Najważniejsze kryteria wyboru magazynu – na co zwrócić uwagę?
Przedsiębiorstwa o dużej skali działalności, działające w charakterze produkcyjnym, usługowym lub handlowym, posiadające szerokie zasoby produktowe albo narzędziowe potrzebują nowoczesnych i dużych magazynów, służących do lokowania dystrybucyjnego swoich wytworów albo maszyn produkcyjnych. W tekście wskażemy jakie są najważniejsze kryteria wyboru magazynów, a także jak znaleźć odpowiednie przestrzenie dla rozwijanej działalności.
Zacznijmy od tego, że wynajem hali magazynowej jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż inwestowanie w nowo budowany obiekt. To oszczędność czasu, możliwość skorzystania z istniejącej bazy logistyczno-transportowej, a także mniejsze wydatki, co jest istotne również dla dużych korporacji. Warto jednak postawić na sprawdzone hale, które pozwalają na pełną ekspansję, zgodnie z planem rozwojowym firmy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu na wynajem?
Istnieje kilka aspektów, które wpływają na efektywne i wydajne wykorzystanie wynajmowanej przestrzeni magazynowej. Najważniejsza jest oczywiście lokalizacja. Połączenia komunikacyjne drogowe, kolejowe, portowe czy lotnicze wpływają na możliwość szybkiej i wydajnej wysyłki produktów w inne zakątki świata. Tu należy oczywiście zwrócić uwagę na charakter ekspansji firmy (krajowy, europejski lub globalny).
Niezwykle istotna jest też powierzchnia produkcyjna i magazynowa, dostępna w danej hali (najczęściej wynajmowana modułowo, o przestrzeni dostosowanej do potrzeb najemcy). Zwróćmy też uwagę na warunki najmu – im dłuższy możliwy okres wynajmu, tym większe zabezpieczenie dla przedsiębiorstwa. W negocjacji najlepszych warunków umowy zawsze mogą doradzić wyspecjalizowani eksperci.
Niektóre magazyny posiadają też możliwość rozbudowy istniejących modułów. Warto to uwzględnić podczas najmu, jeżeli planowana jest ekspansja na przestrzeni kilku lub kilkunastu kolejnych lat.
Warto zwrócić uwagę na wyposażenie magazynów
Do kolejnych kryteriów związanych z wyborem magazynów dodajmy także wyposażenie i pomieszczenia biurowo-socjalne, zainstalowane systemy załadunkowo-rozładunkowe, zwrotnicę kolejową, liczbę bram i ramp (oraz ich charakterystykę), a także parametry takie jak wysokość hali. Niektóre magazyny posiadają też chłodnie czy meble przystosowane do określonej działalności (np. produkcji żywności lub handlu stalą).
Przed podjęciem decyzji o najmie kolejnego obiektu, warto prześledzić jakie najważniejsze kryteria wyboru magazynu wskazują eksperci. Dzięki temu będziemy nie tylko na bieżąco, ale uwzględnimy też przyszły rozwój logistyki i dostosujemy się do zbliżających się trendów.