Jaka matryca w laptopie do pracy, do nauki, do gier?

Jeśli planujesz kupić nowy komputer, warto zainteresować się kwestią matrycy. Inna matryca nada się do komputera do nauki, a inna do gier. Jaką matrycę wybrać, aby spełniała swoje funkcje?

Rodzaje matryc do komputera

Matryca do komputera to jedna z najważniejszych jego części. To dzięki matrycy możesz widzieć obrazy, wygenerowane na komputerze. Matryca to innymi słowy część panelu LCD, która konkretnie odpowiedzialna jest za wyświetlanie obrazu na laptopie. Kwestie wyboru matrycy są niemniej ważne niż odpowiedni dobór innych parametrów komputera. Nieco więcej o matrycach i kwestiach związanych z komputerem przeczytasz na doradztwo.net/kategoria/Internet.

Istnieje kilka różnych rodzajów matryc do komputera. Ze względu na zastosowaną technologię, matryca może być nosić miano TN lub IPS. Ogólnie mówiąc, matryce TN są nieco tańsze w produkcji, zapewniają jednak również szybszy czas reakcji. Natomiast matryce IPS gwarantują nieco lepsze kolory dobre kąty i widzenia. Pod kątem widoczności matrycy, możemy rozróżnić matrycę błyszczącą i matową. Pierwszy rodzaj to nieco żywsze kolory, natomiast matowa matryca dużo mniej męczy oczy i jest wskazana do wielogodzinnej pracy przy komputerze.

Jaką matrycę wybrać?

Matrycę należy dobrać pod względem wykonywanej przed komputerem pracy lub hobby. Jeśli potrzebujemy komputera do czynności, które wymagają szybkości, zdecydowanie lepiej jest wybrać matrycę TN. Z drugiej jednak strony może być tutaj potrzebny również lepszy kontrast i żywsze kolory – te parametry na pewno przydadzą Ci się, jeśli jesteś wytrawnym graczem, lub tworzysz na komputerze wizualizacje lub programy. Tutaj przyda się matryca IPS.

Kolejną ważną rozważenia kwestią jest matowość matrycy. Przy pracy z dokumentami, im bardziej matowa jest matryca, tym lepiej, ponieważ nie męczy ona wzroku. Natomiast błyszcząca matryca, choć bardziej dla oczu męcząca, pozwala dostrzec więcej niuansów i sprawi zadowolenie graczom lub osobom poszukującym wyraźniejszych kolorów.

Ważne są także parametry przekątnych. Na rynku dostępne są matryce w rozmiarach:

  • 13,3”,

  • 14”,

  • 15,6”,

  • 17,3”.

Przed wyborem matrycy warto o pomoc w jej doborze poprosić specjalistę.

Gdzie kupić tanio matrycę do komputera?

W momencie wyboru odpowiedniego laptopa, dobrze jest również sprawdzić jego matrycę. Większość laptopów z dobrymi matrycami znajdziesz w korzystnych cenach. Jeśli jednak chcesz wymienić matrycę w swoim komputerze, możesz poszukać najlepszej oferty na Internecie lub w sklepach komputerowych. Zależnie od parametrów, oraz tego, czy matryca jest używana, wymiana matrycy kosztuje około 250 – 400 złotych. Jeśli znasz się na komputerach, możesz również kupić matrycę używaną i spróbować wymienić ją samodzielnie.

Dobra matryca w komputerze bardzo wpływa na komfort pracy. Oczywiście, więcej możemy wymagać od matrycy do dużego laptopa, niż matrycy wybranej notebooka, choć i tutaj zdarzają się skarby. Najważniejsze jest jednak dobranie matrycy odpowiednio do naszych potrzeb.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij