Jak czyścić piece, grzejniki?

Sezon grzewczy w pełni. Piece i grzejniki w wielu domach eksploatowane są do granic możliwości. Warto wiedzieć, że o te elementy wyposażenia domu trzeba regularnie dbać, usuwając z nich wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Gdy są czyste, pozwalają na znaczne poprawienie jakości życia. Jak czyścić piece, grzejniki? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik.

Jak czyścić piec?

Niektórym osobom wydaje się, że czyszczenie kotła jest niepotrzebne i nigdy nie wykonują tej czynności. Kupując piece używane i nowe na www.sprzedajemy.pl czy w innych serwisach ogłoszeniowych, trzeba pamiętać, że konieczna jest ich regularna konserwacja. Mając na uwadze fakt, że konstrukcja znacznie się nagrzewa, do czyszczenia należy przystąpić po upływie 12-24 godzin od wygaśnięcia ognia. Pozwoli to na bezpieczne wykonanie prac. W tej kwestii warto także zaznaczyć, że konieczne jest wykorzystanie maski ochronnej przeciwpyłowej podczas czyszczenia pieca. Przydatne mogą być także okulary. Pierwszym krokiem powinno być wyczyszczenie komina, ponieważ z niego mogą obsypać się do kotła zbędne odpady. Należy użyć do tego ostrej szczotki z długą rączką lub specjalnego wycioru. Następnie można zabrać się za czyszczenie kotła. Najpierw należy wybrać z jego środka wszelkie zanieczyszczenia – popiół, a następnie wyszorować jego ściany twardą szczotką lub myjką. Warto także oczyścić kanały konwekcyjne. Co ważne, na rynku znaleźć można środki chemiczne przeznaczone do czyszczenia kotła pieca. Doskonale sprawdzą się zwłaszcza w przypadku bardzo zaniedbanych komór.

Dlaczego czyszczenie pieca jest konieczne?

Czyszczenie pieca nie jest prostą i przyjemną pracą, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bardzo zabrudzonym kotłem, o który nie dbano od lat. Warto jednak podkreślić, ze to działanie konieczne do przeprowadzania regularnie – najlepiej raz w roku. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim czysty piec to mniejsze koszty ogrzewania. Wzrasta efektywność jego działania, jest on bardziej wydajny. Dodatkowo komin oraz kocioł bez zbędnych osadów są w mniejszym stopniu narażone na kosztowne awarie, które nie tylko wymuszą spore wydatki związane z usunięciem usterek bądź wymianą całego pieca, ale i będą powodem czasowego zimna w domu. Solidne, regularne czyszczenie pieca to także mniej obowiązków na co dzień. Gdy urządzenie jest oczyszczone, pomieszczenie, w którym zostało zaaranżowane, nie brudzi się w dużym stopniu, przez co prace porządkowe w kotłowni będą mniej czasochłonne i łatwiejsze.

Czyszczenie grzejników – jak?

Nie musimy nikogo przekonywać do tego, że w naszych domach i mieszkaniach się kurzy. Nalot pojawia się na meblach, podłogach i parapetach, ale także grzejnikach. Gdy jest on podgrzewany przez ciepły metal, znacząco obniża jakość powietrza w pomieszczeniu, przyczyniając się do podrażniania śluzówek i rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych. Wskazane jest czyszczenie grzejników co kilka dni w sezonie grzewczym, by uniknąć nadmiernego nawarstwienia się kurzu. Można wykorzystać do tego specjalną szczotkę do ich wycierania, jak i ściereczki z mikrofibry lub gąbkę zwilżoną roztworem w wody oraz płynu do mycia naczyń. Większą ilość kurzu usunąć można za pomocą odkurzacza z wąską nasadką. Po wyczyszczeniu grzejnika warto spryskać go antystatycznym środkiem, który spowolni osadzanie się nalotu na kaloryferze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij