Dobre argumenty o przeniesienie do innej szkoły
Nieubłaganie zbliża się koniec wakacji, wiele dzieci i młodzieży wróci do swoich szkół lub zacznie naukę w nowych miejscach na zupełnie nowym etapie kształcenia. Placówki edukacyjne oferują różne profile kształcenia, od humanistycznych i językowych po ścisłe. Niejednokrotnie mamy wątpliwości, czy sami czy też wspólnie z dzieckiem wybraliśmy dobrą szkołę.
Czasami zdarza się, że jako młody człowiek nagle zmieniamy zdanie i chcielibyśmy wybrać inną szkołę. Niezależnie od pobudek czeka nas ten sam proces w celu przeniesienia do innej szkoły. To wydarzenie bardzo ważne zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Jeżeli jednak zdecydujemy się przenieść do innej szkoły, warto wiedzieć, co należy zrobić i jak to wszystko będzie wyglądało.
O dziecku niepełnoletnim decydują jego rodzice, warto jednak wziąć pod uwagę zdanie naszej pociechy i postarać się, by wybrana dla niej szkoła nie stała się karą. W początkowym etapie czeka nas spotkanie z dyrektorem placówki, do której chcemy dziecko przenieść, to on zadecyduje, czy takie przeniesienie jest możliwe. Najczęściej zdarza się, że w sprawie przeniesienia musimy złożyć podanie. Wtedy pojawiają się pierwsze pytania – jakich argumentów użyć? Co napisać, by pozytywnie rozpatrzono podanie?
Szkoła jest bliższa miejscu zamieszkania dziecka
To, gdzie nasze dziecko chodzi do szkoły i jak daleko ma do domu jest elementarną kwestią dla wielu rodziców. W szczególności dla tych, którzy swoje pociechy dowożą. Warto, by szkoła znajdowała się blisko domu, by w razie potrzeby inny członek rodziny odebrał za nas dziecko. Dla niektórych pomocne będzie, jeśli szkoła znajdzie się w bliskim sąsiedztwie miejsca pracy, co z pewnością ułatwi transport i skróci czas, który bywa cenny, szczególnie rano. Dla młodych osób podejmujących naukę w technikum, liceum lub szkole zawodowej jej lokalizacja jest równie ważna – połączenia autobusowe, tramwajowe oraz nieduża odległość dzieląca szkołę od dworka PKP lub PKS to spore ułatwienie.
Profil odpowiadający zainteresowaniom ucznia
Szkoły oferują klasy o rozmaitych profilach, jeżeli jeden z nich odpowiada naszym zainteresowaniom i będzie przydatny dla dalszego kształcenia, warto wspomnieć o tym w podaniu. Dla młodzieży ma to szczególne znaczenie ze względu na przedmioty o profilu rozszerzonym, co z kolei wpływa na wyniki matur i przedmioty, jakie się na niej wybierze. Dla młodszych dzieci, klasy sportowe lub językowe pozwolą poszerzyć horyzonty i ułatwią dalszą edukację.
Sąsiedztwo innej ważnej dla nas placówki
Coraz częściej nasze dzieci uczestniczą w zajęciach poza lekcyjnych – od tych sportowych i rekreacyjnych po korepetycje. W podaniu należy wspomnieć o zajęciach ucznia oraz o korzyściach płynących z bliskości tych instytucji i wybranej przez nas szkoły. W czasie tygodnia szkolnego, nie warto marnować wiele czasu na dojazdy.
W czasie rozmowy z dyrektorem, jak i pisząc podanie należy zastanowić się, dlaczego akurat na tej szkole nam zależy? Co sprawiło, że wybraliśmy ją spośród innych. Niech nasza rozmowa będzie szczera i otwarta, a na pewno odniesiemy sukces.
zmiana szkoły to zawsze dodatkowy stres