Programy służące aktualizacji BIOS-u

Programy służące aktualizacji BIOS-u

BIOS stanowi niejako serce naszych komputerów osobistych. Ten zawierający zestaw elementarnych instrukcji i ustawień system, leży u podstaw działania naszego sprzętu. Jak i każdy inny jego element, także BIOS wymaga okresowych kontroli, ponieważ jakiekolwiek błędy w nim zachodzące, bądź posiadanie jego przestarzałej wersji, może doprowadzić do wielu różnych problemów. Jednym z nich może być niekompatybilność zakupionych przez nas podzespołów z aktualną wersją BIOS-u na naszym komputerze. Uniknięcie tego typu nieprzyjemności, a także szereg korzyści zależących od danej wersji i producenta, stanowczo przemawiają za przeprowadzeniem procedury aktualizacji. Rodzi się więc teraz pytanie:

Jak wybrać program aktualizujący BIOS?

chipsetW zależności od producenta płyty głównej naszego komputera, mamy w tym celu dostępne różne rozwiązania. Jedną z nich jest manualne pobranie najnowszej wersji BIOS-u z internetu, a następnie jego zainstalowanie. Całość procedury nie wymaga znaczącej znajomości obsługi komputera, jednak niektórzy użytkownicy wolą wysłużyć się sprawdzonym software, stworzonym specjalnie w tym konkretnym celu. Część z dostępnych nam opcji przedstawiono poniżej:

BIOS Agent Plus

BIOS Agent Plus to program stworzony przez przedsiębiorstwo Esupport, które zajmuje wiodącą pozycję na rynku oprogramowania podnoszącego wydajność sprzętu komputerowego.

Jest on narzędziem pozwalającym na przeprowadzenie analizy naszego komputera pod kątem dostępnych aktualizacji nie tylko BIOS-u, ale także innych komponentów naszego PC. Oprogramowanie cechuje się niewielkim rozmiarem, prostotą działania, a także dużą przydatnością. Po jego pobraniu, wystarczy uruchomić program za pośrednictwem pliku exe, a następnie chwilę poczekać. Program dokona wspomnianej analizy, po czym wyświetli jej rezultaty bezpośrednio w naszej przeglądarce internetowej. Należy tutaj wspomnieć o fakcie, że BIOS Agent Plus istnieje w dwóch wersjach – płatnej oraz darmowej. Funkcjonalność wersji darmowej kończy się na przeprowadzeniu skanu i analizy, co jednak już w samo w sobie czyni go bardzo przydatnym narzędziem. Wersja płatna tej aplikacji. obejmuje z kolei także możliwość pobrania adekwatnych i aktualnych wersji sterowników, oraz rzecz jasna BIOS-u. Jest to z pewnością program godny uwagi i przetestowania.

MSI Live Update

laptop googleJest to kolejne świetne narzędzie wywiązujące się ze swojego zadania, jednak w tym wypadku jego przydatność ograniczona jest jedynie do grona posiadaczy podzespołów firmy MSI. Tak samo jak i w wypadku aplikacji omawianej powyżej, twórcy MSI Live Update zaimplementowali w swoim produkcie możliwość aktualizacji nie tylko BIOS-u, ale także pozostałych podzespołów. Działanie tego programu podzielone jest na dwa tryby – manualny i automatyczny. Na co wskazują same nazwy, wersja manualna pozwala użytkownikowi na większy stopień kontroli nad całym procesem i ręczne wybieranie aktualizowanego oprogramowania, a z kolei tryb automatyczny nadaje się bardziej dla niedoświadczonych użytkowników, wybierając i aktualizując oprogramowanie bez ich udziału.

Kolejną funkcją tego programu jest obecność harmonogramu zadań, który pozwala na dalszą automatyzację procesu aktualizacji. Na uwagę zasługuje także przyjemna oprawa graficzna programu. Jest to kolejny program godny polecenia.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij