Czy profesjonalna uprawa pieczarek się opłaca?

Pieczarki to zdrowe i smaczne grzyby, które zdobywają coraz większą popularność. Ich hodowcy mogą cieszyć się całkiem sporymi zyskami. Aby jednak sprzedawać zdrowe i piękne pieczarki dobrej jakości, należy zainwestować między innymi w odpowiednie podłoże pod uprawę pieczarek.

Jak uprawiać pieczarki?

Uprawa pieczarek to proces, który może być wykonywany zarówno w domu jak i wydzielonym specjalnie miejscu, które będzie tylko i wyłącznie związane z hodowaniem grzybów. W specjalistycznej hodowli szczególnie ważne jest podłoże pod uprawę pieczarek. Grzyby uprawiane są w skrzyniach lub specjalnych pojemnikach, które wypełnia naturalne podłoże. Może ono występować w fazie drugiej lub trzeciej (mówimy o podłożu gotowym do sprzedaży). Wybrane podłoże pod uprawę pieczarki można kupić przez kania.net.pl, stronę uznanego producenta, zaopatrującego wiele pieczarkarni. Dobre podłoże do uprawy pieczarek będzie w sobie zawierać obornik koński lub słomę i kurzak, wzmocnione może być także innymi naturalnymi substancjami i zmieszane z gipsem. Warto tutaj wspomnieć, czym jest faza druga i trzecia podłoża. Faza druga następuje po około 2-3 tygodniach fermentacji podłoża. Po tym czasie następuje proces pasteryzacji – takie podłoże jest wolne od niepożądanych organizmów, jednak nie ma jeszcze wsianej grzybni. Podłoże fazy trzeciej natomiast to gotowa już baza z wsianymi zaczątkami grzybów, które następnie będą wzrastać.

Czy uprawa pieczarek jest opłacalna?

Jeśli dopiero przygotowujesz się do założenia własnego biznesu, zastanawiasz się z pewnością, czy uprawa pieczarek jest opłacalna. Z pewnością zapłacić nieco będzie trzeba za samą inwestycję – koszt budowy hali o powierzchni 400 metrów kwadratowych to około 250 tysięcy złotych. Później jednak zyski tylko się mnożą. Warto zaznaczyć, że pieczarki to grzyby mało wymagające, które rosną bardzo szybko. Szacuje się, że na jednym metrze kwadratowym grzybni może urosnąć nawet 25 kilogramów pieczarek. Dobrze odżywione i odpowiednio wybrane podłoże, może zapewnić wzrost pieczarek nawet kilka razy w ciągu roku. Tymczasem cena pieczarek w hurcie to obecnie ponad 10 złotych za kilogram brutto. Zyski można więc łatwo obliczyć.

Gdzie najlepiej sprzedawać pieczarki?

W Polsce pieczarki są tak popularne, że wydają się niemal pospolitymi grzybami. Polska jest zresztą liderem w produkcji pieczarek w Europie i, jak wskazują dane, największym ich eksporterem na świat. Jednak największym odbiorcą pieczarek są inne kraje europejskie – Niemcy, Holandia, Francja oraz Wielka Brytania. Dużym rynkiem była także Rosja, ale po embargo z 2014 roku proporcje te nieco się zmieniły. Popularność pieczarki stale rośnie, dzieje się tak między innymi z uwagi na coraz popularniejszą dietę wegetariańską oraz rozwiewane coraz częściej mity o braku wartości odżywczych grzybów (w istocie pieczarki są cennym źródłem mikroelementów i witamin). Otwarcie własnej hodowli pieczarek jest więc całkiem opłacalne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij