Jak wybrać szkołę średnią i wyższą, aby zostać informatykiem, księgową...

Jak wybrać szkołę średnią i wyższą, aby zostać informatykiem, księgową…?

Kierunki informatyczne, a także te związane z rachunkowością są obecnie najbardziej pożądane. A jaką szkołę należy wybrać, aby zostać księgową lub informatykiem? I czym się kierować przy wyborze studiów, liceum, technikum czy szkoły branżowej? 

Jak zostać informatykiem, księgową?

Informatyka to obecnie jeden z najbardziej pożądanych kierunków, dający wiele możliwości rozwoju i pracy w niemalże każdej branży. Dużą popularnością cieszą się również kierunki ekonomiczne, takie jak finanse i rachunkowość czy zarządzanie. Jak zostać m.in. informatykiem, księgową wyjaśnia blog a.edu.pl, wbrew pozorom nie zawsze trzeba ukończyć studia wyższe. Dlatego warto pomyśleć o tym zawodzie odpowiednio wcześnie i wybrać na przykład odpowiednią szkołę średnią. 

Jeśli chcesz zostać księgową, możesz wybrać technikum ekonomiczne lub liceum o takim profilu. Z kolei przyszli informatycy powinni pomyśleć o klasie informatycznej lub profilu z rozszerzoną matematyką. 

Studia informatyczne – jaki kierunek? 

Informatyk to pojęcie bardzo ogólne, obecnie specjalistów IT można znaleźć prawie w każdej branży. Dlatego musisz dokładnie przemyśleć, w czym chciałbyś się specjalizować. Najpopularniejsze specjalizacje w kierunkach informatycznych to obecnie programowanie, big data i analiza danych, bioinformatyka, game design, informatyka w biznesie czy teleinformatyka. Jeśli jesteś miłośnikiem gier komputerowych możesz pomyśleć o projektowaniu gier i przestrzeni wirtualnej, takie kierunki w naszym kraju są dość nowe, jednak dają bardzo duże możliwości rozwoju, a do tego są naprawdę przyjemne. 

Jak wybrać szkołę średnią?

Jaką szkołę wybrać? Czy lepiej iść do technikum czy liceum, a może do szkoły branżowej i czym ona w ogóle jest? Szkoły branżowe zastąpiły wcześniejsze zawodówki, dzielą się na szkoły branżowe I i II stopnia, po tych drugich można zdać maturę, doskonaląc się jednocześnie w zawodzie. To dosyć ciekawa opcja dla osób, które jeszcze nie są pewne, czy chcą w przyszłości studiować. Oczywiście egzaminem maturalnym kończy się również liceum oraz technikum, z tym, że dzięki technikum możesz zdobyć również tytuł technika. 

A jak wybrać odpowiednią szkołę? Na co się zdecydować? Wszystko zależy od tego czy masz już plany na swoją przyszłość, czy dopiero się zastanawiasz co chcesz w życiu robić. Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, sprawdź, czy nauczysz się go w szkole branżowej lub technikum. Natomiast jeśli nie jesteś jeszcze pewien co chcesz w życiu robić lub po prostu interesują cię zawody, które można wykonywać dopiero po studiach wyższych (np. lekarz, prawnik, nauczyciel, psycholog, itp.) wybierz technikum lub liceum o profilu związanym z przyszłym zawodem. Dla osób niezdecydowanych, dobrym pomysłem będą również wszelkie klasy językowe, w tym dwujęzyczne. Umiejętność posługiwania się dodatkowym językiem jest pożądana w każdym zawodzie. 

I pamiętaj, nie przejmuj się, jeśli nie masz jeszcze planów na przyszłość… Wszystko przed tobą. Kto wie, może dopiero na studiach odkryjesz zawód swoich marzeń.  

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij