Wentylacja mechaniczna w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Poznaj korzyści
Deweloperzy coraz częściej decydują się na rozwiązania, które pozwalają na budowę budynków energooszczędnych. Zatem bloki wyposażone są w duże przeszklenia, a na dachach stosuje się panele fotowoltaiczne. Jednak również wentylacja może być źródłem oszczędności. Wbrew pozorom wymianę powietrza za pośrednictwem centrali wentylacyjnej, kanałów, czerpni i wyrzutni można zorganizować w każdym mieszkaniu. Wystarczy zgoda administratora budynku na zmianę sposobu wentylacji. W Białymstoku coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości. Warto więc poznać korzyści wentylacji mechanicznej w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym.
Po pierwsze: zawsze czyste powietrze w domu
Częste wietrzenie mieszkania nie gwarantuje, że oddychasz w nim świeżym powietrzem, chyba, że posiadasz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W tym przypadku na kanałach nawiewnych, a także wewnątrz centrali wentylacyjnej znajdują się filtry, dzięki którym pyły i inne zanieczyszczenia mogą być wyłapywane, a do pomieszczeń trafia czyste powietrze. Oczywiście efektywność systemu zależna jest od regularnej wymiany filtrów. Zatem należy zorientować się czy wybrane filtry spełniają jeszcze swoją funkcję i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń czy też należy je już wymienić. Częstotliwość tego zabiegu zależna jest od stopnia zanieczyszczenia powietrza, a w polskich warunkach może być to nawet co miesiąc. Zaawansowane centrale wentylacyjne wyposażone w system sterowania informują na panelu o stopniu zanieczyszczenia filtra i konieczności jego wymiany. Niewątpliwie czyste powietrze w domu to również brak alergenów, wirusów, bakterii i grzybów, o ile zastosujesz najbardziej wyspecjalizowane filtry do swojego systemu wentylacji mechanicznej w mieszkaniu.
Po drugie: oszczędność na rachunkach za ogrzewanie
Niewątpliwie wielu właścicielom mieszkań sen z powiek spędzają rachunki za ogrzewanie, które stają się coraz wyższe. Oczywiście w nowoczesnym budownictwie, przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji ścian, a także okien straty ciepła są mniejsze. Jednak zastosowanie tradycyjnej, grawitacyjnej wentylacji mechanicznej wymaga wietrzenia mieszkania, każdorazowo, gdy zwiększa się w nim ilość pary wodnej, czyli aktywnie korzysta się z łazienki i kuchni, a także gdy zwiększa się ilość gromadzącego się kurzu w powietrzu, a także rzecz jasna dwutlenku węgla. Zbyt długie wietrzenie powoduje wychładzanie mieszkania, a tym samym jego ponowne ogrzanie wymaga zaangażowania jeszcze większej ilości energii i substancji opałowych, takich jak gaz. Zainstalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może sprawić, że rachunki za ogrzewanie zmniejszą się nawet o 1-2 tys. zł rocznie, co stanowi znaczną oszczędność. Nie trzeba tu bowiem otwierać okien, gdyż wymiana powietrza zużytego na świeże zapewniana jest na bieżąco, a powietrze, które trafia do mieszkania jest wstępnie ogrzane.
Po trzecie: efektywność
Należy zauważyć, że centrale wentylacyjne są obecnie niezwykle efektywne. Zapewniają skuteczną wymianę powietrza na poziomie powyżej 90%. Wszystko to zapewnia odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i anemostatów. Trzeba również pamiętać o zasłonięciu kratek wentylacyjnych wywiewnych we wszystkich miejscach poza tym, gdzie znajduje się centrala wentylacyjna. Można również dodatkową kratkę wywiewną pozostawić w kuchni, jeśli podłącza się okap. Odpowiednie wykonanie wentylacji mechanicznej zapewnia komfort wszystkim domownikom, a także zaproszonym gościom. Intensywność nawiewu w najlepszej jakości urządzeniach wentylacyjnych można regulować w zależności od tego ile osób znajduje się aktualnie w mieszkaniu. Można ją również zmniejszyć, kiedy nikt w nim nie przebywa lub szybko przewietrzyć, kiedy np. w mieszkaniu unoszą się intensywne zapachy podczas gotowania.
Po czwarte: większa estetyka w mieszkaniu i trwałość wyposażenia
Bardzo istotną kwestią, która może przekonać nieprzekonanych jest to, że dzięki wentylacji mechanicznej możesz zyskać większą estetykę w swoim mieszkaniu. Jak to możliwe? Dzięki jej zastosowaniu mniejsza ilość kurzu gromadzi się na meblach, gdyż wyłapywany jest on przez filtry znajdujące się na czerpni i w centrali. Ponadto na oknach czy lustrach w łazience nie gromadzi się para wodna, gdyż jej nadmiar jest od razu odprowadzany przez efektywną wentylację mechaniczną.
To nie wszystkie korzyści jakie niesie ze sobą mechaniczna wentylacja w Białymstoku. Wystarczy zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła, czyli poprowadzenie przewodów doprowadzających pod ziemią na takiej głębokości, gdzie nigdy nie występują przymrozki, a latem jest znacznie chłodniejsze powietrze. W związku z tym można zwiększyć komfort w swoim mieszkaniu. Czy można chcieć więcej?