratoriach. Szerokie zastosowanie technologii AGV można zauważyć w dużych centrach logistycznych, gdzie wykorzystywane są np. w celu kompletowania zamówień lub podczas rozładunku, a także na lotniskach do transportowania bagaży. Roboty AGV coraz częściej stosowane są również w szpitalach w celu dostarczania pościeli, posiłków oraz zabierania odpadów.

Czy warto stosować AGV w przedsiębiorstwie?

Jak wspomniono wcześniej, roboty AGV wykorzystywane są w miejscach, gdzie warunki pracy są trudne dla pracowników. Pozwalają one na ich polepszenie, poprzez realizowanie za ludzi pewnych obowiązków oraz zniwelowanie ryzyka wypadków podczas wykonywania zadań. Dzięki zastosowaniu różnorodnych systemów bezpieczeństwa wózki mogą poruszać się w tej samej przestrzeni co ludzie. Wśród innych zalet stosowania tego urządzenia wyróżnić można bardzo dużą uniwersalność. Robot jest kompaktowy, dlatego zmieści się nawet w wąskich miejscach. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii wózki poruszają się po wyznaczonej trasie bez konieczności montowania dodatkowych oznaczeń w przestrzeni. Do ich kolejnych plusów zaliczyć można bardzo prostą konfigurację i obsługę oraz łatwe dostosowanie do potrzeb określonej branży. Dodatkowo popularność robotów AGV rośnie ze względu na możliwość ciągłej pracy. Zastosowano w nich technologię zasilania akumulatorowego. Warto także podkreślić, że roboty AGV pozwalają na zredukowanie kosztów prowadzenia działalności oraz zwiększenie produktywności oraz wydajności zakładu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij