Jak działają biletomaty

Jak działają biletomaty?

Biletomaty to urządzenia, które są już pewnym standardem w naszym otoczeniu. Dzięki nim można w łatwy i szybki sposób zakupić potrzebne bilety komunikacji miejskiej, zwłaszcza w momencie, gdy z różnych przyczyn nie było możliwości zaopatrzyć się w nie w inny sposób. Jak jednak działają biletomaty? Co należy o nich wiedzieć i gdzie można je spotkać?

Czym są biletomaty?

Biletomaty to urządzenia elektroniczne, których podstawowym zadaniem jest sprzedaż biletów. Najczęściej mówi się tutaj o nich w kontekście komunikacji miejskiej, jednak coraz częściej można je spotkać w innych miejscach przestrzeni publicznej jak galerie handlowe, urzędy czy różnego rodzaju firmy. Dzięki nim można szybko dokonać zakupu potrzebnych biletów, a także nierzadko poszerzyć swoją wiedzę o danym miejscu, ponieważ oprócz zadań związanych ze sprzedażą, mogą też pełnić funkcję informacji miejskiej i turystycznej.

Jak działają biletomaty?

To jak działają biletomaty wyczerpująco opisuje ich producent Mera-Systemy. Swoją formą przypominają przede wszystkim duże skrzynie z dotykowym ekranem. Działają trochę jak komputery, mając wgrane odpowiednie oprogramowanie dostosowane do potrzeb danego urządzenia i funkcji, jaką ma pełnić. Ich obsługa jest intuicyjna, ponieważ wystarczy czytać informacje wyświetlające się na ekranie i postępować zgodnie z instrukcjami. Zakupu można dokonać na dwa sposoby – bezgotówkowo za pomocą kart płatniczy albo z użyciem obowiązujących na danym terenie kart miejskich, a także za pomocą gotówki przy wykorzystaniu odpowiednich nominałów. Bilety są drukowane i wydawane od razu.

Jakie rodzaje biletomatów można spotkać?

Są dwa główne rodzaje biletomatów – stacjonarne oraz mobilne. Te pierwsze najczęściej można spotkać na przystankach, peronach i na dworcach. Zazwyczaj montowane są tam, gdzie nie ma możliwości zakupu biletu z innych źródeł, a także w celu odciążenia kiosków i kas. Z kolei biletomaty mobilne montowane są wewnątrz pojazdów – w autobusach, tramwajach i pociągach. Jest to opcja dla osób, które nie mogły zakupić biletu wcześniej, na przykład z powodu pośpiechu. Wsiadając do środka transportu, możliwe jest natychmiastowe uzyskanie biletu, a tym samym uniknięcie jazdy na gapę.

Dlaczego biletomaty są praktycznym rozwiązaniem?

Przede wszystkim zadaniem biletomatów jest odciążenie tradycyjnej formy zakupu w kioskach i kasach biletowych, przy których nierzadko tworzą się duże kolejki. Pozwala to oczywiście na szybszą i sprawniejszą obsługę pasażerską. W ten sposób przepływ podróżnych może odbywać się bez większych problemów, a tym samym obsłużonych będzie znacznie więcej osób. 

Dodatkowo jest to też duże ułatwienie dla tych, którzy z różnych powodów nie mieli możliwości dokonania zakupu wcześniej. Nierzadko stanie w kolejce zajmuje zbyt wiele czasu, co może spowodować spóźnienie się na transport – obecność biletomatów niweluje ten problem. Dodatkowa opcja informacji miejskiej i turystycznej pozwala także na lepsze zapoznanie się z ciekawymi atrakcjami występującymi w mieście, a także w jaki sposób można się do nich dostać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij