Wodnisty katar przy ząbkowaniu

Wodnisty katar przy ząbkowaniu

Każdy rodzic doskonale wie, że ząbkowanie to bardzo męczący oraz uciążliwy okres nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla maluszka. Objawy wyrzynania się zębów są bardzo zróżnicowane i często mylone z przeziębieniem. Pojawiać może się poza rozdrażnieniem, zatkany nos, ciężki oddech, wodnisty katar, a nawet temperatura! Jeśli etap ząbkowania Twojego dziecka dopiero przed Wami, koniecznie sprawdź, dlaczego ząbkowaniu towarzyszy katar oraz w jaki sposób możemy rozróżnić je od infekcji bakteryjnej lub wirusowej.

Kiedy i dlaczego w trakcie ząbkowania pojawia się katar?

dziecko nakryte ręcznikiemKatar nie jest objawem towarzyszącym tylko i wyłącznie przeziębieniu. Powinni pamiętać o tym zwłaszcza młodzi rodzice, którzy właśnie cieszą się z przyjścia na świat ich pierwszego maluszka. Może on być także oznaką ząbkowania, dlatego też najczęściej dotyka on niemowlaków u których pojawiają się pierwsze ząbki. Katar ten ma wodnistą i przeźroczystą postać, jednakże w połączeniu z wybijającym się ząbkami nie jest niczym przyjemnym dla dziecka. Jeśli nie towarzyszą mu żadne inne objawy poza rozdrażnieniem, łatwiej jest postawić trafną diagnozę. Sytuacja może się nieco komplikować, gdy poza katarem dziecko ma również gorączkę, kaszel, mniejszy apetyt lub biegunkę, które są także objawami charakterystycznymi infekcji. W praktyce bardzo często okres nasilonych infekcji zbiega się z początkiem wyrzynania się zębów.

Dlaczego przy ząbkowaniu pojawia się katar?

    • Katar przy ząbkowaniu pojawia się, ponieważ mechanizmy odpornościowe maluszka nie zostały jeszcze odpowiednio ukształtowane oraz rozwinięte, przez co organizm nie radzi sobie również z ochroną przed zagrożeniem.
    • Im mniejsze dziecko, tym też mniejsze i węższe drogi oddechowe, co sprzyja rozwojowi chorób.
    • Bolące dziąsła oraz wybijające się ząbki powodują także, że dziecko częściej wkłada sobie rączki do buzi, przenosząc w ten sposób bakterie i wirusy, co prowadzi z kolei do rozwoju infekcji.

Czas trwania kataru przy ząbkowania wynosi najczęściej kilka dni i mija po wybiciu się zęba.

Sposoby na walkę z katarem przy ząbkowaniu maluszka

uśmiech dzieckaPodczas ząbkowania bardzo ważne jest, aby ulżyć cierpiącemu i rozdrażnionemu maluszkowi oraz zahamować rozwój niepożądanych objawów. W jaki i przede wszystkim w pełni bezpieczny sposób możemy pomóc naszemu dziecku zwalczyć uciążliwy katar?

Środki pomocne na katar przy ząbkowaniu:

  • Najskuteczniejszym lekarstwem na katar są oczywiście inhalacje. Jednakże przy drobnym i delikatnym organizmie dziecka ich wykonanie nie należy do najprostszych, dlatego też warto zaopatrzyć się w nebulizator, czyli rodzaj inhalatora, który przekształca lek z fazy ciekłej na mgiełkę, w tym przypadku roztwór soli fizjologicznej lub wodę morską, nawilżający błonę śluzową oraz przynoszący ukojenie./li>
  • W przypadku uciążliwego kataru zatykającego nos i utrudniającego oddychanie warto wspomóc się aspiratorem, który odciąga zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę. Pamiętajmy jednak, aby stosować go ostrożnie oraz z umiarem./li>
  • Jeśli dziecko wyjątkowo kiepsko znosi ząbkowanie konieczne może okazać się również podanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub paracetamol. Dawka powinna być dostosowana do masy działa niemowlaka.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij