Naturalny peeling, czyli jaki?
Możesz go zrobić w domu lub kupić – ważne jednak aby naturalny peeling do twarzy i ciała bazował na roślinnych składnikach. Korzystając z mocy natury, można głęboko oczyścić skórę, tak aby odsłonić jej wrodzone piękno i blask. Jak przygotować domowe naturalne peelingi do twarzy i ciała? Jaki produkt wybrać ze sklepowej półki? Podpowiadamy.
Peeling – naturalny sposób na głębokie oczyszczenie
Wykonując peeling – całego ciała czy tylko twarzy – odsłaniasz młodszą, „nowszą” i „świeższą” skórę. Jak to możliwe?
Naskórek składa się z keratynocytów. Są to żywe komórki, które z czasem obumierają i stają się korenocytami. Gromadzą się na nich zanieczyszczenia, a ich warstwa może zatykać pory. Obumarły i nieusunięty z twarzy naskórek sprzyja powstawaniu niedoskonałości cery, a w tym pojawieniu się trądziku. Warstwa martwych komórek na skórze powoduje, że traci ona blask i przestaje być jedwabista w dotyku.
Dlatego naturalne peelingi powinny wejść do rutyny pielęgnacyjnej. Ich wykonywanie może być początkiem rytuału piękności – odmładzającego czy nawilżającego. Zaraz po peelingu skóra jest czysta i pozbawiona bariery, która utrudniałaby przenikanie do jej głębszy warstw składników aktywnych znajdujących się np. w kosmetykach anti-aging.
Naturalne peelingi do twarzy – domowe vs. sklepowe
Domowy naturalny peeling do twarzy możesz przygotować z:
- łyżki cukru i łyżki oliwy z oliwek;
- dwóch łyżek drobno zmielonych płatków owsianych, łyżki miodu i łyżki oleju kokosowego;
- z trzech łyżeczek fusów z kawy, pół łyżeczki cynamonu, łyżeczki oliwy z oliwek.
W przypadku każdej receptury składniki należy połączyć ze sobą tak, aby stworzyły ziarnistą papkę. Następnie należy nałożyć je na skórę i wykonać masaż twarzy. W ten sposób mechanicznie pozbędziesz się martwego naskórka z cery.
Sklepowe peelingi idą o krok o dalej. Znajdują się wśród nich kosmetyki enzymatyczne wzbogacone np. drobnymi ziarnami korundu. Można je po prostu nałożyć na twarz, a wtedy nie podrażniają cery przez pocieranie jej drobinkami, co ma znaczenie dla osób ze skórą wrażliwą. Jednak można też połączyć ich stosowanie z delikatnym masażem policzków, czoła i skroni. To sposób na to, aby pozbyć się zrogowaciałych komórek naskórka z cery suchej, mieszanej czy tłustej.
Peelingi enzymatyczne (także te z drobinkami) zawierają np. papainę oraz bromelainę – enzymy pozyskiwane odpowiednio z papai i ananasa. Składniki te mają zdolność do degradacji struktur białkowych, dzięki czemu delikatnie, ale skutecznie pomagają pozbyć się obumarłego naskórka. W peelingach enzymatycznych znajdują się też naturalne olejki, które wspomagają nawilżenie i ukojenie cery.
Naturalne peelingi do ciała – z czego powstają?
Jeżeli lubisz przygotowywać domowe kosmetyki, to twój peeling do ciała zrobisz ze zmielonych migdałów, ziaren kawy czy owsianki – połączonych z naturalnym olejem. Możesz decydować, czy dany kosmetyk będzie miał mniejsze, czy większe drobinki. Dlatego w domowych warunkach może powstać zarówno silnie ścierający, gruboziarnisty scrub, jak i delikatniejszy peeling.
W sklepowych kosmetykach tego typu znajduje się całe bogactwo składników aktywnych. Należą do nich “ścierniwa”, czyli np. cukier lub sól, i kompleksy cennych dla urody olejków. Składniki tworzące receptury sklepowych, naturalnych peelingów od ciała pomagają nie tylko pozbyć się martwego naskórka, ale też wspomagają ujędrnienie, nawilżenie i wygładzenie skóry.
Jeżeli panujesz zorganizować sobie domowe SPA, sięgnij po kosmetyk na bazie błota z Morza Martwego. Możesz połączyć je w dowolnych proporcjach z wodą, tak by peeling mocniej lub delikatniej złuszczał skórę. Błoto z Morza Martwego można stosować zarówno na twarz, jak i na całe ciało. Pomoże ono usunąć martwy naskórek, a także wspomoże walkę z cellulitem oraz regenerację i nawilżenie skóry.
Lubisz uczucie idealnie oczyszczonej i głęboko odświeżonej skóry? Sięgnij po peeling z enzymami i drobinkami pomagającymi pozbyć się martwego naskórka lub zrób własny kosmetyk. W ten sposób twoje ciało stanie się gładkie, a cera będzie bić promiennym blaskiem.