Goni cię termin zakończenia prac Jesteś niemal spóźniony i boisz się kary Skorzystaj z naszych rad i uniknij kłopotów. Poradnik dla fachowców na teraz i na przyszłość

Goni cię termin zakończenia prac? Jesteś niemal spóźniony i boisz się kary? Skorzystaj z naszych rad i uniknij kłopotów. Poradnik dla fachowców na teraz i na przyszłość

Praca w branży budowlanej jest wbrew pozorom bardzo stresująca, ale nie ze względu na panujące warunki, czy ryzyko wypadków, ale kary umowne, które mogą być nakładane za nieterminowe wykonanie prac budowlanych. Dlatego bardzo istotne znaczenie ma racjonalne podpisywanie umów i ich negocjacja. Co możesz zrobić jeśli jesteś spóźniony i boisz się kary?

Opóźnienia a nie zwłoka – czyli gromadzenie wszelkiej dokumentacji

Jeśli obawiasz się, że inwestor może chcieć nałożyć na Ciebie karę umowną za zwłokę w wykonaniu pewnego etapu prac, to możesz się bronić, wszak nie zawsze, a właściwie prawie nigdy nie jest to zamierzone działanie, wszak zależy ci na renomie własnej firmy. Jak wiadomo termin opóźnienie wiąże się z niezawinionym i niezamierzonym przesunięciem terminu wykonania prac i za taką sytuację kary nie powinny być nakładane. Jeśli inwestor spóźnił się z płatnością faktury za materiały czy wykonaną pracę i w związku z tym firma wstrzymuje wykonywanie jej na pewien czas, to w sytuacji roszczenia może przedstawić swoje argumenty w sądzie. Wbrew pozorom odbywa się wiele takich spraw i nie bywa, że wykonawcy zostają uwolnieni od konieczności zapłacenia kary umownej. Warunkiem jest posiadanie dowodów, że to nie z naszej winy prace stanęły w miejscu. Często również czynniki atmosferyczne wpływają na niemożność dokończenia pewnego etapu pracy w terminie. Warto zatem wszystkie wyjątki, kiedy kary nie obowiązują mieć wpisane w umowie. Dzięki temu nie będzie problemów z nieuprawnionymi roszczeniami. W takiej umowie może również zostać określone jaka jest maksymalna wysokość kary umownej. Może być ona określona kwotowo lub procentowo, jednak nigdy nie może przewyższać wartości zamówienia.

Zadbaj o odpowiedni sprzęt

Niestety w czasie prac budowlanych bardzo często sprzęt ulega awariom. Dlatego trzeba mieć w zanadrzu nie tylko profesjonalny serwis, który szybko zajmie się usterką, ale również możliwość skorzystania z innego sprzętu. Niewątpliwie na dużych budowach sprawdza się nie tylko rusztowanie, ale także podnośnik teleskopowy. Dzięki niemu możliwe jest dostarczenie materiałów budowlanych na wyższe kondygnacje. Oczywiście sprawdza się również przy okazji innych prac, np. montażu okien czy montowania rynien albo prac przy instalacji elektrycznej. Zakup podnośnika teleskopowego nie zawsze jest możliwy, dlatego warto zdecydować się na wynajem, tym bardziej, że możliwe będzie wynajęcie sprzętu razem z operatorem lub przeszkolenie załogi w ramach umowy. Ważne, by był w niej również zapis o zapewnieniu zastępczego sprzętu w razie awarii. Może to dotyczyć także innych sprzętów używanych na budowie, wszak wynająć można wszystko od wiertarek, szlifierek, przez młoty pneumatyczne, aż do betoniarek. Zwłaszcza jeśli wypróbowało się już wiele sprzętów i ma się sprawdzony danej firmy, to czasem trudno jest szybko go zorganizować w razie awarii. Dlatego dobra umowa najmu bądź ochrona gwarancyjna w przypadku zakupu są bardzo ważne.

Negocjacje z inwestorem co do harmonogramu prac

Jeśli inwestor co rusz przychodzi z nowymi pomysłami, których nie było w pierwotnym projekcie i jest on modyfikowany, to należy ustalić nowy harmonogram prac. Absolutnie nie można zgadzać się na to, by obowiązywał ten stary. Zmiana technologii budowlanej, wykorzystanie innych materiałów często powoduje, że dane prace muszą się wydłużyć i nie możliwe jest wykonanie ich w pierwotnym terminie. Dlatego w takiej sytuacji trzeba umówić się z inwestorem i omówić wszystkie zmiany jakie nastąpiły. Oczywiście powinny być one wpisane w harmonogramie, tak by potem nie było wątpliwości, że opóźnienia nie są zawinioną zwłoką. Trzeba na nowo ustalić terminy i każda ze stron musi je zatwierdzić.

A teraz rady na przyszłość…

Jeśli kolejne inwestycje przebiegają tak samo stresująco, to musisz się zastanowić, czy nie robisz czegoś nie tak. Oczywiście branża jest niezwykle konkurencyjna i nie można sobie pozwolić na rezygnację z szansy dobrego zarobku. Jednak jeśli terminy podane przez inwestora w związku z planowanymi pracami są nierealne do spełnienia, to absolutnie nie można przystawać na taką umowę. To samo tyczy się niedoszacowania inwestycji, gdyż wtedy wiadomo, że będą problemy z terminowością.

Znajomość zagadnień prawnych dotycząca kar umownych jest bardzo ważna. Dlatego, jeśli jeszcze nie masz zbyt wiele takiej wiedzy, powinieneś umówić się na poradę prawną. Pamiętaj również, by podpisywać umowy najmu sprzętu budowlanego, które mogą ułatwić Ci terminowe wykonanie prac.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij