Paserstwo – co za nie grozi i kiedy warto udać się do adwokata

Paserstwo – co za nie grozi i kiedy warto udać się do adwokata?

Niestety ilość przestępstw, czy wykroczeń w Polsce cięgle rośnie. Jednak wbrew pozorom wystarczy tylko nieuwaga, bądź też błędna decyzja i samemu możesz zostać oskarżony po paserstwo. Dlatego warto wiedzieć co za nie grozi, oraz czy paserstwo jest wykroczeniem, a może przestępstwem.

Czym jest paserstwo?

pomoc prawnika

Paserstwo to nic innego, jak kupowanie rzeczy, które pochodzą z przestępstwa takiego jak kradzież, rozbój, a także przywłaszczenie. Ale paserstwo to nie tylko kupowanie takich rzeczy, lecz również ich przyjmowanie np. w formie prezentu. Jeżeli pomagasz w ukryciu przedmiotów pochodzących z przestępstwa to możesz zostać uznany przez sąd za pasera. Jeżeli Ciebie dotyczy taka sprawa i jesteś mieszkańcem stolicy to koniecznie udaj się do prawnika. W Warszawie toczy się wiele takich spraw i często zapadają skazujące wyroki, gdyż brak wiedzy nie chroni cię przez karą, wszak tutaj duże znaczenie mają również same okoliczności. Oczywiście o pomoc prawną warto udać się do prawnika – na przykład do https://kancelaria-kopko.pl.

Rodzaj paserstwa a kara

Paserstwo może być uznane za wykroczenie, ale również za przestępstwo. Jak nietrudno się domyślić, że kara w przypadku tego drugiego będzie zdecydowanie większa. Otóż tutaj należy wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje paserstwa, jest to paserstwo umyślne, ale i nieumyślne. Osoba, która sprzedaje i wie, że dany towar pochodzi z nielegalnego źródła bądź też zakupiła go po okazyjnej cenie i sprzedający nie ukrywał tego skąd pochodzi dana rzecz zostanie uznany winnym paserstwa umyślnego, za co grozi mu kara więzienia wynosząca 5 lat, co jest zapisane w art. 291 Kodeksu Karnego. Natomiast, jeżeli dany towar jest tak okazyjny, że kupujący może domyślić się jego źródła również oznacza, że może zostać uznany winnym. Wszak okoliczności zakupu i cena świadczą o tym, że źródło jest niepewne i wtedy mamy do czynienia z paserstwem nieumyślnym, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zgodnie z art. 292 K.K.

Kiedy paserstwo to przestępstwo, a kiedy wykroczenie?

paserstwo

Jak wiadomo za wykroczenie grozi niższa kara, a ponadto skazany nie zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, zatem może uzyskać “czyste” zaświadczenie o niekaralności, które jest potrzebne podczas aplikowania na wiele stanowisk pracy. Tutaj trzeba wiedzieć, że paserstwo jest „tylko” wykroczeniem, jeżeli wszystkie warunki będą łącznie spełnione. Otóż wartość przywłaszczonego mienia nie może pochodzić z rozboju, ale może pochodzić z kradzieży lub przywłaszczenia, co również ważne jej wartość nie może przekraczać 500 złotych. Warto także pamiętać, że paser nabywa dane dobro lub pomaga w jego sprzedaży, chcąc czerpać z tego korzyść majątkową. Również osoba, która domyśla się, że towar ma niepewne źródło, bądź okoliczności na to wskazują dokonuje wykroczenia, a nie przestępstwa. Zatem za wykroczenie związane z paserstwem umyślnym grozi areszt, ograniczenie wolności bądź grzywna. Natomiast za paserstwo nieumyślne można otrzymać grzywnę lub naganę. Wynika to z art. 122 Kodeksu Wykroczeń.

A co z paserstwem akcyzowym?

Odrębnym rodzajem paserstwa jest to akcyzowe. Ma ono miejsce, gdy przewozi się produkty, które są obłożone akcyzą, a owy podatek akcyzowy nie zostanie zapłacony. Dotyczy to więc produktów z przemytu takich jak: alkohol, czy papierosy. Tutaj skazany za paserstwo może być nie tylko sam przemytnik, ale również osoby nabywające produkty, bądź te, które je przejmują, czy pomagają w ich ukryciu. Za takie przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Ale takie paserstwo może być uznane także za wykroczenie jednak tylko i wyłącznie wtedy gdy wartość podatku, który nie został zapłacony wynosi nie więcej niż 11.250 zł. Przy czym nawet gdy będzie to wykroczenie to cały towar zostaje skonfiskowany, a następnie zniszczony, wszak jego źródło jest niepewne.

Warto podczas zakupów zawsze zachować zdrowy rozsądek. Jeżeli coś jest bardzo tanie, a w sklepie wartość tego przedmiotu jest zdecydowanie wyższa to znak, że jego źródło jest niepewne. W takiej sytuacji możesz zostać uznany winnym paserstwa nieumyślnego i otrzymać karę. Musisz też wiedzieć, że nawet wykorzystywanie nielegalnie pobranego oprogramowania jest paserstwem i jest to karalne zgodnie z art. 293 K.K.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij