Murawa jak na Camp Nou. Jaki gatunek trawy wybrać na boisko piłkarskie i jak o nią dbać

Murawa jak na Camp Nou. Jaki gatunek trawy wybrać na boisko piłkarskie i jak o nią dbać?

W wielu miastach powstały tzw. „Orliki”, gdzie młodzi adepci piłki nożnej mogą doskonalić swoje umiejętności. Kluczowe znaczenie ma dobór murawy, gdyż darń powinna być określonej wysokości, a efektownie prezentuje się taka, z której można stworzyć jaśniejsze i ciemniejsze pasy. Na wielu boiskach znajduje się trawa mieszana, składająca się z darni wykonanej z tworzyw sztucznych , która łączy się z tą naturalną, co sprawia, że jest ona mocniejsza. My dziś zajmiemy się naturalną trawą sportową. Jakie gatunki są tu preferowane i które sprawdzają się najlepiej? Czy taka trawa wymaga specjalnej pielęgnacji?

Życica trwała – trawa, która łatwo się zadarnia i jest odporna na wilgoć

trawa sportowa

Życica trwała zwana jest również rajgrasem angielskim i jest podstawą wielu mieszanek traw sportowych. Swoją sławę zawdzięcza szybkiemu wzrostowi i zadarnianiu. Nadaje się również do krótkiego przycinania, dlatego stała się składnikiem każdej mieszanki trawy sportowej. Przede wszystkim jest niezwykle odporna na udeptywanie. Ponieważ posiada wiele cennych składników mineralnych często podgryzana jest przez zwierzęta, jednak ewentualne ubytki potrafi błyskawicznie uzupełniać. Występuje w ponad 80 gatunkach. Z tych najbardziej popularnych warto wskazać trzy. Nira to odmiana, która sprawdzi się nawet do obsiania pagórków, gdyż nawet na nich tworzy gęstą darń. Z kolei Kinga to odmiana mrozoodporna, świetnie znosząca srogie zimy, a także duże ilości pokrywy śniegowej i wiosenne roztopy. Ze względu na walory estetyczne często wybierana jest Pinia, która świetnie nadaje się do reprezentacyjnych ogrodów. Warto wiedzieć, że trawa sportowa może dobrze sprawdzić się w przydomowym ogrodzie, zwłaszcza tam, gdzie chętnie bawią się dzieci. Oczywiście będzie podstawą, jeśli przy domu planujemy mini boisko piłkarskie.

Wiechlina łąkowa – odporna na mróz i deptanie

Wśród traw sportowych, które świetnie nadają się do naszych warunków klimatycznych jest również wiechlina łąkowa. Charakteryzuje się dość wolnym wzrostem po wysianiu, dlatego stanowi składnik mieszanek traw, gdzie znajdują się gatunki nieco szybciej rosnące. Jest mrozoodporna i dobrze znosi niskie temperatury, jak również zalegający śnieg. Jednak jej zadarnianie w warunkach letnich może być problematyczne ze względu na to, że już przy 27 stopniach zahamowany jest jej wzrost. Wiechlina łąkowa podobnie jak inne gatunki traw sportowych preferuje wilgotną, próchniczą glebę i słoneczne stanowisko. Trzeba ją regularnie i dość często podlewać. Jej największą zaletą podobnie jak życicy trwałej jest odporność na deptanie. Posiada piękny, wyrazisty, zielony kolor.

Kostrzewa czerwona – trzecia składowa mieszanek traw sportowych

Spośród trzech składników mieszanek traw używanych na sportowe murawy kostrzewa czerwona najgorzej znosi pokrywę śniegową. W przypadku mieszanek ze sporą ilością tego gatunku potrzebna jest zatem częsta aeracja boiska, a także jego wertykulacja. Lepiej również usuwać nadmiar śniegu przy obfitych opadach. Kostrzewa czerwona jest bowiem narażona na pleśń śniegową przy udeptywaniu darni pokrytej śniegiem. Poza tym jednak dobrze znosi niską temperaturę i przymrozki. Jest również dość odporna na suszę oraz okresowe zaleganie wody. Z trzech gatunków traw sportowych jest najmniej zasobna w składniki mineralne. Charakteryzuje się również długim okresem wegetacji, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zatem można liczyć na gęstą darń przez cały ten okres. Jeśli chcemy wybrać odmianę odporną na choroby, to doskonała będzie Nutka. Z kolei, gdy zależy nam na trawie, która przyjmie się również na mniej zasobnej glebie, to dobrym wyborem będzie odmiana Nytylla.

Jak dbać o trawę sportową?

trawy sportowe jak dbać

Trawy sportowe to niezwykle wymagające mieszanki kilku gatunków. Wymaga z pewnością częstego podlewania nie tylko po wysianiu, ale przez cały okres wegetacji. Trawy sportowe należy podlewać przynajmniej dwa razy w tygodniu. W przypadku suszy należy je podlewać nawet dwa razy dziennie, oczywiście wcześnie rano lub wieczorem. Trawę sportową należy kosić co 7-10 dni, czyli dość często, aby utrzymać długość darni w okolicach 3-4 cm, która wymagana jest dla boisk piłkarskich. Oczywiście najlepiej sprawdza się system nawadniania z monitorowaniem wilgotności gleby. Trawę sportową trzeba również poddawać wertykulacji, przynajmniej po zimie. Najlepiej stosować nawóz wieloskładnikowy, który zasili ją na cały okres wegetacji.

Boisko piłkarskie z prawdziwego zdarzenia wymaga zastosowania odpowiednich mieszanek traw. Ich odpowiednie proporcje zapewniają możliwość uzyskania efektu ciemnozielonych lub jasnozielonych pasów. Oczywiście najłatwiej taki efekt uzyskać w przypadku traw w rolkach. Jednak wysiewając trawę możemy uzyskać świetny rezultat, a odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się murawą niemal jak na boisku FC Barcelona, czyli Camp Nou.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij