Jak i gdzie złożyć wniosek o separację

Jak i gdzie złożyć wniosek o separację

Podczas separacji sąd zwykle orzeka o tych samych kwestiach co podczas rozwodu. Różnica jednak polega na tym, że będąc w separacji, nie możesz zawrzeć nowego związku małżeńskiego. A co jeszcze warto wiedzieć o separacji? Jak i gdzie złożyć wniosek, pozew o separację?  

Jak złożyć pozew o separację?

Pozew o separację należy złożyć w sądzie okręgowym, właściwym dla wspólnego zamieszkania małżonków, można przesłać go również pocztą. Wiosek o separację pomoże złożyć adwokat specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego. Jednak jeśli czujesz się na siłach, możesz to zrobić samodzielnie. A co powinno się w nim znaleźć? Co musi zawierać taki pozew o separację? Przede wszystkim wasze dane osobowe, czyli imię i nazwisko, numer PESEL oraz adres. We wniosku należy również określić swoje żądanie, czy chcesz orzeczenia o separacji z czyjejś winy, orzeczenia o władzy rodzicielskiej lub alimentach. Dodatkowo musisz uzasadnić, dlaczego żądasz separacji. 

Taki wniosek składa się do sądu w dwóch egzemplarzach wraz ze skróconym odpisem aktu małżeństwa czy odpisami aktów urodzenia wspólnych dzieci. Należy również pamiętać o wniesieniu odpowiedniej opłaty stałej, która wynosi 600 złotych. Natomiast, jeśli chcecie wspólnie złożyć sprawę o separację i nie macie dzieci, to opłata ta wyniesie jedynie 100 złotych. 

Gdzie złożyć wniosek o separację?

Jak już powiedzieliśmy, pozew o separację musisz złożyć w sądzie okręgowym właściwym dla waszego wspólnego zamieszkania. Z kolei w przypadku braku takiego miejsca wspólnego zamieszkania, należy złożyć pozew do sądu właściwego ze względu na wspólny pobyt. A co, jeśli nie macie ani wspólnego miejsca zamieszkania ani pobytu? W tym przypadku wystarczy, że złożysz pozew o separację w sądzie właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. 

Orzeczenie o separacji – co rozstrzyga sąd? 

A o czym tak naprawdę orzeka sąd podczas separacji? Co może zmienić takie postępowanie? Przede wszystkim sąd musi rozstrzygnąć czy i który z was ponosi winę rozkładu pożycia. Może orzec o winie jednego lub obojga małżonków lub stwierdzić, że nikt z was nie ponosi tej winy. Ponadto sąd orzeka o władzy rodzicielskiej nad waszym wspólnym małoletnim dzieckiem oraz o ewentualnych alimentach. Tak samo jak w przypadku rozwodu, również podczas orzeczenia o separacji, sąd ma prawo powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z was, a także ograniczyć ją drugiemu. Decyduje również o waszych kontaktach z dzieckiem. Warto pamiętać, że w wyniku separacji powstaje między wami rozdzielność majątkowa. Na wniosek, sąd może dokonać podziału waszego wspólnego majątku, pod warunkiem, że nie spowoduje to nadmiernej zwłoki dla postępowania. Czyli najczęściej będzie to miało miejsce wtedy, gdy nie ma między wami sporu co do składników i sposobu podziału majątku. Ostatnim, o czym może orzec sąd podczas separacji jest sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, może również dokonać jego podziału. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij