Pończochy uciskowe – jaki stopień kompresji wybrać?

Niewydolność żylna kończyn dolnych i żylaki to problem dotykający osób w różnym wieku. Zarówno w ramach profilaktyki, jak i w trakcie leczenia pacjenci mogą korzystać z wyrobów kompresyjnych, np. pończoch czy podkolanówek. Aby jednak wdrożona terapia była skuteczna, konieczne jest dobranie odpowiedniego stopnia kompresji. Jaki stopień ucisku wybrać?

Wyroby uciskowe 1 stopnia kompresji – dla kogo?

Pończochy, rajstopy czy podkolanówki oznaczone 1 stopniem ucisku (10-15 mmHg Asqual i 18-21 mmHg RAL) są uznawane za element profilaktyki przeciwżylakowej. Użytkowanie tych elementów bielizny kompresyjnej wiąże się z uczuciem lekkiego ucisku. Pończochy czy rajstopy uciskowe 1 stopnia są przeznaczone dla osób, które pracują w pozycji stojącej lub siedzącej, często skarżą się na uczucie ciężkości nóg lub mają problem z pajączkami (teleangiektazjami).

Zdarza się, że po bieliznę kompresyjną sięgają osoby, które nie mają problemu z pajączkami czy żylakami. Najczęściej decydują się na to ze względu na:

  • podróż samolotem lub długą podróż samochodem;
  • ciążę – po konsultacji z lekarzem z bielizny uciskowej można korzystać już w pierwszym trymestrze.

Kiedy zamówić pończochy uciskowe 2 stopnia?

Pękające pajączki to sygnał – warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć leczenie, którego celem będzie również zapobieganie rozprzestrzenianiu się zmian. Pończochy uciskowe 2 stopnia (15-20 mmHg Asqual i 23-32 mmHg RAL) zapewniają większy ucisk i tym samym oddziałują na żyły oraz przynoszą ulgę.

Stosowanie pończoch 2 stopnia zaleca się osobom, które:

  • mają problem z rozwiniętymi żylakami;
  • poddały się zabiegowi skleroterapii żylaków i chcą utrzymać rezultaty;
  • cierpią na owrzodzenia żylne goleni;
  • przeszły leczenie zabiegowe;
  • borykają się z procesem zapalnym – zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych.

Pończochy uciskowe 2 stopnia mogą być stosowane również przez kobiety w ciąży. Podobnie jednak jak w pozostałych przypadkach, decyzję o korzystaniu z odzieży kompresyjnej powinien podjąć lekarz.

3 stopień kompresji – kiedy to dobry wybór?

Producenci bielizny kompresyjnej mają w swojej ofercie również pończochy i podkolanówki 3 stopnia. Zgodnie z francuską szkołą (Asqual) 3 stopień kompresji to 20-36 mmHg, podczas gdy szkoła niemiecka (RAL) określa go na 34-46 mmHg. Korzystanie z bielizny uciskowej oznaczonej tym stopniem kompresji jest wyraźnie odczuwalne. W rezultacie są to wyroby przeznaczone dla osób z dużymi obrzękami nóg lub przewlekłą niewydolnością żylną.

Wskazaniem do noszenia bielizny oznaczonej 3 stopniem ucisku jest też obrzęk limfatyczny i rozwinięty zespół pozakrzepowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij