Ogród w wielu kolorach – jakie kwiaty do niego wybrać?

Przydomowy ogród może zachwycać monochromatyzmem, kiedy wybieramy do niego róże czy tulipany w jednym kolorze albo minimalizmem, gdy decydujemy się na niewielkie karłowate iglaki, a poza tym jednolite, ozdobne kamienie pomiędzy nimi. Jest jeszcze jedna opcja, a mianowicie wielobarwny ogród. Jak go stworzyć i jakie wybrać do niego rośliny? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Najpierw zdecyduj się na stylistykę ogrodu

Zanim wybierzesz konkretne rośliny do ogrodu musisz zastanowić się jaki ma mieć charakter. Inne rośliny wybierzemy do formowanego, uporządkowanego ogrodu, a jeszcze inne do nieujarzmionego, ogrodu naturalistycznego. W drugim przypadku na pewno znajdzie się miejsce dla wielu płożących się roślin, a także jednorocznych i łatwo się rozrastających, czyli ekspansywnych. Na pewno w formowanym ogrodzie znajdzie się więcej miejsca na roślinne formacje. Będą tu nie tylko rabaty, ale również szpalery, żywopłoty i znajdujące się na obrzeżach solitery. Każda wersja będzie się pięknie prezentować w wielobarwnym wydaniu, zatem jakie rośliny warto wybrać?

Wielobarwne byliny do ogrodu – postaw na oryginalne i majestatyczne miskanty chińskie

W ogrodzie, który ma robić wrażenie swoją wielobarwnością nie może zabraknąć miskantów chińskich. Górują nad rabatami ze swoimi pióropuszowymi kwiatami. Mogą być miedziane ze srebrnymi refleksami, czerwone, różowawe, brązowoczerwone, srebrzystobiałe. Wystarczy znaleźć dla nich słoneczne lub półcieniste stanowisko i dbać o ich regularne podlewanie, a także umiarkowane nawożenie. Pięknie z nią może skomponować się kostrzewa sina, która ma niebieski kolor i niewątpliwie wyróżnia się na tle ogrodowych nasadzeń. Dla kontrastu można tu dołożyć rajgras wyniosły, który od czerwca do sierpnia obsypany jest srebrzystymi kwiatostanami. Z kolei imperata cylindyczna Red Baron może stanowić dopełnienie dla miskantów, które także mają orientalne pochodzenie, a czerwony kolor źdźbeł nie pozwala oderwać od niej wzroku.

Najlepsze kwiaty na wielobarwne rabaty

Byliny są wypełnieniem dla rabat bądź ich doskonałą obwódką położoną nieco wyżej, aby ich nie przesłonić. Warto zatem zastanowić się jakie rośliny warto wybrać na rabaty. Na pewno świetnym wyborem mogą być begonie. Mogą być one dekoracyjne ze względu na liście, jak i kwiaty. W pierwszym przypadku można zdecydować się na Begonie Bowera o sercowatych liściach czy też Begonie Masona z chropowatymi liśćmi z charakterystycznym wzorem. Natomiast ze względu na kwiaty warto wybrać Begonię stale kwitnącą, która może mieć białe, żółte, różowe, czerwone, a także dwukolorowe kwiaty i tworzyć barwne dywany rabatowe. Na rabacie piękne będzie się prezentować również begonia koralowa z nakrapianymi liśćmi, a także białymi lub czerwonymi kwiatami. Sadzenie begonii w ogrodzie możliwe jest dopiero w połowie maja, kiedy nie ma już przymrozków. Obok begonii można stworzyć rabaty z roślin cebulowych takich jak tulipany, szafirki czy narcyzy. W tym przypadku tworząc wielobarwną rabatę warto wybrać te gatunki, które kwitną w innych terminach, aby rabata nie była pozbawiona kwiatów.

Uzupełnienie ogrodu o kwitnące drzewa liściaste lub iglaki

Wielobarwny ogród może być uzupełniony także o drzewa liściaste kwitnące lub iglaki, które obsypują się kolorowymi owocami. Na pewno pięknie będą prezentować się wiśnie, złotokap pospolity, czy głóg dwuszyjkowy. To niezwykle dekoracyjne drzewa, które sprawdzą się jako solitery w barwnym ogrodzie. Można również wybrać ciekawe iglaki. Cis pospolity zdecydowanie pod tym względem się wyróżnia, zachwycając swoimi dużymi, okrągłymi, czerwonymi owocami. Zamiast drzew można postawić również na krzewy o kolorowych pędach np. dereń biały czy dereń rozłogowy, które zachwycają różowymi lub żółtymi pędami ozdabiającymi zimowy ogród.

Dobór roślin do ogrodu może być bardzo różny. Istotne znaczenie ma by całość była skomponowana według jakiegoś klucza, o czym była mowa. Do ogrodu japońskiego warto wybierać gatunki o różowych, czerwonych i białych barwach. Na różnorodność kolorystyczną można pozwolić sobie w naturalistycznym ogrodzie angielskim, a także formowanym francuskim.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij