Kupować czy robić samodzielnie? Pytania, odpowiedzi i wątpliwości, czyli wszystko co musicie wiedzieć o nawozach do ogrodu?

Wybór nawozu do ogródka nie jest łatwy. W teorii jest wiele możliwości, ale czasami trudno jest znaleźć tę najlepszą. Można oczywiście kupować nawóz, ale można też robić go samodzielnie. Dziś zastanowimy się, czy lepiej zrobić nawóz, czy może kupić gotową mieszankę?

Dobry nawóz do ogrodu na rośliny ozdobne

Wykonanie nawozu do roślin ozdobnych może zająć kilka chwil. Jednocześnie taki nawóz może chronić przed chorobami grzybowymi również warzywa. Tutaj zastosowanie mają drożdże spożywcze, dzięki którym zapewnicie roślinom ochronę przed mięczakiem, szarą pleśnią, a także zarazą ziemniaczaną. Zasada działania drożdży polega na zabieraniu substancji i pokarmu grzybom chorobotwórczym. Jak więc przygotować taki nawóz do ogrodu? Otóż wystarczy tylko rozpuścić kostkę świeżych drożdży w pół litra mleka. Najlepiej mleko podgrzać. Dzięki temu drożdże lepiej się rozpuszczą, ale pamiętajcie aby mleko nie było gorące, bo wtedy je zabijecie. Gdy już drożdże zaczną lekko pracować należy dolać jeszcze 10 l wody, możecie użyć deszczówki. Pozostaje już tylko dodać łyżkę szarego, zwykłego mydła. Mieszanka jest gotowa. Najlepiej używać jej raz w tygodniu, przy czym pamiętajcie, że nie można używać tego nawozu zbyt długo, bo niestety szybko się psuje.

Szybki nawóz z resztek

Czas przygotować nawóz do ogrodu, który jest w 100% ekologiczny. Można szybko i łatwo go przygotować z resztek. Po ugotowaniu ziemniaków wykorzystajcie wodę. W końcu znajduje się w niej duża ilość skrobi. Ziemniaki można oczywiście wykorzystać do obiadu. Niestety wadą tego rozwiązania jest fakt, że wody nie można posolić. Teraz przydadzą się nam skorupki jaj, dzięki którym uzyskacie nawóz bogaty w węglan wapnia. Skorupki kruszymy i zalewamy wodą, dodajemy je też do wody z ziemniaków. Całość mieszamy i odstawiamy na dwa tygodnie. Możecie również przygotować nawóz z gnojówki. Taki roztwór ulega fermentacji po dwóch tygodniach. Należy go rozcieńczać z wodą w stosunku 1:10. Do przygotowania nawozu wystarczy też pokrzywa. Trzeba przygotować jej ok. 1 kg. Taką ilość zalewami 10 l wody, najlepiej gorącej i odstawiamy na 24 godziny.

Zalety i wady zrobionych samodzielnie nawozów do ogrodu

W teorii przygotowanie nawozu jest łatwe, szybkie i przyjemne. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze tak jest. Jeżeli będziecie przygotowywać nawóz z gnojówki, to nie ma się co oszukiwać, ale zapach będzie trudny do zniesienia. To nadal nie wszystko w przypadku nawozu z pokrzyw potrzeba naprawdę ich dużej ilości. Wadą robionych samodzielnie nawozów jest także to, że wiele z nich wymaga stosowania trudno dostępnych składników, ale też musi swoje odstać. Swoją drogą należy zauważyć, że naturalne własnoręcznie przygotowane nawozy nie mają długiego terminu ważności i zwyczajnie bardzo szybko się psują. Łatwo też się pomylić w proporcjach, a to już wiadomo, czym może się skończyć. Nie bez znaczenia tutaj jest fakt, że nawozy do ogrodu trzeba dobierać pod kątem roślin, a więc tak naprawdę co chwilę trzeba przygotowywać nowy i to jeszcze różne rodzaje.

Gotowe nawozy do ogrodu – dobry wybór zawsze i wszędzie

Jeżeli chcecie zaoszczędzić czas i pieniądze, to powinniście zdecydować się na kupno gotowych nawozów. Wiele z nich jest uniwersalnych, ale też bardzo łatwo znaleźć takie, które są specjalistyczne i dedykowane określonym roślinom i gatunkom roślin. Do wyboru są nawozy wiosenne i jesienne, a także nawozy całoroczne. Można zdecydować się na nawozy w płynie albo granulkach. Te pierwsze stosuje się dość często w okresie wzrostu roślin, natomiast nawozy w granulkach to najczęściej mieszanki długo działające, które stopniowo uwalniają składniki odżywcze do gleby. Takie nawozy stosuje się raz lub dwa razy w sezonie. Nawozy należy stosować przed podlewaniem roślin i nie można ich stosować na mokrą trawę, aby nie porazić źdźbeł.

Możecie postawić na nawozy samodzielnie wykonane, ale jeśli nie macie czasu lub ochoty na przygotowanie mieszanek, to wybierzcie te gotowe. Są równie skuteczne, a zaletą ich stosowania jest fakt, że macie pewność, że składniki zostały optymalnie skomponowane, czyli roślina będzie miała dostarczoną odpowiednią dawkę składników odżywczych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij