Adaptacja pomieszczeń bez kanalizacji na łazienki czy też pralnie – poznaj rozwiązania sanitarne
Nie w każdym domostwie występuje dostęp do miejskiej kanalizacji. Niestety nadal w wielu przypadkach nie ma takiego przyłącza i co gorsza, w planach miejskich nie występuje rozbudowa istniejącego systemu, a przecież ścieki muszą być gdzieś odprowadzane. Na szczęście dostępne są przydomowe oczyszczalnie ścieków, czy klasyczne szamba. W tym przypadku nieczystości magazynowane są w specjalnych zbiornikach retencyjnych, z których następnie są usuwane. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, w jaki sposób można zaadaptować pomieszczenia bez kanalizacji na łazienki czy pralnie.
Przydomowa przepompownia ścieków – co warto wiedzieć?
Każda przepompownia ścieków musi posiadać zbiornik szczelny, który inaczej zwany jest komorą retencyjną. W nim znajduje się układ pomp zatapialnych, armatura oraz rurociągi. Jeżeli jest dostęp do kanalizacji, to rurociąg tłoczy ścieki właśnie do niej, a jeżeli go nie ma, to konieczne jest doprowadzanie ścieków do dedykowanego miejsca, a dokładnie szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków. Tutaj stosuje się zarówno metody ciśnieniowe, jak i grawitacyjne. W wielu przypadkach brak dostępu do pompowni sieciowych nastręcza wielu problemów, bo wszelkiego rodzaju pompownie domowe czy przydomowe wymagają znalezienia miejsca na zbiornik. Na szczęście aktualnie można znaleźć mniejsze urządzenia, które instalowane są wraz z automatycznymi pompami. Dzięki temu brak dostępu do miejskiej kanalizacji nie nastręcza tak wielu problemów. Przepompownie domowe najczęściej wyposażone są w zbiornik z tworzywa sztucznego. Znajduje się w nim pompa. Często konieczna jest także rozdrabniarka w przypadku rurociągów o małych średnicach, co zapobiega zatykaniu się instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Duże możliwości dzięki pomporozdrabniaczom i pompom sanitarnym
Brak dostępu do kanalizacji czy szeroko rozumiane ograniczenia konstrukcyjne nie muszą być już przeszkodą, aby zaprojektować łazienkę w piwnicy czy kuchnię na poddaszu. Wystarczy tylko wybrać właściwe pomporozdrabniacze i pompy sanitarne. Dzięki temu prace mogą być wykonywane bardzo szybko, a przy tym koszty prac są nieduże. Stworzenie dodatkowego pomieszczenia sanitarnego jeszcze do niedawno kojarzyło się z naprawdę dużą i drogą inwestycją. Na szczęście teraz dostępne są takie rozwiązania, dzięki którym można zyskać dodatkowe pomieszczenie sanitarne niemal w każdym miejscu. Dobrym wyborem jest pomporozdrabniacz. Jest to urządzenie elektryczne zasilane 230 V, posiada pompę, noże tnące, które rozdrabniają fekalia, papier toaletowy i innego rodzaju odpadki. Każdy pomporozdrabniacz wyposażony jest w system włączania oraz wyłączania urządzenia. Warto wiedzieć, że pomporozdrabniacz może przetłoczyć ścieki zarówno w poziomie, jak i w pionie. Czyli nawet w pomieszczeniach mniejszych jego stosowanie jest w pełni uzasadnione.
Montaż pomporozdrabniaczy – co należy wiedzieć?
Zaadaptowanie nowego pomieszczenia na kuchnię czy łazienkę jeszcze kilka lat temu było trudne i wymagało nie tylko dużych nakładów finansowych, ale i umiejętności fachowców. Na szczęście montaż pomporozdrabniaczy jest łatwy, szybki i nie przysparza żadnych problemów. Wszystkie sanitariaty można przyłączyć do tego urządzenia i to tak naprawdę niemal koniec pracy. Oczywiście pamiętajcie, że przewód tłoczony z urządzenia musi być wykonany w technologii zgrzewanej lub klejonej. Dzięki temu ścieki transportowane pod ciśnieniem nie spowodują poluzowania uszczelek i przeciekania rur. Przewody tłoczone wykonywane są rurami o małych średnicach np. 22, 25, 28 mm.
Pomporozdrabniacze – podział
Pomporozdrabniacze dzieli się w zależności od ich przeznaczenia. Pomporozdrabniacze do ścieków fekalnych i szarych posiadają pompę i nóż tnący. Ich zadaniem jest maksymalne rozdrobnienie ścieków i transport ich do szamba bądź oczyszczalni ścieków. Dostępne są także pompy dedykowane wyłącznie do ścieków szarych. Pomporozdrabniacze domowe mają moc silnika poniżej 1000 W. Dzięki temu rozdrabniają one ścieki bardzo dokładnie, co zapobiega zatykaniu się rur, a w konsekwencji zamknięciu całego obwodu instalacji wodno-kanalizacyjnej.
Dostępne są też urządzenia do współpracy z miskami WC, które montowane są na stelażach. Dzięki temu wykonanie dodatkowej toalety nie jest problematyczne ani też kosztowne.