Liceum czy szkoła branżowa Co wybrać, by nie żałować

Liceum czy szkoła branżowa? Co wybrać, by nie żałować?

Wybór szkoły ma znaczenie. Ale tutaj pojawia się uzasadnione pytanie: czy lepiej wybrać liceum czy może szkołę branżową? Czy można być pewnym w 100% odpowiedzi? Oczywiście, że tak, ale czy większość z Was jest pewna? Jasne, że nie. Dlatego też w dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam zalety obu szkół ponadgimnazjalnych. Dzięki temu łatwiej podejmiecie decyzję i być może nie będziecie jej żałować.

Czy warto pójść do liceum?

Jeszcze do niedawna większość uczniów wybierała licea, a potem nagle na rynku pracy okazało się, że mamy sporo osób z wykształceniem średnim, które nie mają zamiaru kontynuować nauki. Niewątpliwie tak jest do dziś, wszak jak się nie wie, co się chce robić to idzie się do liceum. Ale taką szkołę wybierają też osoby, które potem chcą studiować i tylko w tym właśnie przypadku jest to dobry wybór. Dlatego też koniecznie sprawdźcie harmonogram rekrutacji do liceum. Samo ukończenie liceum nic nie daje, bo tak naprawdę rolą liceów jest dobre przygotowanie uczniów do studiów. A więc uczycie się teorii, która oczywiście jest podstawą, dzięki której dacie radę na studiach i zdobędziecie kwalifikacje. Jeśli planujecie studiować filozofię, to pamiętajcie, że choć filozofia jest ciekawa to jednak znalezienie pracy nie jest łatwe. Ale jak już skończycie liceum i będziecie chcieli znaleźć pracę, to może się okazać, że tej pracy nie będzie, bo aktualnie nawet po studiach ciężko dostać pracę biurową. Zapewne wtedy pomyślicie, że czeka Was kariera w supermarkecie, ale to także błąd, bo aby dostać pracę w sklepie często wymagana jest szkoła handlowa, kursy oraz doświadczenie. Co wtedy Wam pozostanie? Albo pójdziecie na studia, albo zaczniecie się przekwalifikowywać albo też podejmiecie pracę, gdzie nie wymaga się żadnych kwalifikacji.

A jakie zalety ma szkoła branżowa?

Szkoła branżowa zwana czasami szkołą zawodową (stare nazewnictwo zostało nam jeszcze, choć reforma edukacji była kilka lat temu) ma także zalety, wszak daje zawód. A więc uczniowie przygotowują się do pracy w konkretnych zawodach np. mechanik. Musicie wiedzieć, że aktualnie na rynku jest zapotrzebowanie na specjalistów, zatem polscy mechanicy, murarze czy kucharze mogą znaleźć pracę poza granicami Polski. Ale jak zapewne się domyślacie nie sztuką jest iść na kierunek mechanika samochodowa, jeżeli nie ma się do tego drygu, wszak po szkole zostanie się tylko kolejnym absolwentem z małym pojęciem. Sztuką jest mieć pasję i czegoś się nauczyć. Jednocześnie pamiętajcie, że szkoła branżowa I stopnia nie musi kończyć Waszej edukacji, bo jeżeli chodzicie na kierunek, który występuje też w technikum, to znaczy, że dostępna jest wtedy szkoła branżowa II stopnia i po jej ukończeniu będziecie mogli podejść do matury.

Wybór ma znaczenie

W dzisiejszych czasach to nie pracodawcy będą o Was rywalizować, ale Wy o pracę. Dlatego już samo ukończenie szkoły nie wystarczy, lecz niezbędne jest też zdobycie wiedzy czy umiejętności. A więc liceum służy przygotowaniu pod studia, a szkoła branżowa ma nauczyć Was wybranego zawodu. Wybór ma znaczenie, ale przy wyborze powinniście wziąć pod uwagę to, co chcecie robić w przyszłości, bo choć jeszcze jesteście nastolatkami, to jednak wybór należy do Was.

A co gdy nie lubi się szkoły?

Oczywiście może się okazać, że nie polubicie nowej szkoły. Ale pomyślcie czy wcześniej lubiliście chodzić do szkoły podstawowej. Może część z was tak, ale pewnie większość nie. Szkoły nie musicie lubić, ważne, abyście ją ukończyli bo to pierwszy krok w dorosłość. Swoją drogą polecamy Wam nie chodzić na skróty, ale wybierać placówki, gdzie poziom nauczania jest wysoki, bo tylko wtedy będziecie przygotowani czy to do matury czy egzaminu branżowego. Pamiętajcie, że obecnie rynek pracy jest trudny i trzeba mieć wiedzę oraz umiejętności, a to wszystko poparte powinno być dyplomami ukończonych szkół. Choć to trudne, to tak wygląda dorosłość.

Pomyślcie więc co Was interesuje, a także gdzie chcecie pracować. Przypominamy, że bycie youtuberem nie jest najlepszym wyborem. Owszem może się Wam uda, ale może nie, dlatego też warto mieć inną opcję, czyli ukończoną szkołę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij