Uszkodzona matryca – czy można jeszcze uratować laptop

Uszkodzona matryca – czy można jeszcze uratować laptop?

Matryca jest istotna w każdym urządzeniu wyposażonym w ekran z wyświetlaczem. To właśnie ona odpowiada za wyświetlanie obrazu. Dlatego, kiedy spadnie laptop i pęknie ekran dochodzi do uszkodzenia matrycy. Jeśli jest to uszkodzenie powierzchniowe, to można poradzić sobie z nim samodzielnie i po prostu zamaskować specjalnymi środkami, które można zakupić w sklepie komputerowym. Gorzej, jeśli pęknięcie jest większe i matryca wymaga wymiany. Może się również zdarzyć, że poza matrycą zostaną uszkodzone części znajdujące się pod nią, wtedy konieczne będzie udanie się do punktu naprawy laptopów.

Uszkodzenie matrycy – czego może dotyczyć?

laptop na zewnątrzKiedy już spadł Ci laptop nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, trzeba zacząć działać według odpowiedniego schematu. Na samym początku musisz więc oszacować straty. Włączenie laptopa pozwoli Ci sprawdzić czy uszkodzenie jest poważne. Naprawa komputerów w zakresie uszkodzenia matrycy może bowiem dotyczyć także uszkodzenia inwertera, uszkodzenia kabla sygnałowego bądź uszkodzenia karty graficznej. Jeśli matryca została znacznie uszkodzona, aby sprawdzić jakość obrazu trzeba podłączyć zewnętrzny monitor. W sytuacji, gdy działa monitor zewnętrzny, a matryca laptopa nie odpowiada jest to sygnałem, że jest uszkodzona lub wypięta tasiemka łącząca matrycę z płytą główną. Brak obrazu, szumy czy linie na ekranie ewidentnie świadczą o uszkodzeniach karty graficznej. Awarii może ulec również inwerter. W takiej sytuacji po włączeniu laptopa matryca miga lub wyłącza się po krótkim czasie bądź obraz gaśnie. Takie awarie są poważne i w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak udać się do punktu naprawy laptopów w Białymstoku.

Matrycę możesz zdemontować samodzielnie – pamiętaj o zasadach bhp

Jeśli po sprawdzeniu laptopa okazuje się, że karta graficzna i inne składowe są w porządku, możesz samodzielnie wymienić matrycę. Pierwszym krokiem jest tutaj odkręcenie ramki matrycy. Na samym początku musisz jednak pamiętać o zasadach bhp. Konieczne jest odłączenie laptopa od zasilania i wyjęcie baterii, wszak nie chcesz ani zostać porażony prądem ani doprowadzić do większej awarii podzespołów. Musisz znaleźć śruby mocujące ramkę matrycy, które znajdują się za osłonką. Najczęściej znajdują się one z przodu lub z boku matrycy. Zdjęcie osłonki pozwala przejść do odkręcania śrub. Oczywiście, jeśli przeraża Cię cała ta procedura i boisz się, że sobie nie poradzisz, możesz skorzystać z serwisu laptopów i powierzyć wymianę profesjonalistom.

Po zdjęciu ramki sprawdzisz czy to kabel inwertera nie jest przyczyną awarii matrycy

praca na laptopieZdjęcie ramki matrycy nie jest skomplikowaną procedurą. Musisz jednak pamiętać, żeby chwycić ramkę pośrodku na dole i delikatnie odciągnąć ramkę od matrycy. Trzeba tu wykonywać ruchy okrężne aż do zdemontowania ramki. Kiedy ten etap masz za sobą możesz sprawdzić czy kabel inwertera nie jest odłączony. Jeśli tak jest to może okazać się, że jest to przyczyną problemu. Jeśli chcesz wymienić matrycę musisz zdemontować również inwerter. Dopiero teraz możesz zdjąć matrycę odkręcając śruby przy zawiasach. Trzeba jeszcze wypiąć kabel video łączący matrycę z płytą główną. Po zdemontowaniu matrycy jest jeszcze jedna kwestia do sprawdzenia, a mianowicie to, czy nie wypięła się taśma sygnałowa, gdyż może być to przyczyną braku obrazu.

Wymiana starej matrycy na nową

Kiedy matryca jest zdemontowana można sprawdzić informację o jej producencie, modelu i typie, co pozwoli zakupić odpowiednią. Niezwykle istotne znaczenie ma również rodzaj złącza. Warto podkreślić, że matrycy nie trzeba wymieniać na identyczną, zwłaszcza, że producenci stale pracują nad nowocześniejszymi rozwiązaniami. Dzięki temu przez niefortunne zdarzenie będziesz mógł zafundować sobie lepszą matrycę niż do tej pory. Warto pamiętać, że przed przymocowaniem, nową matrycę trzeba jeszcze przetestować. Wszystko może wydawać się dość skomplikowane, dlatego gdy mamy obawy, że coś może pójść nie tak, naprawa komputerów w serwisie to najlepsze wyjście.

Okazuje się, że uszkodzenie matrycy to jeszcze nie koniec świata i nie musisz kupować nowego laptopa. Wystarczy, że zdecydujesz się na naprawę. Musisz wiedzieć, że w serwisie specjaliści mogą dopasować do twojego laptopa dobry zamiennik matrycy, który wcale nie musi okazać się gorszy, a często może być lepszy od tej którą miałeś do tej pory. Skorzystanie z usług profesjonalistów da Ci gwarancję, że będziesz mógł korzystać z laptopa jeszcze przez długi czas.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij