Paserstwo – co za nie grozi i kiedy warto udać się do adwokata?
Niestety ilość przestępstw, czy wykroczeń w Polsce cięgle rośnie. Jednak wbrew pozorom wystarczy tylko nieuwaga, bądź też błędna decyzja i samemu możesz zostać oskarżony po paserstwo. Dlatego warto wiedzieć co za nie grozi, oraz czy paserstwo jest wykroczeniem, a może przestępstwem.
Czym jest paserstwo?
Paserstwo to nic innego, jak kupowanie rzeczy, które pochodzą z przestępstwa takiego jak kradzież, rozbój, a także przywłaszczenie. Ale paserstwo to nie tylko kupowanie takich rzeczy, lecz również ich przyjmowanie np. w formie prezentu. Jeżeli pomagasz w ukryciu przedmiotów pochodzących z przestępstwa to możesz zostać uznany przez sąd za pasera. Jeżeli Ciebie dotyczy taka sprawa i jesteś mieszkańcem stolicy to koniecznie udaj się do prawnika. W Warszawie toczy się wiele takich spraw i często zapadają skazujące wyroki, gdyż brak wiedzy nie chroni cię przez karą, wszak tutaj duże znaczenie mają również same okoliczności. Oczywiście o pomoc prawną warto udać się do prawnika – na przykład do https://kancelaria-kopko.pl.
Rodzaj paserstwa a kara
Paserstwo może być uznane za wykroczenie, ale również za przestępstwo. Jak nietrudno się domyślić, że kara w przypadku tego drugiego będzie zdecydowanie większa. Otóż tutaj należy wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje paserstwa, jest to paserstwo umyślne, ale i nieumyślne. Osoba, która sprzedaje i wie, że dany towar pochodzi z nielegalnego źródła bądź też zakupiła go po okazyjnej cenie i sprzedający nie ukrywał tego skąd pochodzi dana rzecz zostanie uznany winnym paserstwa umyślnego, za co grozi mu kara więzienia wynosząca 5 lat, co jest zapisane w art. 291 Kodeksu Karnego. Natomiast, jeżeli dany towar jest tak okazyjny, że kupujący może domyślić się jego źródła również oznacza, że może zostać uznany winnym. Wszak okoliczności zakupu i cena świadczą o tym, że źródło jest niepewne i wtedy mamy do czynienia z paserstwem nieumyślnym, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zgodnie z art. 292 K.K.
Kiedy paserstwo to przestępstwo, a kiedy wykroczenie?
Jak wiadomo za wykroczenie grozi niższa kara, a ponadto skazany nie zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, zatem może uzyskać “czyste” zaświadczenie o niekaralności, które jest potrzebne podczas aplikowania na wiele stanowisk pracy. Tutaj trzeba wiedzieć, że paserstwo jest „tylko” wykroczeniem, jeżeli wszystkie warunki będą łącznie spełnione. Otóż wartość przywłaszczonego mienia nie może pochodzić z rozboju, ale może pochodzić z kradzieży lub przywłaszczenia, co również ważne jej wartość nie może przekraczać 500 złotych. Warto także pamiętać, że paser nabywa dane dobro lub pomaga w jego sprzedaży, chcąc czerpać z tego korzyść majątkową. Również osoba, która domyśla się, że towar ma niepewne źródło, bądź okoliczności na to wskazują dokonuje wykroczenia, a nie przestępstwa. Zatem za wykroczenie związane z paserstwem umyślnym grozi areszt, ograniczenie wolności bądź grzywna. Natomiast za paserstwo nieumyślne można otrzymać grzywnę lub naganę. Wynika to z art. 122 Kodeksu Wykroczeń.
A co z paserstwem akcyzowym?
Odrębnym rodzajem paserstwa jest to akcyzowe. Ma ono miejsce, gdy przewozi się produkty, które są obłożone akcyzą, a owy podatek akcyzowy nie zostanie zapłacony. Dotyczy to więc produktów z przemytu takich jak: alkohol, czy papierosy. Tutaj skazany za paserstwo może być nie tylko sam przemytnik, ale również osoby nabywające produkty, bądź te, które je przejmują, czy pomagają w ich ukryciu. Za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ale takie paserstwo może być uznane także za wykroczenie jednak tylko i wyłącznie wtedy gdy wartość podatku, który nie został zapłacony wynosi nie więcej niż 11.250 zł. Przy czym nawet gdy będzie to wykroczenie to cały towar zostaje skonfiskowany, a następnie zniszczony, wszak jego źródło jest niepewne.
Warto podczas zakupów zawsze zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli coś jest bardzo tanie, a w sklepie wartość tego przedmiotu jest zdecydowanie wyższa to znak, że jego źródło jest niepewne. W takiej sytuacji możesz zostać uznany winnym paserstwa nieumyślnego i otrzymać karę. Musisz też wiedzieć, że nawet wykorzystywanie nielegalnie pobranego oprogramowania jest paserstwem i jest to karalne zgodnie z art. 293 K.K.