Jak odpowiednio zbilansować dietę psu? Dobre rady dla opiekunów szczeniąt, psich nastolatków, dorosłych psiaków i seniorów

Pies nie jest tylko domowym pupilem, lecz jest też członkiem rodziny. Dlatego jego dobro powinno być dla nas rzeczą nadrzędną. Otóż musicie wiedzieć, że każdy z Was jest zobligowany do dawania psiakowi tego, co najlepsze, a więc nie tylko miłości, lecz także dobrego jedzenia. Jak więc odpowiednio zbilansować dietę psu? Poznajcie dobre rady dla opiekunów szczeniąt, psich nastolatków, dorosłych psiaków i seniorów.

Jak karmić szczeniaka?

Przez pierwsze tygodnie szczenię jest na mleku matki. Zasadniczo wiele suczek karmi młode jeszcze po ukończeniu 8 tygodnia życia, pomimo, że szczeniaczek pobiera już pokarmy stałe. Dlatego szczeniaki powinny być wydawane do nowych domów około 3 miesiąca życia. Żywienie szczeniąt może opierać się na suchej bądź mokrej karmie dedykowanej do wieku. Szczeniaczki muszą mieć pokarmy wysokoenergetyczne i wysokokaloryczne, gdyż szybko rosną. Jak wiadomo psy są mięsożerne, dlatego też duża zawartość białka w karmie jest zaletą. Owszem mogą być dodatki warzywne, ale to mięso jest najważniejszą częścią diety. Nie bez znaczenia jest fakt, że szczeniaki trzeba karmić często i to nawet 5 czy 6 razy dziennie, ale w mniejszych ilościach. Jeżeli maluchy mają problem z gryzieniem suchych chrupek, to zaleca się przed ich podaniem zalać je ciepłą wodą, by zmiękły. Można także wybierać dobrej jakości mokre karmy dla psów.

Białko dla szczeniąt i psich nastolatków

Białko jest ważnym częścią diety i zapotrzebowanie na białko jest duże szczególnie u szczeniąt czy młodych psów w fazie wzrostu. Jednocześnie musicie wiedzieć, że psy najlepiej przyswajają białko pochodzenia zwierzęcego, a zdecydowanie gorzej roślinnego. Zwiększone zapotrzebowanie na białko mają szczenięta, psy młode i starsze, oraz suki w ciąży i karmiące. Na tym etapie zaledwie 33-35% spożywanego białka przeznaczane jest na funkcjonowanie organizmu, a reszta niezbędna jest do wzrostu tkanek. Dodatkowo karma dla szczeniąt i to niezależnie czy jest mokra czy sucha powinna być oparta na mięsie, a nie na zbożach. Podawanie szczeniakom czy psiej młodzieży mleka jest szkodliwe, bo psy po tym jak przestają pić mleko matki, tracą zdolność trawienia laktozy, a to może zakończyć się u nich problemami trawiennymi. Wielu opiekunów zastanawia się, czy warto psom gotować. Tutaj odpowiedź brzmi tak, ale pod warunkiem, że zadbacie o odpowiednie zbilansowanie posiłków. Czasami konieczna jest też suplementacja.

Dieta psów dorosłych

Psy są mięsożerne i dlatego ich dieta powinna być oparta na mięsie. Dobra karma dla psa powinna mieć wysoką zawartość białka i to na poziomie 80-90%. Dzięki temu dobrze się przyswaja, a psiak nie czuje ciągłego głodu. Jednocześnie możecie karmić dorosłe psy, czyli po ukończeniu pierwszego roku życia zarówno mokrą, jak i suchą karmą. Warto wiedzieć, że po ukończeniu roku można zmniejszyć częstotliwość posiłków do 2 czy 3. Można rano i wieczorem podawać mokrą karmę, natomiast w ciągu dnia pies powinien mieć dostęp do suchych chrupek. Wielkość powinno dobierać się pod rasę. Co ciekawe psy z gęstą sierścią potrzebują jeszcze większej ilości białka w diecie i dzięki temu mogą utrzymać piękną sierść. Szacuje się, że dorosłe psy potrzebują 2 – 2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. Jeżeli pies jest po kastracji czy sterylizacji to czasem konieczne może być stosowanie karmy fat low, czyli mniej kalorycznej.

Jak odżywiać psiego seniora?

Można znaleźć dobre karmy dla psów w każdym wieku, zatem i dla psich seniorów. Także starsze psiaki muszą otrzymywać duże ilości białka. Trzeba wiedzieć, że seniorzy mogą często mieć problemy z zaparciami, ale i wzdęciami, a także z zębami. Dlatego starsze psy powinny jadać karmy mniej kaloryczne, bo zapotrzebowanie na kalorie spada u seniorów o 20%. Natomiast zawartość witamin czy składników odżywczych powinna być duża. Na pewno w diecie ważna jest l-karnityna i przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, gdyż wzmacniają one system odpornościowy psa, ale opóźniają też proces starzenia się.

Zdrowa dieta to dieta bogata w witaminy i substancje odżywcze. Warto, aby psiaki jadały duże ilości mięsa, bądź karm bogatych w mięso. Ryż i makaron to zwykłe zapychacze, dlatego nie należy ich podawać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij