Jak rozpoznać dobry rower górski? Jakich błędów należy unikać?

Jazda na rowerze jest jedną z aktywności, które są najczęściej wybierane. Trudno się temu dziwić, wszak rzeczywiście jest przyjemna, a przy tym modna. Kropką nad „i” jest fakt, że pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne i świetnie modeluje sylwetkę. Aż trudno dopatrzyć się wad, bo ich nie ma. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że należy zainwestować w odpowiedni rower. Ale zamiast jazdy tylko po mieście, warto spróbować czegoś innego i postawić na jazdę w bardziej wymagającym terenie. Wtedy też zakup roweru górskiego jest niezbędny. Tutaj pojawiają się dwa jakże ważne pytania, które brzmią: Jak rozpoznać dobry rower górski? Jakich błędów należy unikać?

Cena nie będzie niska

Nie ma się co oszukiwać za maksymalną jakość trzeba zapłacić. O ile dobry rower miejski czy trekingowy można zakupić za około 2000 złotych, tak w przypadku roweru górskiego sytuacja nie jest taka sama. Oczywiście tutaj mamy na myśli sytuacje, że chcecie kupić rower górski do jazdy w rzeczywiście trudnym terenie, a nie rower wszystkich „komunistów”, czyli jednoślad, który najczęściej był prezentem z okazji Pierwszej Komunii Świętej i nie miał nic wspólnego z prawdziwym góralem. Dlatego też trzeba liczyć się z tym, że cena nie będzie niska i za dobry jednoślad trzeba zapłacić minimum 4 tysiące, choć ceny są i zdecydowanie wyższe. Ale jednak płacąc, macie pewność, że kupujecie wytrzymałość i świetną amortyzację nawet w bardziej wymagającym terenie.

Klasyk zawsze w cenie

Wytrzymałe rowery górskie nie są tanie. Ale jednak rzeczywiście sprawdzają się do jazdy w trudnym terenie. Jednocześnie musicie zdawać sobie sprawę, że rower górski niejedno ma „imię”, wszak występuje kilka rodzajów. I dlatego też wybór należy uzależnić od preferencji. Jeżeli szukacie typowego klasyka wśród rowerów górskich, czyli takiego do jazdy rekreacyjnej, to musicie wiedzieć, że dobrym wyborem będzie model hardtail, czyli bez tylnego zawieszenia, gdzie skok widelca wynosi średnio od 100 do 130 mm, zaś opony występują w w rozmiarze 27.5 i 29 cali. Oczywiście zwróćcie też uwagę na sam napęd, który może być z przerzutką przednią i dwoma koronkami korby. A jeżeli szukacie raczej typowych terenówek, to rowery powinny mieć napęd jednorzędowy. Zaletą tych jednorzędowych jest fakt, iż lepiej pokonuje się na nich wyboje. Na pewno należy zwrócić uwagę na materiał. Jeżeli szukacie roweru raczej z nieco niższej półki, to rama aluminiowa będzie ok. Ale coraz popularniejszy staje się karbon.

Czy warto wybrać rower enduro?

Odpowiedź na to pytanie zależy do tego, jakie macie preferencje. Takie rowery też można uznać za względnie uniwersalne jak na rowery górskie, bo co do zasady służą do zjazdów, ale i bez problemu wjedziecie na nich na wzniesienie, a to za sprawą dobrej geometrii ramy i zawieszenia. W tym przypadku warto wybrać model z pełnym zawieszeniem o skoku około 150–170 mm, tutaj także koła muszą mieć średnicę 27,5 do 29 cali. Kropką nad „i” jest szeroka kierownica i krótki mostek. Powinny być też wyposażone w sztyce regulowane oraz napędy jednorzędowe.

A gdy lubicie dużą dawkę adrenaliny

Jazda na rowerze górskim w bardziej wymagającym terenie daje poczucie wolności i wyzwala adrenalinę. Ale jeżeli chcecie poczuć jej jeszcze więcej i naprawdę przeżyć ekscytujące przygody rowerowe, to koniecznie powinniście postawić na rower do downhillu. Ma on specjalną geometrię i przy tym koła są bardzo szerokie, ale zdecydowanie mniejsze. Stąd też jest idealny do zjazdów. Zwróćcie też uwagę na sam skok zawieszenia, które jest nie tylko pełne, ale też sięga 200 mm. Jest jeszcze jedna ciekawa kategoria, a dokładnie rower ATB, czyli All Terrain Bicycle. Można o nich powiedzieć, że są mniej terenowe niż MTB, ale nadal sprawdzają się w trudniejszych warunkach. W tym przypadku rama jest typowo klasyczna, co umożliwia jazdą w niemal wyprostowanej pozycji. Do tego jeszcze występują dwu- lub trzyrzędowe mechanizmy korbowe, które zapewniają szeroki zakres przełożeń.

Wybór roweru górskiego nie będzie już trudny. Wystarczy tylko, że skorzystacie z naszych rad i już możecie cieszyć się rowerem idealnie dobranym do własnych preferencji. W końcu to takie proste.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij