Czym są hydrolaty kwiatowe?
W świecie kosmetyków hydrolaty w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność, a ich stosowanie jest coraz powszechniejsze. Choć dużo się o nich mówi, rzadko kto wie, co tak naprawdę kryje się w tych małych butelkach i jak najlepiej z nich korzystać. Zobacz, w czym mogą pomóc ci hydrolaty i dlaczego zalicza się je do naturalnych kosmetyków do twarzy.
Czym są hydrolaty?
Hydrolat to naturalne kosmetyki do twarzy, które w szerokiej gamie odnajdziesz na tagomago.pl/collections/kosmetyki-naturalne-twarz. Przez wiele osób uważane są one za produkty uboczne, które powstają podczas produkcji olejków eterycznych. Te bowiem pozyskiwane są przez destylację, a kondensat, który jest uwalniany podczas tego procesu, nazywa się hydrolatem lub hydrosolem. Warto jednak pamiętać, że mimo swojego pochodzenia (bycia produktem ubocznym) każdy hydrolat skrywa wiele substancji aromatycznych i leczniczych z żywej rośliny i działa podobnie jak związany z nią olejek eteryczny. Istotną różnicą między nimi polega na tym, że olejki w większości stosuje się w postaci rozcieńczonej, a hydrolaty nakłada się bezpośrednio na skórę. Warto też pamiętać, że hydrolaty nabierają aromatu rośliny, dlatego mają specyficzny zapach.
Jak kosmetyka wykorzystuje hydrolaty?
Na bazie hydrolatów powstaje wiele naturalnych kosmetyków do twarzy. Sam hydrolat również może stanowić wielofunkcyjny kosmetyk. W pielęgnacji może on służyć jako:
- Tonik do twarzy. Możesz spryskać go bezpośrednio na skórę i przetrzeć wacikiem lub przetrzeć twarz już wilgotnym wacikiem. Jego funkcją jest odświeżenie skóry, usunięcie produktów przemiany materii czy innych zanieczyszczeń. Można go również stosować po zastosowaniu mleczka oczyszczającego, wyeliminuje nadmiar preparatów lub ewentualne pozostałości makijażu.
- Kosmetyk wzbogacający. Hydrolaty można również dodawać do większości produktów kosmetycznych, wzbogacając je i zwiększając ich skuteczność. Niezależnie od tego, czy jest to szampon, kąpiel, tonik, czy maska do twarzy, sprawdzą się znacznie lepiej i intensywniej, jeśli doda się do nich łyżkę hydrolatu.
- Pielęgnacja włosów. Jeśli chcesz mieć miękkie, lśniące i zadbane włosy, hydrolaty również Ci w tym pomogą. Możesz ich użyć do spłukania włosów po umyciu lub po prostu spryskać końcówki po wysuszeniu. Pozytywnym aspektem stosowania tych wód kwiatowych jest to, że nie przetłuszczają one włosów.
- Dodatkowe nawilżenie skóry. Hydrolat jest nie tylko tonikiem, ale jest również używany jako spray do odświeżania i nawilżania twarzy. Nakłada się go poprzez natrysk bezpośrednio na skórę twarzy, a następnie pozostawia do wyschnięcia, w kolejnym kroku nakłada się krem do twarzy.