Przewodnik krok po kroku: jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Mimo iż prowadzenie własnej firmy bywa bardzo trudne, to jej założenie wcale nie musi takie być. W przypadku działalności gospodarczej jednoosobowej wystarczy wypełnić jeden formularz. Co więcej, można go złożyć nawet bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku.
Założenie działalności jednoosobowej – zasada „jednego okienka”
Kiedyś założenie działalności jednoosobowej było znacznie trudniejsze, ale wieloletnie starania doprowadziły do uproszczenia tego procesu. Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Od 2009 roku obowiązuje tzw. zasada jednego okienka. Dzięki niej przedsiębiorcą można zostać na podstawie zaledwie jednego formularza (CEIDG-1). Działa on jako wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ale również:
- wniosek o uzyskanie, zmianę albo skreślenie wpisu w rejestrze REGON,
- zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne do naczelnika urzędu skarbowego (NIP),
- oświadczenie o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
- zgłoszenie albo zmiana zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.
Wypełniony formularz należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Możliwe jest jednak również dostarczenie go przez internet- pozwala to na założenie firmy bez wychodzenia z domu!
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku
Zanim jednak wypełnisz złożysz wniosek o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, powinieneś przemyśleć kilka kluczowych kwestii. Formularz CEIDG-1 jest dość szczegółowy i wymaga podjęcia wielu decyzji. Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Co trzeba przemyśleć wcześniej?
Działalność gospodarcza jednoosobowa – wybór formy opodatkowania
Jedną z ważniejszych decyzji jest wybór formy opodatkowania. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą jednoosobową mogą się rozliczać za pomocą:
- PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) według skali podatkowej (12% oraz 32% od nadwyżki po przekroczeniu progu dochodowego);
- PIT według stawki liniowej (19%);
- RPE (ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) – jest to uproszczona forma opodatkowania (bez możliwości korzystania z odliczeń).
Nowi przedsiębiorcy nie mogą już wybierać jako formy rozliczenia karty podatkowej, która była najprostsza, ale dostępna jedynie dla niektórych typów działalności. Wybór formy opodatkowania powinien zależeć od indywidualnych czynników takich jak rodzaj działalności, planowana wysokość sprzedaży czy koszty uzyskania przychodu.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą – nazwa i kody PKD
W formularzu umożliwiającym założenie działalności jednoosobowej trzeba też podać nazwę firmy. Może się to okazać znacznie trudniejsze, niż się wydaje. Nazwa może być zupełnie abstrakcyjna lub związana z profilem działalności. Powinna też zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy.
Kolejnym krokiem jest dobór kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Każda działalność musi być sklasyfikowana według przynajmniej jednego kodu. Można ich jednak podać znacznie więcej. W formularzu CEIDG-1 jest miejsce na 9 kodów, ale istnieje również możliwość dodania załącznika z ich większą ilością.
Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej – złożenie formularza
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Należy dostarczyć starannie wypełniony formularz CEIDG-1 do odpowiednich organów. Jest to możliwe na cztery sposoby:
- poprzez osobistą wizytę w urzędzie miasta lub gminy – w okienku,
- elektronicznie – na biznes.gov.pl, przez stronę CEIDG lub bankowość internetową (wymagana jest autoryzacja za pomocą podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego),
- elektronicznie z potwierdzeniem w urzędzie – formularz można wypełnić online, ale następnie trzeba go podpisać w urzędzie,
- pocztą – listem poleconym (pod warunkiem notarialnego potwierdzenia podpisu na wniosku).
Firma formalnie rozpoczyna swoją działalność w dniu wybranym przez Ciebie i wskazanym na wniosku. Od tej pory stajesz się pełnoprawnym przedsiębiorcą!