Czy Atari 65 XE to jedynie piękne wspomnienia z dzieciństwa Ranking 10 najlepszych gier

Czy Atari 65 XE to jedynie piękne wspomnienia z dzieciństwa? Ranking 10 najlepszych gier

Każdy z nas ma jakieś wspomnienia z dzieciństwa. Ja szczególnym sentymentem darzę ATARI 65 XE, którego posiadaczem byłem w latach 90. ubiegłego wieku. Z pewnością wielu z Was powie, że gry na ten komputer były zwyczajnie słabe. Być może. Ale właśnie te gry ukształtowały mnie jako gracza. Jakimi tytułami?

Najlepsze gry na Atari 65 XE

konsola atari pngNajlepiej wspominam River Raid. To była moja pierwsza gra na Atari, dlatego tez ma bardzo wysokie miejsce w moich rankingu. Prosta oprawa, jeszcze prostsza rozgrywka. Odrzutowiec strącający statki i helikoptery, tankujący paliwo. Prosta gra, ale bardzo przyjemna i pochłaniająca naprawdę dużo czasu. Kolejną z gier było International Karate – pierwsza prawdziwa bijatyka. Litry krwi wsiąkające w piasek, szalone okrzyki walczących. Czasem jeden cel cios kończył rundę.  Bardzo dobrze wspominam także Zorro – niesamowita grafika i obłędna animacja. Każdy szanujący się dzieciak w tamtych czasach uwielbiał wcielać się w te postać. Czy to w zabawie czy to właśnie grając na ATARI. W River Raid grałem na zmianę  z Pole Position – tak samo prosta wyścigówka, w której wsiadało się za kierownice bolidu. Smaczku dodawała dość irytująca melodyjka towarzysząca pojawiającemu się na niebie balonowi oraz znaki drogowe, w które bardzo łatwo można było wpaść. Jeszcze inną grą, w którą grałem w tamtych latach, był Boulder Dash czyli poszukiwanie diamentów. Zasady były proste, zdobądź jak najwięcej diamentów,a potem znajdź wyjście z labiryntu. Logiczna łamigłówka, która w zamyśle miała bawić, a często stawała się przyczyną zniszczenia joysticków. Bruce Lee to kolejna gra, której bohaterem był ówczesny idol dzieciaków. Jeśli dobrze pamiętam, to jego przeciwnikami był zawodnik sumo oraz ninja.  Jeśli chodzi o względy wizualne, to najlepiej wspominam grę Karateka. Pamiętam, że zajmowała ona na kasecie bardzo dużo miejsca, a jej ładowanie trwało wieczność. Decathlon to pierwsza gra z podgatunku olimpiad. Gracz uczestniczył w dziesięcioboju atletycznym, a jego głównym zadaniem było energiczne machanie joystickiem. Hans Kloss to rodzima gra labiryntowa, w której – jak sama nazwa wskazuje- gracz wcielał się w postać głównego bohatera serialu Stawka większa niż życie. Szczególnie w pamięć zapada muzyka towarzysząca przygoda J-23. Była tak irytująca, że czasem konieczne było wyłączenie dźwięku w telewizorze. W czeluściach mojej pamięci jest jeszcze dość specyficzna gra Alley Cat. W grze wcielamy się w postać kota i robimy to wszystko czego koty robić nie powinny. Wskakujemy ludziom do domów, gdzie zjadamy ich kanarki lub złote rybki. Obecnie taka gra powoduje uśmiech politowania na twarzy, ale wtedy? Wtedy to był prawdziwy hit.

To właśnie mój subiektywny ranking 10 najlepszych gier na Atari 65 XE. Jednak czy ATARI to obecnie tylko relikt przeszłości? Owszem,dla większości to tylko wspomnienia pięknych lat dzieciństwa, ale nadal jest wiele osób, które korzystają z emulatora Atari. Co więcej, są też prawdziwi miłośnicy 8-bitowców, którzy jak za dawnych lat grają na najprawdziwszym Atari 65 XE i podpiętym pod niego magnetofonem.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij