Amblyopia – czym jest i jak ją leczyć

Amblyopia – czym jest i jak ją leczyć?

Amblyopia, inaczej zwana też „leniwym okiem” jest bardzo powszechna. Warto wiedzieć, że ten problem powstaje już w wieku dziecięcym. Brak odpowiednio szybkiej reakcji może doprowadzić nawet do niedowidzenia. Na szczęście z pomocą przychodzi tutaj ortoptyka. Dzisiaj przedstawimy wam jakie czynniki powodują „leniwe oko” i jak je leczyć.

Amblyopia – poznaj przyczyny

przerażenie w oczachPrawidłowy rozwój dziecka jest dla rodziców najważniejszy. Jeżeli chodzi o narząd wzroku to jego prawidłowy rozwój kształtuje się do 6 roku życia. Jeżeli w tym czasie na oko zadziała jakiś szkodliwy czynnik to wtedy może dojść do powstania „leniwego oka”. W takiej sytuacji dochodzi do zaburzenie widzenia. Nawet w sytuacji, gdy oko zbudowane jest prawidłowo może rozwinąć się amblyopia. Tutaj warto poznać przyczynę i głównego winowajcę tego problemu, a mianowicie zeza. Jeżeli dziecko ma zeza jednego oka, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia amblyopii. Niestety nie wiadomo dlaczego mózg wysyła sygnał hamujący widzenie, nie wyjaśniono również dlaczego mózg nie odbiera sygnałów i dochodzi do niedowidzenia. Trzeba też wiedzieć, że jeżeli mięśnie oczu nie znajdują się w prawidłowym położeniu to mózg odbiera obraz z każdego oka osobno i ignoruje jeden z obrazów, co w konsekwencji sprawia, że jedno oko przestaje być używane i dochodzi do jego upośledzenia.

Szybka reakcja ma duże znaczenie!

Aby nie doszło do uszkodzenia widzenia w jednym oku niezwykle ważna jest szybka reakcja rodziców. Otóż jeżeli zauważą oni choćby małego zeza, czy uciekanie oka to absolutnie nie powinni bagatelizować tego problemu i koniecznie powinni udać się do okulisty, gdyż czas ma tutaj największe znaczenie. Nie należy również słuchać „złotych rad”, że dziecko z tego wyrośnie, bo konsekwencje dla narządu wzorku mogą być bardzo poważne. Warto wiedzieć, że im szybciej rodzice zareagują na owy problem, tym istnieje większa szansa prawidłowego widzenia. Oczywiście leczenie może być także przeprowadzane u osób dorosłych jednak jest ono zdecydowanie bardziej skomplikowane i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. W przypadku osób dorosłych bardzo ważne jest samozaparcie i konsekwencja.

Diagnostyka rzecz najważniejsza

lewe okoAmblyopie diagnozuje lekarz okulista i na tej podstawie dobierane jest najlepsze leczenie dla pacjenta. W przypadku dzieci najważniejsza jest profilaktyka, dlatego rodzice już z 6 miesięcznym dzieckiem powinni udać się do okulisty, jeżeli zauważą zeza. Okulista bada ostrość wzroku, a także ruchomość gałek ocznych. Przeprowadzane jest też badanie dotyczące zdolności widzenia obu oczu. Konieczne jest wtedy zakropienie oczu specjalnymi kroplami, dzięki temu możliwe jest postawienie najlepszej diagnozy.

Leczenie dobierane jest indywidualnie

Jeżeli problem leniwego oka powiązany z wadą refrakcji nie jest bardzo zaawansowany to oczywiście wystarczą odpowiednio dobrane okulary. Jednak często leczenie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane. Najważniejsze w leczeniu jest wykształcenie współdziałania na płaszczyźnie oko-mózg, czyli pobudzenie do pracy leniwego oka. Można tego dokonać stosując tzw. „zaślepkę” na zdrowe oko, bądź też krople do oczu zamazujące widzenie na dany okres w jednym oku. Jeżeli przyczyną amblyopii jest zez to czasami bywa konieczna operacja, gdzie lekarz wzmacnia dany mięsień. Również bardzo ważne jest skorzystanie z możliwości jakie daje ortoptyka, czyli z ćwiczeń, które są specjalnie dostosowane do danego pacjenta i jego problemu. Bardzo często wykonuje się ćwiczenia mięśni oczu, do tego celu wykorzystuje się komputerową terapię wizualną. Również ważne są ćwiczenia pleoptyczne, gdzie pobudza się oczy specjalnymi bodźcami świetlnymi. Gdy dojdzie już do poprawienia ostrości konieczne jest przeprowadzenie ćwiczeń, które utrwalą widzenie obuoczne. Dostępne są także specjalne książeczki antysupresyjne. Ćwiczenia wykonuje się w miejscach takich jak gabinet ortoptyczny, jak i w domu.

Nie można bagatelizować nawet małego zeza, czy uciekającego oka, gdyż następstwem może być amblyopia, która prowadzi do niedowidzenia. Bardzo ważna jest profilaktyka, zatem warto wykonywać już u małych dzieci badania u okulisty, który można szybko zdiagnozować problem, a wtedy efekty leczenia są zdecydowanie najlepsze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij