5 pomysłów jak przyspieszyć wykonanie elewacji domu typu bliźniak

5 pomysłów jak przyspieszyć wykonanie elewacji domu typu bliźniak

Projekty deweloperskie są bardzo różnorodne. Ciągle dużą popularnością cieszą się domy typu bliźniak. Takie połączone domostwa są popularne w krajach Europy Zachodniej, a w Polsce coraz bardziej. Co ciekawe, elewacji takiego domu nie trzeba wykonać w jednolitym kolorze, jednak należy zachować spójność poprzez zastosowanie takiego samego pokrycia dachowego, a także elementów stolarki okiennej. Dziś zajmiemy się jednak inną kwestią, a mianowicie tym, jak przyspieszyć wykonanie elewacji domu typu bliźniak. Poznaj 5 naszych pomysłów.

Dobór odpowiedniego rusztowania ma znaczenie

Wykonanie elewacji „podwójnego domu” to dwa razy więcej pracy, zatem trzeba się na nią odpowiednio przygotować. Konieczna będzie inwestycja w rusztowania fasadowe. Dzięki nim nie tylko zapewniona jest najwyższa jakość wykonania, ale również bezpieczeństwo pracy. Przede wszystkim są ocynkowane ogniowo, a w związku z tym odporne na działanie wilgoci i korozję. Ramę, podesty, wsporniki i krawężniki bardzo łatwo się montuje i nie potrzeba do tego całej ekipy, a jedynie dwóch pracowników. Rusztowania fasadowe mogą rozciągać się na powierzchni całego bliźniaka w związku z czym nie ma potrzeby jego demontażu i przesuwania na kolejną część budynku.

Zaopatrz się w podesty ruchome, które ułatwią dostarczanie materiałów i montowanie rynien

Są takie prace, które trudno jest wykonać bez odpowiedniego sprzętu. Dlatego zastosowanie podestu ruchomego do dostarczania materiałów, czy elementów rynien montowanych w trakcie wykonywania izolacji znacząco przyspiesza pracę. Przede wszystkim pracownik nie musi już schodzić z rusztowania i dźwigać materiału na kolejne kondygnacje rusztowania. Oczywiście tu potrzebny jest wprawny operator, a także odpowiedni typ podnośnika. Może sprawdzić się przegubowy albo nożycowy. Jeśli po wykonaniu ocieplenia i elewacji na budynku wykonuje się jeszcze dodatkowe elementy dekoracyjne, np. przykleja sztukaterię dekoracyjną wokół okien i pod parapetami albo maluje dekoracyjne paski, a rusztowanie musi być wykorzystane w innym miejscu, to podest ruchomy może świetnie je zastąpić przy precyzyjnych pracach.

Zadbaj o odpowiednią ilość fachowców na etapie ocieplania i tynkowania

Aby przyśpieszyć prace elewacyjne przy „bliźniaku” potrzebna jest odpowiednio duża ekipa budowlana. O ile w przypadku nakładania warstw ocieplenia nie ma to takiego znaczenia, gdyż wszystko musi zostać dokładnie wyliczone, a kolejne rzędy ocieplenia nie mogą stykać się krawędziami, zwłaszcza na narożnikach, aby nie powstały mostki termiczne. Oczywiście już samo zastosowanie metody lekkiej mokrej sprawia, że ocieplenie może być wykonane w krótkim czasie i dokładnie, szybciej niż w przypadku wybrania jako izolacji wełny mineralnej. W przypadku tynkowania ilość pracowników jest już bardzo ważna. Przede wszystkim praca ręczna musi być wykonywana w odpowiednim tempie, aby nie było widocznych różnic w kolorze czy co gorsza nierówności, spowodowanych zbyt szybkim schnięciem tynku. Dzięki odpowiedniej ekipie prace związane z tynkowaniem mogą być wykonywane jednocześnie na obydwu częściach bliźniaka.

Wybierz szybką metodę ocieplania styropianem

Jak już wspomnieliśmy rodzaj metody ocieplania ma również wpływ na szybkość wykonania prac elewacyjnych. Zatem należy wybrać metodę, gdzie ocieplenie przykleja się bezpośrednio na ścianę i nie stosuje dystansów, ram montażowych, czy szczelin wentylacyjnych, jak w przypadku metody lekkiej suchej z użyciem wełny. Zatem zdecydowanie trzeba wybrać styropian i to biały, który nie będzie powodował efektu sauny latem.

Zdecyduj się na łatwy do nakładania tynk akrylowy

Istotne znaczenie ma również dobór odpowiedniego tynku, który szybko się nakłada, a także szybko schnie. Świetnie pod tym względem sprawdzi się tynk akrylowy. Musisz jednak wiedzieć, że nie nadaje się on na ściany ocieplone wełną mineralną, zatem jeśli wybierzesz wełnę, musisz wybrać tynk paroprzepuszczalny. Sprawdzą się tynki silikonowe. Zatem najlepiej połączyć dwie najszybsze metody. Zalety tynku akrylowego są powszechnie znane. Nie jest nasiąkliwy, a ponadto występuje w wielu kolorach, dzięki czemu można wyróżnić dwie części bliźniaka kontrastującymi barwami, bądź wybrać delikatną różnicę barw komplementarnych.

Stworzenie elewacji bliźniaka nie jest łatwe. Należy pamiętać o wielu zasadach, a jeśli czas ma dla nas istotne znaczenie, to warto wybrać metody, które przyspieszą pracę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij