Foteliki klasyczne czy obrotowe Jaki model jest najlepszy dla Twojego dziecka

Foteliki klasyczne czy obrotowe? Jaki model jest najlepszy dla Twojego dziecka?

Wybierając foteliki samochodowe mamy do wyboru kilka możliwości: modele montowane za pomocą pasów bezpieczeństwa, na bazie ISOFIX – o ile się ją dokupi i można ją bezpiecznie zamontować w samochodzie. Są również nowoczesne rozwiązania, które służą głównie komfortowi wkładania i wyciągania dziecka. Czy jednak wpływają na bezpieczeństwo? Spróbujemy dziś odpowiedzieć na pytanie: foteliki klasyczne czy obrotowe?

Kryteria doboru fotelika samochodowego – na co należy zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do przeanalizowania fotelików klasycznych i obrotowych, warto rozpocząć od kryteriów jakimi trzeba kierować się przy wyborze fotelika samochodowego. Przede wszystkim foteliki samochodowe dla dzieci muszą być dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. W przypadku pierwszego fotelika samochodowego jest o tyle łatwiej, że wybiera się po prostu spośród modeli przeznaczonych dla najmłodszych dzieci z pierwszej grupy 0-13 kg. Wybór tych z grup łączonych niesie ze sobą ryzyko, że fotelik dla malucha będzie za duży. Trzeba zdawać sobie sprawę, że prawidłowy kąt montażu fotelika to 30-45 stopni, jest to kąt pomiędzy pionem, a plecami dziecka w przypadku fotelików montowanych tyłem. Niezależnie od kierunku montażu fotelika musisz go również dopasować do kanapy samochodowej, a w zależności od modelu mają one różny profil. W internecie możesz natknąć się na listy modeli poszczególnych marek do których pasują najbardziej popularne modele fotelików, jednak to nie zastąpi po prostu przymierzenia fotelika do kanapy samochodowej. Jeśli fotelik nie pasuje nie dociskamy go na siłę, tylko szukamy innego, gdyż nawet fotelik który uzyskał najwyższą ocenę w crash testach, a jest źle dopasowany do kanapy samochodowej będzie po prostu bezużyteczny, a jego użytkowanie niebezpieczne.

Fotelik klasyczny typu RWF – najlepszy dla noworodka i niemowlakafoteliki samochodowe dla dzieci

Jeśli już kwestie dopasowania mamy za sobą możemy zastanowić się nad kierunkiem montażu. W przypadku klasycznych fotelików mamy do wyboru montaż przodem lub tyłem na bazie, bądź montaż jedynie przodem lub jedynie tyłem. Ostatni typ montażu dotyczy fotelików z grupy 0-13 kg, czyli pierwszych fotelików samochodowych. W przypadku najmniejszych dzieci wydaje się, że nie ma jeszcze potrzeby kupowania fotelików obrotowych, gdyż dziecko jest lekkie i mniej ruchliwe, zatem jego zapięcie w klasycznym foteliku samochodowym nie powinno sprawiać problemów. Istotne jest tu przede wszystkim prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Nie można pozostawiać luzu więcej niż na wsunięcie małego palca dłoni. Pasy muszą ściśle przylegać i tylko wtedy zapewniają dziecku ochronę. Montaż tyłem sprawia, że na głowę i szyję dziecka w razie zderzenia czołowego działają mniejsze siły. Oczywiście kluczowy jest tu właściwy montaż takiego fotelika, o którym była już mowa.

Jakie są zalety fotelików obrotowych?

Foteliki obrotowe występują w tzw. grupie mieszanej 0-36 kg, a także w grupie 9-18 kg, zatem przeznaczone są dla dzieci, które potrafią już siedzieć. Oczywiście istnieje tu możliwość montażu tyłem, jednak takie foteliki nie zawsze posiadają wkładkę dla noworodka, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę jakie wyniki osiągnęły w crash testach. Istotą stworzenia fotelików obrotowych jest możliwość zapięcia dziecka po obróceniu podstawy fotelika w stronę drzwi. Dzięki temu można bez przyjmowania ekwilibrystycznych pozycji wyregulować pasy, wysokość zagłówka i sprawdzić czy wszystko jest dokładnie zapięte. To z pewnością rozwiązanie odpowiednie dla osób o ograniczonej ruchomości, dla których wchodzenie do samochodu w celu zapięcia dziecka stanowi trudność, np. kiedy dzieci podróżują z dziadkami. Trzeba jednak zaznaczyć, że zapewnia również komfort zmiany kierunku fotelika bez konieczności jego wypinania i ponownego wpinania, o ile oczywiście posiada on bazę ISOFIX, choć tak naprawdę większość fotelików obrotowych musi posiadać taką bazę. Osoby montujące fotelik przy pomocy pasów bezpieczeństwa nie są do końca na straconej pozycji, gdyż mogą znaleźć pojedyncze modele, które posiadają system obrotowy 90 stopni i do tego można je montować w sposób tradycyjny.

Jaki model fotelika samochodowego wybrać – klasyczny czy obrotowy?

Biorąc pod uwagę kryteria bezpieczeństwa trzeba sprawdzić, jak poszczególne modele wypadły w testach zderzeniowych. Oczywiście kwestia obrotu fotelika nie powinna mieć wpływu na bezpieczeństwo, a być jedynie ułatwieniem. Nie ma jednak możliwości, aby dziecko samodzielnie zmieniło położenie fotelika już w trakcie jazdy, gdyż wyposażony jest w blokadę. Również w czasie wypadku fotelik obrotowy nie może zmienić swojej pozycji, gdyż to go dyskwalifikuje i jest sprawdzane w trakcie testów bezpieczeństwa. Dla osób, które chcą zakupić bazę ISOFIX być może wygodniejszy będzie model obrotowy, niemniej jednak trzeba pamiętać, że nie każda baza będzie pasować do takiego fotelika, a jedynie ta dedykowana. W przypadku montażu przy pomocy pasów samochodowych może się okazać, że fotelik obrotowy nie pasuje do naszej kanapy samochodowej, gdyż w tym przypadku wybór modeli jest bardziej ograniczony.

Jeśli masz ruchliwe dziecko, to wybór fotelika samochodowego obrotowego z bazą może być dobrym pomysłem. Oczywiście klasyczny fotelik będzie równie dobry, gdyż kluczowe kryteria to nie kwestia możliwości obrotu, a zapewnienie bezpieczeństwa. Zatem wybór należy do Ciebie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij