Termomodernizacja, a ekonomia – jakie prace są niezbędne, a z czego można zrezygnować

Termomodernizacja, a ekonomia – jakie prace są niezbędne, a z czego można zrezygnować?

Warto zdecydować się na termomodernizację firmy. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty ogrzewania, a także zrobić coś pożytecznego dla środowiska. Oczywiście taka inwestycja jest droga, jednak przynosi naprawdę dobre efekty, tym bardziej że można uzyskać dotację na termomodernizacje. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jakie prace są niezbędne, a z których ewentualnie można zrezygnować.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to podstawa

izolacja ścianWiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna i drzwi. Sporo budynków firmowych zbudowanych było kilka dekad wcześniej, w związku z czym nie spełniają współczesnych norm dotyczących izolacji termicznej. Stara stolarka okienna przyczynia się do dużych strat, gdyż powstają mostki termiczne, a rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Dlatego starając się o dotację termomodernizacyjną niezwykle duże znaczenie ma wymiana okien i drzwi na te o dobrych parametrach cieplnych. Zatem mogą sprawdzić się potrójne szyby, a także izolacja otworów okiennych pianką poliuretanową. Warto również zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw, który powinien być mniejszy niż 1,1 W/(m2*k). Najlepiej wybierać okna 0,9 W/m2*k, dzięki temu można znacząco obniżyć straty energii. Warto również zwrócić uwagę na parametry szyby okna i tutaj najlepiej wybierać tafle oddzielone komorami wypełnionymi kryptonem lub ksenonem. Wybór takiej stolarki okiennej jest również funkcjonalny i wpływa na komfort, gdyż niweluje hałasy z zewnątrz.

Ocieplenie elewacji i dachu kluczem do dużej oszczędności

Często wiele starszych budynków nie jest ocieplona, co niestety powoduje dostawanie się do wnętrza wilgoci, co z kolei powoduje powstawanie pleśni i grzybów, a jak wiadomo mają one bardzo negatywny wpływ na organizm i mogą powodować astmę oskrzelową, a także nasilać objawy alergii. Zatem konieczne jest wręcz zainwestowanie w ocieplenie budynku, a także poddasza. Ocieplenie budynku może być wykonane np. z płyt styropianowych, które zapewniają świetną izolację i doskonale utrzymują ciepło. Z kolei poddasze można ocieplić przy pomocy pianki poliuretanowej albo wełny mineralnej i każde z tych rozwiązań ma wiele zalet, przy czym ciepło lepiej utrzymuje pianka poliuretanowa, ponadto łatwo się ją nakłada, jednak jest to droższe rozwiązanie.

Wymiana kotła na ekologiczne źródło ciepła

rury kotłaStare kotły wymagają wymiany według rozporządzeń dotyczących emisji gazów cieplarnianych. Zatem w ramach termomodernizacji można uzyskać dotację na ich wymianę. Tutaj polecane są kotły kondensacyjne, które są bardziej ekologiczne, ograniczają emisję CO2, a ponadto pozwalają na mniejsze zużycie paliw stałych. Zatem jest to korzyść zarówno dla portfela jak i dla środowiska. Wbrew pozorom nawet kotły węglowe można dostosować do wymogów, wystarczy wybrać modele najnowszej generacji. Można wybierać kotły na ekogroszek, pellet, a także gaz, które są znacznie lepszym rozwiązaniem niż stosowanie tradycyjnego węgla. Finansowanie termomodernizacji obejmuje również nowoczesne, odnawialne źródła energii. Zatem można również zainwestować w panele fotowotaiczne, które zmniejszają także ilość zużywanych paliw stałych, gdyż zapewniają dodatkową energię, ale dobrym rozwiązaniem może być także pompa ciepła, która jest także drogą inwestycją, jednak już po kilkunastu latach może się zwrócić z nawiązką, zwłaszcza, biorąc pod uwagę uzyskanie środków w postaci dotacji na termomodernizacje.

Z czego można zrezygnować w przypadku termomodernizacji?

Nowoczesne przedsiębiorstwo wykorzystujące odnawialne źródła energii są lepiej postrzegane na rynku. Jednak są takie rozwiązania, które nie są konieczne. Należą do nich choćby systemy sterowania np. roletami zewnętrznymi. Podobnie rzecz ma się z wentylacją mechaniczną, której wykonanie w istniejącym budynku wiążę się często z przebudową całej instalacji grzewczej, a przede wszystkim kanałów wentylacyjnych. Wentylacja grawitacyjna w przypadku dobrze zaizolowanego budynku może się sprawdzać, w związku z czym dodatkowe koszty związane z przebudową nie są wymagane.

Termomodernizacja jest bardzo opłacalna. Oczywiście należy zainwestować pewien kapitał, ale taka inwestycja bardzo szybko się zwróci. Dofinansowanie na termomodernizację w Białymstoku pozwala szerszego zakresu prac. Dzięki temu oszczędności będą naprawdę duże.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij