Wentylacja mechaniczna w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Poznaj korzyści

Wentylacja mechaniczna w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Poznaj korzyści

Deweloperzy coraz częściej decydują się na rozwiązania, które pozwalają na budowę budynków energooszczędnych. Zatem bloki wyposażone są w duże przeszklenia, a na dachach stosuje się panele fotowoltaiczne. Jednak również wentylacja może być źródłem oszczędności. Wbrew pozorom wymianę powietrza za pośrednictwem centrali wentylacyjnej, kanałów, czerpni i wyrzutni można zorganizować w każdym mieszkaniu. Wystarczy zgoda administratora budynku na zmianę sposobu wentylacji. W Białymstoku coraz więcej osób korzysta z takiej możliwości. Warto więc poznać korzyści wentylacji mechanicznej w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym.

Po pierwsze: zawsze czyste powietrze w domu

wentylacja na dachuCzęste wietrzenie mieszkania nie gwarantuje, że oddychasz w nim świeżym powietrzem, chyba, że posiadasz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. W tym przypadku na kanałach nawiewnych, a także wewnątrz centrali wentylacyjnej znajdują się filtry, dzięki którym pyły i inne zanieczyszczenia mogą być wyłapywane, a do pomieszczeń trafia czyste powietrze. Oczywiście efektywność systemu zależna jest od regularnej wymiany filtrów. Zatem należy zorientować się czy wybrane filtry spełniają jeszcze swoją funkcję i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń czy też należy je już wymienić. Częstotliwość tego zabiegu zależna jest od stopnia zanieczyszczenia powietrza, a w polskich warunkach może być to nawet co miesiąc. Zaawansowane centrale wentylacyjne wyposażone w system sterowania informują na panelu o stopniu zanieczyszczenia filtra i konieczności jego wymiany. Niewątpliwie czyste powietrze w domu to również brak alergenów, wirusów, bakterii i grzybów, o ile zastosujesz najbardziej wyspecjalizowane filtry do swojego systemu wentylacji mechanicznej w mieszkaniu.

Po drugie: oszczędność na rachunkach za ogrzewanie

Niewątpliwie wielu właścicielom mieszkań sen z powiek spędzają rachunki za ogrzewanie, które stają się coraz wyższe. Oczywiście w nowoczesnym budownictwie, przy zastosowaniu odpowiedniej izolacji ścian, a także okien straty ciepła są mniejsze. Jednak zastosowanie tradycyjnej, grawitacyjnej wentylacji mechanicznej wymaga wietrzenia mieszkania, każdorazowo, gdy zwiększa się w nim ilość pary wodnej, czyli aktywnie korzysta się z łazienki i kuchni, a także gdy zwiększa się ilość gromadzącego się kurzu w powietrzu, a także rzecz jasna dwutlenku węgla. Zbyt długie wietrzenie powoduje wychładzanie mieszkania, a tym samym jego ponowne ogrzanie wymaga zaangażowania jeszcze większej ilości energii i substancji opałowych, takich jak gaz. Zainstalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może sprawić, że rachunki za ogrzewanie zmniejszą się nawet o 1-2 tys. zł rocznie, co stanowi znaczną oszczędność. Nie trzeba tu bowiem otwierać okien, gdyż wymiana powietrza zużytego na świeże zapewniana jest na bieżąco, a powietrze, które trafia do mieszkania jest wstępnie ogrzane.

Po trzecie: efektywność

wentylatorNależy zauważyć, że centrale wentylacyjne są obecnie niezwykle efektywne. Zapewniają skuteczną wymianę powietrza na poziomie powyżej 90%. Wszystko to zapewnia odpowiednie rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych i anemostatów. Trzeba również pamiętać o zasłonięciu kratek wentylacyjnych wywiewnych we wszystkich miejscach poza tym, gdzie znajduje się centrala wentylacyjna. Można również dodatkową kratkę wywiewną pozostawić w kuchni, jeśli podłącza się okap. Odpowiednie wykonanie wentylacji mechanicznej zapewnia komfort wszystkim domownikom, a także zaproszonym gościom. Intensywność nawiewu w najlepszej jakości urządzeniach wentylacyjnych można regulować w zależności od tego ile osób znajduje się aktualnie w mieszkaniu. Można ją również zmniejszyć, kiedy nikt w nim nie przebywa lub szybko przewietrzyć, kiedy np. w mieszkaniu unoszą się intensywne zapachy podczas gotowania.

Po czwarte: większa estetyka w mieszkaniu i trwałość wyposażenia

Bardzo istotną kwestią, która może przekonać nieprzekonanych jest to, że dzięki wentylacji mechanicznej możesz zyskać większą estetykę w swoim mieszkaniu. Jak to możliwe? Dzięki jej zastosowaniu mniejsza ilość kurzu gromadzi się na meblach, gdyż wyłapywany jest on przez filtry znajdujące się na czerpni i w centrali. Ponadto na oknach czy lustrach w łazience nie gromadzi się para wodna, gdyż jej nadmiar jest od razu odprowadzany przez efektywną wentylację mechaniczną.

To nie wszystkie korzyści jakie niesie ze sobą mechaniczna wentylacja w Białymstoku. Wystarczy zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła, czyli poprowadzenie przewodów doprowadzających pod ziemią na takiej głębokości, gdzie nigdy nie występują przymrozki, a latem jest znacznie chłodniejsze powietrze. W związku z tym można zwiększyć komfort w swoim mieszkaniu. Czy można chcieć więcej?

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij