Jak dbać o nerki? Poradnik

Nerki to jeden z ważniejszych organów naszego organizmu. Ich praca trwa na okrągło – oczyszczają naszą krew z toksyn i nadmiaru wody. Każdego dnia nerki filtrują krew za pomocą nefronów, oczyszczając ją, dzięki czemu nasz organizm sprawnie funkcjonuje. Ból nerek, który odczuwają niektóre osoby, może być spowodowane przez ich dysfunkcję. Taki ból może sugerować problemy z układem moczowym lub kamicę nerkową. Co robić, aby ułatwić naszym nerkom pracę?

10 sposobów na zdrowe nerki

  1. Prawidłowe nawodnienie – pijmy jak najwięcej. Nawodnienie organizmu wspomaga pracę nerek, ułatwia filtrowanie krwi. Gdy pijemy za mało płynów, toksyczne pozostałości przemiany materii przedostają się do krwi. Może to być przyczyną krystalizowania się piasku i powstawania kamieni nerkowych. Doprowadza to do bólu nerek towarzyszącego atakowi kolki nerkowej.
  2. Nie zwlekajmy z wizytą w toalecie – długotrwałe wstrzymywanie moczu może spowodować namnożenie się bakterii i w rezultacie doprowadzić do zapalenia układu moczowego lub bólu nerek.
  3. Zmniejszmy spożycie soli – sól wpływa na nerki bezpośrednio, zwiększa na ilość białka w moczu, co może prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Zbyt duże jej ilości w diecie zwiększają ryzyko powstania nadciśnienia tętniczego – to pierwszy krok do chorób nerek.
  4. Ograniczmy w naszej diecie produkty pochodzenia zwierzęcego – dieta tego typu naraża nas na szkodliwe działanie amoniaku, którego duże ilości organizm nie zawsze daje radę zneutralizować. Produktami bezpiecznymi dla naszych nerek są te pochodzenia roślinnego, należy jednak uważać na bogate źródła szczawianów, które sprzyjają tworzeniu się kamieni nerkowych.
  5. Jedzmy warzywa i owoce, które wspierają dobrą pracę nerek – niektóre z nich, np. żurawina, zabezpieczają przed namnażaniem się bakterii. Żurawina pomaga w ochronie pęcherza moczowego i nerek. Pomarańcze na przykład zawierają cytryniany, które utrudniają tworzenie się kamieni. Podobne właściwości znajdziemy w pietruszce, ogórkach, selerze czy rzeżusze. Niektóre owoce np. truskawki, arbuz czy agrest wykazują także działanie moczopędne, co pomaga w oczyszczaniu nerek.
  6. Uważajmy na leki przeciwbólowe – nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na stan nerek i przyczyniać się do zmniejszenia przepływu krwi, którego następstwem może być zapalenie nerek.
  7. Wystrzegajmy się alkoholu – nadużywanie tego rodzaju trunków obciąża nerki, które muszą poradzić sobie z ogromem toksyn zawartych w alkoholu. Alkohol podnosi także ciśnienie tętnicze, a to również nie jest dobre dla nerek.
  8. Palenie papierosów – palenie sprzyja miażdżycy, a ta atakuje znajdujące się w nerkach tętnice. Zwężone tętnice mogą być przyczyną zapalenia nerek.
  9. Nadwaga i otyłość – są powodem wielu chorób m.in. nadciśnienia tętniczego. Osoby cierpiące na to schorzenie częściej zapadają na kamicę nerkową, która powoduje ból nerek.
  10. Sprawdzajmy stan naszego zdrowia u lekarzy – profilaktyka to podstawa! Szczególnie, gdy cierpimy na choroby przewlekłe m.in. cukrzycę czy nadciśnienie. Te choroby mogą doprowadzić do uszkodzenia, a nawet niewydolności nerek. Cały poradnik dostępny jest pod adresem https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij