Jak dobrze wybrać zawód?
Nad życiową ścieżką zastanawiamy się nieraz całe swoje życie. Niezależnie, czy jesteś zaraz po maturze i myślisz nad tym, jaki kierunek obrać, czy masz za sobą już kilka lat pracy zawodowej, ale czujesz, że nie spełniasz się w tym co robisz, wybór dobrego kierunku jest kluczowy, jeśli chcesz żyć szczęśliwie i świadomie.
Dobierz zawód do osobowości
Wielu z nas wykonuje swój zawód z ociąganiem i wątpliwą przyjemnością. Niektórzy ludzie pełnią swoje codzienne obowiązki ze znużeniem i brakiem werwy. Może to wynikać z faktu, że nie dobrali oni odpowiednio swojego zawodu do umiejętności, a pasje, które kiedyś były motorem napędowym ich działania, uleciały wraz z prozą życia, która z dnia na dzień coraz bardziej ich przytłacza. Być może Ty też się tak czujesz. To absolutnie normalne – jeśli jednak spojrzysz na większość szczęśliwych ludzi, łatwo zauważysz, że wykonują oni swój zawód z radością.
O zawodzie, który pasjonuje, decyduje bardzo często Twoja osobowość. Nieco dokładniej, jak wybór pracy zależy od typu osobowości zawodowej rozważa autor artykułu na ABCporady.pl, warto jednak zaznaczyć, że zanim zdecydujesz się na wybór swojej ścieżki zawodowej lub zmianę kariery, powinieneś dokładnie przyjrzeć się sobie.
Poznanie siebie może często wydawać się trudne, szczególnie dla osób bardzo energicznych, które wolą działać niż zastanawiać się nad sensem życia. Żeby jednak dobrze wybrać swoją życiową ścieżkę, ważne jest chociaż minimalne zapoznanie się z kimś, z kim spędzisz resztę swojego życia: z samym sobą.
Jak poznać siebie?
Jak już zostało wspomniane, dogłębne wejrzenie w siebie może być dla niektórych nieco trudne. Jeśli masz tysiąc pomysłów na minutę, może Ci być trudno się zatrzymać i wziąć głęboki oddech. Warto jednak spojrzeć na siebie i swoje działania z dystansu. Jeśli masz dużo pomysłów i boisz się, że coś Ci uleci, zapisuj na kartce każą ideę, która wpadnie Ci do głowy. Będziesz miał pewność, że wrócisz do niej kiedy tylko będziesz chciał, a tymczasem możesz rozwinąć jeden pomysł w jednym czasie.
W procesie samopoznania pomaga również medytacja. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to tylko siedzenie w kwiecie lotosu z buddyjskim uśmiechem na twarzy – praktyka medytacyjna polega na obserwacji swoich myśli i zachowań, nie przywiązywaniu się do nich i przede wszystkim nieocenianiu. Wewnętrzny krytyk jest największym wrogiem rozwoju – pamiętaj, nikt nie jest idealny, a proces nauki nowych umiejętności to nieraz lata ciężkiej pracy.
Co jeszcze może pomóc Ci w karierze?
Człowiek poznaje siebie całe życie, ale kiedy odkryjesz już, co lubić robić, warto zastanowić się nad możliwościami, jakie daje Ci Twoja pasja, lub jakie wiążą się z umiejętnościami, które w sobie odkryłeś. Spróbuj wypisać wszystkie zawody/ pomysły na biznes, jakie przyszły Ci w związku z tym do głowy. Wiele rodzajów studiów dzieli się docelowo na różne specjalizacje, więc nawet jeśli na ten moment nie maż dokładnie sprecyzowanej ścieżki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować wybrać kierunek, który odpowiada Ci chociaż częściowo.
Oprócz studiów istnieje wiele kursów online i porad, które możesz wykorzystać w drodze do swojej wymarzonej kariery zawodowej. Powodzenia!