Jakie informacje znajdziesz w raporcie BIK

Jakie informacje znajdziesz w raporcie BIK

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja stworzona przez Związek Banków Polskich stanowiący największy w Polsce zbiór danych finansowych o klientach indywidualnych oraz przedsiębiorców. To stąd banki czerpią informacje dotyczące historii kredytowej oraz czynnych zobowiązaniach. W poniższym artykule opisujemy, czego dokładnie można dowiedzieć się z BIK.

Raport BIK – jakie informacje?

Z raportu BIK można poznać nie tylko historię zaciągniętych kredytów, ale również informacje dotyczące rodzaju określonych zobowiązań, daty ich udzielenia, typu pożyczki, wysokości raty, a także waluty, w jakiej zostały przyznane. W zasadzie raport ten dotyczy wszystkich bieżących zobowiązań finansowych, nawet tych z pozoru niewysokich. Zawiera także wskaźnik aktualnej sytuacji płatniczej, dzięki czemu można sprawdzić, czy nie ma żadnych opóźnień w płatnościach, więcej informacji o BIK w artykule na www.wnioskomat.com. W BIK znajduje się także tzw. scoring, czyli ocena punktowa będąca starannie opracowaną formułą matematyczną ułatwiającą bankom ocenę wiarygodności klienta starającego się o kredyt lub pożyczkę. Jeśli wszystkie zobowiązania są płacone w terminie, ocena jest wyższa.

Najogólniej rzecz ujmując informacje zawarte w raporcie BIK, pozwalają na ocenę rzetelności finansowej. Można z nich korzystać, nie tylko ubiegając się o pożyczkę, ale również, by móc sprawdzić i zweryfikować, czy informacje o spłacanych ratach są przekazywane prawidłowo i na bieżąco do raportu. Zdarza się, że banki odrzucają wniosek bez podania konkretnej przyczyny i to właśnie z BIK można się dowiedzieć, czym była ona spowodowana.

Za pomocą tego raportu można również sprawdzić, czy ktoś pytał o nasze dane i czy przypadkiem nie wisi nad nami konieczność spłaty za zobowiązanie, którego nie zaciągnęliśmy.

Jak wygląda i jak czytać raport BIK?

Koszt pobrania raportu uzależniony jest od tego, czy chcemy z niego skorzystać tylko raz, czy raczej planujemy systematycznie analizować sytuację. W przypadku jednorazowej weryfikacji koszt pobrania raportu wynosi 39 zł. Za kwotę 99 zł mamy do niego dostęp przez cały rok. Po uiszczeniu stosownej opłaty należy go pobrać i zapisać jako plik PDF. Wcześniej konieczne jest założenie konta na portalu BIK. Do jego założenia potrzebny jest numer PESEL, dane kontaktowe, miejsce zamieszkania, skan lub zdjęcie dowodu tożsamości, dostęp do konta bankowego, z którego należy wykonać przelew identyfikacyjny w kwocie 1 zł. Następnie na podany adres mailowy przesyłany jest link aktywacyjny oraz SMS z kodem autoryzacyjnym. Raport zostanie wygenerowany po uiszczeniu stosownej opłaty.

Raport BIK jest przygotowany w sposób przejrzysty i czytelny, zatem łatwo można odszukać wszystkie najważniejsze informacje finansowe. Jest to możliwe dzięki trzem statusom. Zielonym oznaczającym, że nie ma na danym koncie żadnych zaległości. Pomarańczowym określającym opóźnienia w spłacie określonych zobowiązań, nie dłuższym niż 30 dni. Czerwonym dotyczącym złych płatności, kiedy to zaległości są dłuższe niż 30 dni lub dług został wpisany do Rejestru Dłużników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij