finansowanie oze podlaskie

Na jakie ekologiczne rozwiązania każdy powinien się zdecydować?

Ekologia jest modna, ale warto decydować się na rozwiązania ekologiczne dlatego, że to także ochrona środowiska. A jak wiadomo jakość powietrza jest fatalna, a zanieczyszczenia niemal nas otaczają. Dlatego czas podjąć radykalne kroki, dzięki którym rzeczywiście zrobimy coś dobrego nie tylko dla siebie, ale też dla Matki Ziemi.

Generuj mniej plastiku

Czy zdajecie sobie sprawę, że plastik jest niemal wszędzie. Nie tylko widzimy go na każdym kroku, ale też spożywamy. Cząstki nanoplastiku trafiają do jedzenia. Na pewno mają negatywny wpływ na organizm, ale jak negatywny, tego zapewne będzie można dowiedzieć się za kilkanaście lat, gdy wyniki badań naukowców zostaną opublikowane. Ale plastik szkodzi też przyrodzie i zwierzętom. Dlatego bezwzględnie trzeba zmniejszyć jego użytkowanie i to wcale nie musi być trudne. Przede wszystkim należy recyklingować śmieci, ale trzeba zrezygnować też z napojów w plastikowych butelkach. Jeżeli do tej pory kupowaliście wodę butelkowaną, to zrezygnujcie z niej na rzecz tej kranowej, którą można nalewać do bidonu. Swoją drogą dzięki temu sporo zaoszczędzicie. Pamiętajcie też o zrezygnowaniu z foliowych woreczków czy reklamówek na rzecz tych wielokrotnego użytki. Niby tak niewiele, ale tak wiele – pomyślcie gdyby każdy z nas wprowadził takie rozwiązania, jak bardzo zmniejszyłoby się zanieczyszczenie środowiska?

Czas na zmianę nawyków

Większość z nas wszędzie dojeżdża samochodem. Ale takie rozwiązanie jest nie tylko kosztowne dla naszego portfela, ale też ma destrukcyjny wpływ na środowisko. Oczywiście ktoś powie, że to diesel jest za to odpowiedzialny. Nic bardziej mylnego – każdy samochód generuje sporo zanieczyszczeń. Nawet modele elektryczne. Tak są one na prąd, ale nie są zeroemisyjne. Wynika to z faktu iż produkcja aut elektrycznych wiąże się z powstaniem dużej ilości CO2 i co ciekawe emisja jest wyższa nawet dwukrotnie niż ma to miejsce w przypadku samochodów na benzynę. Dlaczego? Takie pytanie pojawia się pewnie w głowach wielu z Was, a odpowiedź na nie jest prosta. Emisja CO2 jest tak wysoka dlatego, że produkowany jest dedykowany akumulator. Dlatego też zamiast zastanawiać się który samochód jest bardziej ekologiczny, lepiej zamienić go na inny i w 100% ekologiczny środek transportu, czyli rower. Jazda na rowerze jest nie tylko przyjemna, ale sprawia, że w portfelu zostanie Wam więcej pieniędzy, a przy tym zrobicie też coś dobrego dla siebie i swojego zdrowia.

Termomodernizacja domu czy firmy

finansowanie oze podlaskie

Skoro wiecie, że drobne zmiany mogą przynieść duże efekty, to czas na większe zmiany, które przyniosą olbrzymie efekty. Dlatego też warto zdecydować się na termomodernizację domu czy firmy. Na początek należy wymienić stary, nieefektywny piec, na nowy choćby kondensacyjny. Jak zapewne większość z Was wie, to właśnie przez okna i drzwi ucieka spora ilość ciepła, co generuje z kolei duże rachunki. Dlatego też można pomyśleć o wymianie stolarki okiennej, a także o ociepleniu budynku. Musicie wiedzieć, że firmy, które przeszły termomodernizację cieszą się większym uznaniem na rynku, a przy tym uznawane są za nowoczesne, co przekłada się na ilość klientów. To nie koniec zmian na jakie warto się zdecydować, bo polecamy Wam też fotowoltaikę. Pewnie większości z Was podobają się te rozwiązanie, ale przerażają Was koszty inwestycji. Na szczęście aktualnie można korzystać z wielu programów dzięki którym można uzyskać finansowanie bądź dofinansowanie. Warto też zdecydować się na finansowanie OZE. Podlaskie, śląskie czy wielkopolskie – w każdym województwie można znaleźć opłacane programy.

No waste – to nie filozofia, to styl życia

Warto też przestać marnować jedzenie czy rzeczy. „No waste” nie powinno być tylko filozofią, ale i stylem życia. Dlatego powinno się ograniczyć zakupy i kupować tylko to, czego rzeczywiście się potrzebuje. Dawanie rzeczom nowego życia, odnawianie starych mebli czy wymiana ubrań to tylko niektóre zmiany, które powinno się wprowadzić do życia. Jak nie teraz, to kiedy?

Należy stawiać na ekologiczne rozwiązania, ale nie tylko dlatego, że są modne, lecz przede wszystkim dla dobra nas wszystkich. Zmiany trzeba zacząć od siebie, ale każdy z nas jest do nich zobligowany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij