Jak umyć samochód aby nie było zacieków
Często naszą wizytówką jest nie tylko eleganckie ubranie i zegarek, ale również samochód którym jeździmy. Nie chodzi tutaj jednak o markę pojazdu, a bardziej o jego wygląd oraz estetykę. Czyste i zadbane auto nie tylko sprawia pozytywne wrażenie, ale ma dobry wpływ na jakość lakieru samochodu oraz komfort jazdy. Jak i czym myć swoje auto tak, aby błyszczało nie posiadało żadnych smug ani zarysowań?
Gdzie myć samochód?
Po pierwsze, trzeba zadbać o odpowiednie miejsce do mycia pojazdu. Lepiej unikać czyszczenia auta w pełnym słońcu, ponieważ wtedy rośnie szansa powstania zacieków. Wietrzne miejsca również nam nie będą służyć. Z tego powodu najlepiej myć samochód w garażu lub pod wiatą. W następnej kolejności należy przygotować odpowiednie preparaty i narzędzia, które pomogą wyczyścić auto na połysk. Potrzebne jest zawsze wiadro, gąbka (jeszcze lepsze rozwiązanie to rękawica z mikrofibry), ręcznik oraz wosk. Na pewno warto zaopatrzyć się również w preparat do felg samochodowych, jak również szampon samochodowy. Dobrze jest, gdy będzie posiadał neutralne Ph (w okolicach 7), aby nie wszedł w niepożądaną reakcję z innymi preparatami do karoserii. Nie jest zalecane użycie szczotek, które mogą zarysować lakier. Następnie można przejść do czyszczenia karoserii.
Mycie samochodu na sucho?
Częstym błędem popełnianym przez wieli właścicieli pojazdów jest „mycie na sucho”, czyli ścieranie gąbką kurzu bez dodania żadnego płynu, jak również nałożenie od razu szamponu i wycieranie go gąbką. Oba te przypadki mogą sprawić, że przyległe do karoserii drobinki kurzu mogą ją bardzo łatwo porysować. Z tego powodu pierwszym krokiem powinno być opłukanie pojazdu ze wszystkich brudów myjką ciśnieniową, bądź zwykłym wężem. Warto dodać aktywną pianę, a także zadbać o jak najmocniejszy strumień, aby jak najwięcej drobinek udało się usunąć. Bezpośrednio po płukaniu auta można nałożyć na felgi odpowiedni preparat i przetrzeć je.
Mycie lakieru auta
Po usunięciu drobin piasku z karoserii i wyczyszczeniu kół można zabrać się za mycie lakieru. Najlepszym rozwiązaniem będzie wlanie wody do wiadra i rozpuszczenie w nim pewnej ilości szamponu tak, żeby stworzyła się piana. Dokładna ilość preparatu, jaką należy dodać do wody powinna być precyzyjnie określona w instrukcji dołączonej do preparatu. Można wyposażyć się również w drugie wiadro z wodą, służące do opłukiwania gąbki lub rękawicy. Należy czyścić auto ruchami prostymi, unikając kolistych. Po wyszorowaniu auta przychodzi czas na spłukanie szamponu oraz wytarcie karoserii. Właśnie ten etap jest kluczowy dla powstawania smug i zacieków. Aby uniknąć tego problemu, warto wyposażyć się w ręcznik z mikrofibry, który bardzo skutecznie zbiera wodę. Cały czas należy starać się wycierać ruchami prostymi unikając kolistych.
W przypadku kiedy coś przyklei się do maski samochodu (owad, guma do żucia), nie powinno się usuwać tego paznokciem, gdyż może powodować to zarysowanie lakieru. Z tego samego powodu zbyt silne szorowanie gąbką może być też szkodliwe. W takich przypadkach lepiej zastosować większą ilość szamponu, bądź glinkę do lakieru. Po usunięciu wszystkich zabrudzeń ostatnim etapem jest nałożenie wosku na karoserię, dzięki czemu auto będzie błyszczeć. Po kilku minutach od nałożenia należy wytrzeć samochód na sucho ścierką z mikrofibry.
trzeba skorzystać z odpowiednich preparatów autodetalingu