Decyzja środowiskowa – co warto o niej wiedzieć?
Planujesz poważną inwestycję? Sprawdź, czy będzie konieczne w jej przypadku uzyskanie decyzji środowiskowej od wskazanego przez przepisy organu. Dokument ten ustali, czy przedsięwzięcie może powstać na danym terenie oraz jakie środki należy zastosować, aby wpływ na środowisko naturalne był jak najmniejszy.
Świadomość społeczeństwa dotycząca wpływu człowieka na środowisko rośnie. Możemy to zauważyć m.in. w przepisach prawnych dotyczących realizacji inwestycji. Zanim inwestor doprowadzi przedsięwzięcie do skutku, musi zastosować się do wytycznych uzyskanych od właściwego organu. Wytyczne te spisane są w formie decyzji środowiskowej. Uzyskanie decyzji środowiskowej jest wymagane w przypadku chęci realizacji inwestycji, która może zawsze lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Urząd, od którego chcemy uzyskać decyzję środowiskową, może stwierdzić, że do jej wydania konieczne będzie sporządzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Wtedy musimy uwzględnić konieczność dołączenia raportu środowiskowego. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o decyzji środowiskowej?
Czym jest decyzja środowiskowa?
Ten niezwykle ważny dokument jest niezbędny w przypadku wszelkich inwestycji, które w istotny sposób mogą oddziaływać na środowisko lub obszar Natura 2000. Każda decyzja powinna zawierać uzasadnienie, czyli powody, dla których decyzja została wydana w takim, a nie innym brzmieniu. Oprócz tego w decyzji środowiskowej znajdziemy warunki wykorzystania terenu, które wezmą pod uwagę znajdujące się w pobliżu inwestycji wartości przyrodnicze, zabytki lub zasoby naturalne. W razie takiej konieczności decyzja uwzględni również ograniczenia, jakie należy zastosować w celu zredukowania uciążliwego charakteru inwestycji dla sąsiednich jej terenów. Duża część wytycznych, jakie znajdziemy w dokumencie, będzie zależeć od tego, jakiego rodzaju przedsięwzięcie chcemy rozpocząć.
Jak wygląda proces ubiegania się o decyzję środowiskową?
Decyzja środowiskowa wydawana jest na wniosek, do którego należy dołączyć zwykle kilka dokumentów. Wśród nich powinny znaleźć się mapy terenu, na którym będzie realizowania inwestycja, a także tego, na który będzie ona miała wpływ. Wiele załączników zależy tak naprawdę od rodzaju planowanego przedsięwzięcia. Jeśli zalicza się ono do tych, które mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko niezbędne będzie również uwzględnienie raportu środowiskowego. W niektórych innych przypadkach urząd może uznać, że raport będzie konieczny, nawet jeśli inwestycja nie zalicza się do tej kategorii.