Modeliny plastyczne - czym są i do czego można je wykorzystać?

Modeliny plastyczne – czym są i do czego można je wykorzystać?

Oferta artykułów szkolnych i biurowych jest na chwilę obecną bardzo szeroka i mocno zróżnicowana. Wśród tych rzeczy można znaleźć przede wszystkim rozmaite produkty dla małych i starszych artystów. Dużym zainteresowaniem cieszy się modelina. Czym dokładnie jest i do czego służy?

Co to modelina plastyczna?

Modeliny plastyczne to masy plastyczne, zwane termoutwardzalnym tworzywem plastycznym. Modelina jest artykułem szkolnym, który wyglądem i zastosowaniem jest podobna do plasteliny. Początkowo jest twarda, ale mięknie pod wpływem ciepła dłoni. Wygrzewana w piekarniku w temperaturze 100-110 stopni Celsjusza przez 15-20 minut, ponownie twardnieje.

Modelina występuje w wielu różnych kolorach. Jest sprzedawana w zestawach po kilka kolorów w jednym opakowaniu. Dziś oferuje ją wielu producentów. Jest więc w czym wybierać. Atrakcyjny wybór tych produktów ma Astra Polska. A do czego dokładnie służy?

Modelina do tworzenia modeli i nie tylko

Modelina doskonale nadaje się do tworzenia modeli, figurek i makiet. Jest więc materiałem przeznaczonym dla małych artystów. Choć dużo radości sprawi także dorosłym użytkownikom. Modelinę ze względu na jej właściwości, można wykorzystać, wykonując drobną galanterię, a także produkować klipsy, broszki oraz breloki. Materiał ten daje się łatwo kształtować. Można z niej tworzyć różne kształty o różnej grubości. Modelinę można formować rękoma lub wyciskać masę w foremkach.

Powstałe przedmioty warto posmarować olejem roślinnym. Wówczas kolory tych wyrobów będą intensywniejsze. Wykonane z modeliny rzeczy są bardzo trwałe i mogą służyć w szerokim zakresie, ale głównie jako ozdoba.

Modelinę przeważnie wykorzystuje się w szkołach, na plastyce. Dzieci wówczas mogą wyrabiać drobną galanterię, ulubione postaci z bajek i tworzyć masę innych figurek według uznania. Choć trzeba przyznać, że masa ta jest również często widywana w domach. Dzieci sięgają po nią bardzo chętnie, gdyż produkując z niej rozmaitości, mają przy tym dużo frajdy.

Zalety pracy z modeliną

Posługiwanie się modeliną przez dzieci, wpływa na ćwiczenie sprawności ich palców. A to za sprawą lepienia małych kulek, zwijania ślimaczków itd. Czynności te wpływają również na ćwiczenie całych dłoni, poprzez ugniatanie większej ilości modeliny. Dlatego nie bez powodu rodzice chętnie kupują swoim pociechom właśnie tego typu materiały plastyczne. Praca z modeliną rozwija odpowiednie napięcie mięśniowe. Zarówno lepienie jak i ugniatanie modeliny poprawia precyzję i płynność ruchu rąk. Ponadto usprawnia prawidłowy nacisk mięśni przedramienia, ramienia oraz wspomnianych już palców. Poza tym modelina skutecznie pobudza inicjatywę, a także wyobraźnię dziecka. Modelina jest kolorowa i lepi się do dłoni. Pobudza dziecięcą ciekawość i fascynuje swoimi niezwykłymi właściwościami. Zachęca do pracy i skutecznie przykuwa uwagę dzieci.

Jak widać, zastosowanie modeliny jest bardzo szerokie. Doskonale nadaje się do stworzenia rzeczy, jakie tylko pojawią się w wyobraźni dziecka – makiet, biżuterii, figurek i wiele innych przedmiotów. Ze względu na to, że z czasem twardnieje, można z niej tworzyć praktyczne rzeczy, jak chociażby breloki do kluczy, piórnika czy plecaka. Co najważniejsze, modelina jest tania. Można kupić kilka kolorów w jednym opakowaniu albo tylko jeden kolor na kilogramy. Producenci dają możliwość wyboru ze względu na różne oczekiwania kupujących i różne przeznaczenie tego materiału. Teraz modeliny plastyczne są na wyciągnięcie ręki zarówno w sklepach stacjonarnych jak też internetowych.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij