Urządź ogród w toskańskim stylu. Doradzimy, jakie rośliny wybrać

Urządź ogród w toskańskim stylu. Doradzimy, jakie rośliny wybrać

Ogród w toskańskim stylu zachwyca nas bogactwem kolorów i przede wszystkim słoneczną aurą. Choć u nas nie zawsze jest tak pięknie, to jednak namiastkę włoskiej krainy słynącej z winorośli można stworzyć obok swojego domu. Wystarczy otwarty umysł, a także znajomość wymagań poszczególnych gatunków. Niewątpliwie swoje miejsce w takim ogrodzie znajdą hiacynty. Jak skomponować roślinność i małą architekturę?

Pergole i ławeczki, a także oczko wodne

We włoskim ogrodzie pasuje porządek i wytworność. Nie brakuje elementów takich jak fontanny i kamienne rzeźby. Można jednak stworzyć bardziej minimalistyczną wersję. Świetnie sprawdzi się pergola. Jej postawienie to jedno, a ukwiecenie to zupełnie inna kwestia. Tutaj wyjątkowo nie będziemy stawiać na pnące róże, a winorośl. Oczywiście taką pergolę trzeba odpowiednio posadowić w ziemi, by nie przewróciła się pod naporem owocującej winorośli. Taki element wprowadza dużą nutę Toskanii do każdego ogrodu. Pergola może stanąć obok tarasu, a jeśli go nie ma nieco przesłonić altanę ogrodową. Taki element latem będzie dawał przyjemny cień. Oczywiście sama pergola z winną latoroślą powinna być ustawiona w słonecznym miejscu, zwłaszcza, jeśli nie ma pełnić jedynie funkcji dekoracyjnej i chce się korzystać z pojawiających się na niej owoców. Można ją również obsadzić innymi roślinami. Sprawdzi się np. glicynia kwiecista, która nie dość że ma piękną woń, to jeszcze obłędny fioletowy kolor. Niewątpliwie we włoskim ogrodzie można stworzyć również oczko wodne, a wokół niego obsadzić płożące się rośliny, które dobrze znoszą wilgotność.

Kolorowe kwiaty, które sprawdzą się w toskańskim ogrodzie

Oczywiście altany i pergole to nie wszystko, gdyż we włoskim ogrodzie doskonale prezentować się będą rabaty. Można je otoczyć murkami oporowymi, zwłaszcza, jeśli chce się stworzyć bardziej renesansowy klimat. Do włoskiego ogrodu sprawdzą się dolomity, które będą idealne do ogródków skalnych. Pomiędzy nimi można posadzić płożące się rośliny, a także lawendę, która doskonale znosi takie towarzystwo. Lawenda jest gatunkiem mrozoodpornym zatem tym bardziej sprawdzi się w polskim ogrodzie urządzonym w toskańskim stylu. Ten krajobraz słynie również ze słonecznikowych łąk, zatem w innej części ogrodu można postawić również na żółte słoneczniki. Oczywiście należy pamiętać, że są to rośliny ekspansywne, a jednocześnie jednoroczne. W toskańskim ogrodzie warto wykorzystać również gatunki pomarańczowych bylin, jak np. dzielżany. Ma być bardzo kolorowo i pozytywnie. Sprawdzą się również hiacynty, które doskonale komponują się z lawendą. Trzeba oczywiście zakupić ich cebulki. Hiacynty, podobnie jak inne rośliny cebulowe, należy ogławiać po przekwitnięciu. Podobnie czyni się z zeschniętymi liśćmi. Dopiero wtedy wykopuje się cebulki i sadzi ponownie na jesień.

Inspekt we włoskim ogrodzie

W toskańskim ogrodzie warto postawić również inspekt drewniany. W nim można uprawiać wiele gatunków, począwszy od ciepłolubnych pomidorów, przez koper włoski, aż do bazylii i oregano. Taki element stanowi dodatkowe upiększenie ogrodu, a jednocześnie zapewniamy sobie ekologiczny mini warzywnik. Oczywiście inspekt powinien stanąć w południowej części ogrodu, gdzie słońce operuje najsilniej i najdłużej.

Nasadzenia szpalerowe – bukszpany i jałowce

W toskańskim ogrodzie bardzo ważne są również szpalery. Mogą być wykonane z jałowców, które są bardziej odporne na nasze warunki klimatyczne niż cyprysiki, które są charakterystyczne dla tego krajobrazu. Doskonale sprawdzą się również bukszpany, które można zasadzić bezpośrednio w ziemi bądź w ciężkich ceramicznych donicach, które w takim ogrodzie będą się doskonale prezentować. Bukszpany można formować w eleganckie kopuły, co wygląda niezwykle reprezentacyjnie.

Stworzenie ogrodu we włoskim stylu wymaga odpowiedniego projektu. Można jednak przenieść krajobrazy Toskanii do swojego małego przydomowego świata. Niewątpliwie taki ogród bardzo pozytywnie wpływa na nastrój ze względu na zastosowane intensywne kolory. Można stworzyć taki klimat jedynie w ogrodzie, ale sprawdzi się także na tarasie. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja, zatem warto dobierać gatunki roślin o podobnych wymaganiach.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij