Jak działają biletomaty?
Biletomaty to urządzenia, które są już pewnym standardem w naszym otoczeniu. Dzięki nim można w łatwy i szybki sposób zakupić potrzebne bilety komunikacji miejskiej, zwłaszcza w momencie, gdy z różnych przyczyn nie było możliwości zaopatrzyć się w nie w inny sposób. Jak jednak działają biletomaty? Co należy o nich wiedzieć i gdzie można je spotkać?
Czym są biletomaty?
Biletomaty to urządzenia elektroniczne, których podstawowym zadaniem jest sprzedaż biletów. Najczęściej mówi się tutaj o nich w kontekście komunikacji miejskiej, jednak coraz częściej można je spotkać w innych miejscach przestrzeni publicznej jak galerie handlowe, urzędy czy różnego rodzaju firmy. Dzięki nim można szybko dokonać zakupu potrzebnych biletów, a także nierzadko poszerzyć swoją wiedzę o danym miejscu, ponieważ oprócz zadań związanych ze sprzedażą, mogą też pełnić funkcję informacji miejskiej i turystycznej.
Jak działają biletomaty?
To jak działają biletomaty wyczerpująco opisuje ich producent Mera-Systemy. Swoją formą przypominają przede wszystkim duże skrzynie z dotykowym ekranem. Działają trochę jak komputery, mając wgrane odpowiednie oprogramowanie dostosowane do potrzeb danego urządzenia i funkcji, jaką ma pełnić. Ich obsługa jest intuicyjna, ponieważ wystarczy czytać informacje wyświetlające się na ekranie i postępować zgodnie z instrukcjami. Zakupu można dokonać na dwa sposoby – bezgotówkowo za pomocą kart płatniczy albo z użyciem obowiązujących na danym terenie kart miejskich, a także za pomocą gotówki przy wykorzystaniu odpowiednich nominałów. Bilety są drukowane i wydawane od razu.
Jakie rodzaje biletomatów można spotkać?
Są dwa główne rodzaje biletomatów – stacjonarne oraz mobilne. Te pierwsze najczęściej można spotkać na przystankach, peronach i na dworcach. Zazwyczaj montowane są tam, gdzie nie ma możliwości zakupu biletu z innych źródeł, a także w celu odciążenia kiosków i kas. Z kolei biletomaty mobilne montowane są wewnątrz pojazdów – w autobusach, tramwajach i pociągach. Jest to opcja dla osób, które nie mogły zakupić biletu wcześniej, na przykład z powodu pośpiechu. Wsiadając do środka transportu, możliwe jest natychmiastowe uzyskanie biletu, a tym samym uniknięcie jazdy na gapę.
Dlaczego biletomaty są praktycznym rozwiązaniem?
Przede wszystkim zadaniem biletomatów jest odciążenie tradycyjnej formy zakupu w kioskach i kasach biletowych, przy których nierzadko tworzą się duże kolejki. Pozwala to oczywiście na szybszą i sprawniejszą obsługę pasażerską. W ten sposób przepływ podróżnych może odbywać się bez większych problemów, a tym samym obsłużonych będzie znacznie więcej osób.
Dodatkowo jest to też duże ułatwienie dla tych, którzy z różnych powodów nie mieli możliwości dokonania zakupu wcześniej. Nierzadko stanie w kolejce zajmuje zbyt wiele czasu, co może spowodować spóźnienie się na transport – obecność biletomatów niweluje ten problem. Dodatkowa opcja informacji miejskiej i turystycznej pozwala także na lepsze zapoznanie się z ciekawymi atrakcjami występującymi w mieście, a także w jaki sposób można się do nich dostać.