Odzież i obuwie niezbędne do pracy w sterylnych warunkach

Odzież i obuwie niezbędne do pracy w sterylnych warunkach

Praca w sterylnych warunkach wymaga stosowania odpowiedniego sprzętu i akcesoriów, które zapewniają właściwą dezynfekcję używanych narzędzi, a także ciała. Dotyczy to pracowników laboratoriów, lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, kosmetyczek, a także pracowników produkcji żywności. Restrykcyjne przepisy sanepidu wymagają stosowania płynów dezynfekcyjnych, każdorazowo zmienianej i wrzucanej do odpowiednich pojemników odzieży roboczej. Bardzo istotne znaczenie ma również stosowanie białych butów roboczych. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Rozprzestrzenianie bakterii, wirusów i grzybów może mieć destrukcyjny wpływ na zdrowie, a w niektórych przypadkach nawet stanowić zagrożenie życia ludzkiego, jak w przypadku zakażenia organizmu, czyli sepsy.

Białe kitle i maseczki chronią przed przenoszeniem i rozprzestrzenianiem bakterii

odzież ochronna białe buty

Jak wiadomo szpital jest siedliskiem bakterii, a osoba poddawana operacji jest całkowicie bezbronna w obliczu kontaktu płynów ustrojowych z drobnoustrojami, zwłaszcza, że jej odporność może być obniżona. Z tego powodu lekarze nie mogą wnosić żadnych bakterii z zewnątrz i każdorazowo przebierać się, a także dokładnie myć i dezynfekować ręce. Niezbędnym elementem są także maseczki ochronne. Z kolei białe kitle stosowane w szpitalu są również oznaką sterylności i czystości, jaka powinna panować w placówkach medycznych. Stąd ich stosowanie jest przyjęte również w przychodniach i laboratoriach. Maseczki muszą stosować również laboranci wykonujący badania bowiem do materiału pobranego od pacjenta nie mogą dostać się żadne zanieczyszczenia. Bywa, że maseczki są stosowane również w produkcji żywności i to nie tylko tej niepoddawanej obróbce termicznej.

Rękawiczki niezbędne są w wielu pracach i stanowią także ochronę własną w wielu profesjach

Elementem ochrony klienta czy pacjenta, a także żywności przed bakteriami chorobotwórczymi jest stosowanie rękawiczek. To one chronią przed kontaktem z krwią i płynami ustrojowymi pacjenta w gabinecie lekarskim, czy klienta w salonie kosmetycznym, studio tatuażu, bądź gabinecie medycyny estetycznej. Są także dodatkowym elementem ochrony przed przenoszeniem bakterii przy przygotowywaniu posiłków z produktów surowych. Muszą ich używać sushi masterzy, a także kucharze przygotowujący tatara dla gości restauracji. Przepisy sanepidu w tym zakresie są bardzo restrykcyjne. Oczywiście inne rękawiczki są stosowane w przypadku służby zdrowia, czy szeroko pojętej kosmetologii, a jeszcze inne w przypadku kontaktu z żywnością. W tym ostatnim przypadku muszą być one dopuszczone do kontaktu z żywnością i posiadać stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. Stosuje się najczęściej rękawiczki lateksowe, a także nitrylowe.

Czepki na głowę niezbędne w służbie medycznej i branży gastronomicznej

Kolejnym niezbędnym elementem odzieży do pracy w sterylnych warunkach są czepki. Najlepiej, jeśli wyposażone są w gumkę, gdyż konieczne jest schowanie pod nimi wszystkich włosów. Są niezbędne nie tylko dla chirurgów, ale również pracowników produkcji żywności i wszystkich pracowników gastronomii pracujących na kuchni. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej taka ochrona nie jest konieczna. Czepki wykonane są najczęściej z materiału polipropylenowego, który zapewnia przepuszczalność powietrza, a tym samym komfort pracy nawet w pomieszczeniach, które są słabo wentylowane.

Buty białe robocze pomogą utrzymać sterylną czystość

białe buty robocze

Poza odzieżą bardzo ważną rolę pełni dopasowane do warunków pracy obuwie. W przypadku wymogów sterylności stosuje się białe buty robocze. Powód jest prozaiczny. Widać na nich wszelkie zanieczyszczenia, zatem od razu po ich użytkowaniu konieczne jest ich mycie, a nawet dezynfekcja. Tekstylia mogą być poddawane sterylizacji w autoklawie, podobnie jak narzędzia wykorzystywane w pracy, czy np. ręczniki. Te których używa się jednorazowo, jak czepki czy rękawiczki muszą być wyrzucone do oznakowanych koszy na odpady medyczne. Białe buty robocze często muszą być pozbawione elementów metalowych. Jest tak w sytuacji, gdy w pracy istnieje ryzyko porażenia prądem. Buty białe robocze takie jak chodaki po umyciu, kiedy nie są użytkowane najlepiej przechowywać na drewnianych prawidłach, które wykonane są z drzewa cedrowego. Ma ono bowiem właściwości pochłaniania drobnoustrojów i bakterii. W przypadku obuwia do pracy w sterylnych warunkach trzeba również zadbać o jakość podeszwy, która powinna być antyelektrostatyczna, a także antypoślizgowa.

Wykonywanie obowiązków zawodowych w sterylnych warunkach wymaga przestrzegania przepisów dotyczących higieny i ochrony przed drobnoustrojami, bakteriami, wirusami i grzybami. Dzięki temu ogranicza się rozprzestrzenianie tzw. chorób brudnych rąk.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij