Jak urządzić ogród w stylu góralskim

Jak urządzić ogród w stylu góralskim?

Niewątpliwie ogród w stylu góralskim powinien nawiązywać do górskiego krajobrazu. Najlepiej jeśli z nim sąsiaduje, choć nie jest to konieczne. W sytuacji, gdy dom usytuowany jest blisko gór mamy oczywiście do czynienia z naturalistycznym ogrodem. Jednak również z dala od górskich szczytów można stworzyć malowniczy zakątek przypominający o ulubionych terenach. Jak go stworzyć? Niewątpliwie bardzo duże znaczenie będzie miał dobór odpowiedniej roślinności, w tym traw ozdobnych.

Po pierwsze: stwórz wrażenie górzystego krajobrazu

Jeśli chce się stworzyć góralski ogród, to koniecznie muszą się w nim znaleźć skały nawiązujące do górskich szczytów. Trzeba zadbać o zróżnicowanie terenu, dlatego świetnie sprawdzą się kaskady wodne i skalniaki. Warto dobierać kamienie różnorodnej wielkości, aby całość prezentowała się bardzo naturalnie. Pomiędzy nimi warto posadzić skalną roślinność, która dobrze rośnie w warunkach lekkiego zacienienia. Sprawdzą się takie byliny kwitnące jak smagliczka skalna, skalnica, czy rojnik.

Po drugie: zadbaj o obecność iglaków w ogrodzie

Jeśli tworzy się ogród góralski, to nie może zabraknąć w nim iglaków. Oczywiście musi się znaleźć miejsce dla rodzimej sosny i świerku. Mogą one stanowić solitery w ogrodzie. Szpalery można utworzyć z krzewów górskich, takich jak: cis sosna górska czy świerk. Z cisów równie dobrze można stworzyć iglasty żywopłot. Obecność drzew i krzewów iglastych gwarantuje zapach lasu, a on niewątpliwie kojarzy się z górskim krajobrazem. Jeśli doda się do tego ogródek skalny, to otrzymuje się miniaturkę tatrzańskich widoków.

Po trzecie: trawy ozdobne, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji

W każdym ogrodzie, również tym góralskim świetnie sprawdzą się trawy ozdobne. Ich wytrzymałość na niekorzystne warunki panujące w górach sprawia, że nie są wymagające w uprawie. Doskonale wytrzymują warunki podwyższonej wilgotności, a także okresowe susze. Najlepszym wyborem będzie trawa ozdobna typu owies wiecznie zielony albo kostrzewa owcza. Niewątpliwie mogą przywodzić na myśl górskie łąki i hale. Przede wszystkim trawy ozdobne wymagają jedynie okresowego przycinania po zimie, w celu pobudzenia do wzrostu. Można używać do nich nawozy, jednak nie jest to konieczne każdego roku.

Po czwarte: drewniana altana i pergola, których nie może zabraknąć

Oczywiście każdy ogród musi mieć również wydzielone strefy do relaksu. W górskim powinny to być drewniane altany w otoczeniu pergoli. Na niej wić się może bluszcz, który świetnie podkreśla dominującą zieleń i wyłaniające się zza głazów niewielkie rozłożyste byliny kwiatowe. Drewniana altana może być rzeźbiona, a nawet powinna taka być, wszak obróbka drewna i rzeźbienia są charakterystyczne dla górskiej tradycji. W altanie może znaleźć się ława i stół, oczywiście wykonane z drewna. Dzięki temu będzie można biesiadować wraz z rodziną i znajomymi, np. przy grillu. Warto postawić na własnoręcznie wykonany grill z podmurówką, który może również pełnić funkcję wędzarki ogrodowej. Będziecie mogli spróbować grillowanego oscypka z odpowiednim aromatem.

Po piąte: krzewy liściaste, czyli nietuzinkowe rabaty

W górach panuje przez cały rok surowy klimat, dlatego rośliny wybierane do ogrodu w górskim stylu muszą być odporne na zmienne warunki, a także mróz. Wśród nich są również krzewy liściaste, które można obsadzić wokół domu i stworzyć niepowtarzalne rabaty. Wśród nich nie mogło zabraknąć wrzosów i wrzośców. Można postawić również na czeremchę skalną oraz irgę. Ponieważ dobrze czują się pod drzewami i wśród skał obok nich mogą znaleźć się ścięte pieńki wokół których będą wzrastać ich drobne, ale jakże piękne kwiaty.

Urządzenie ogrodu w górskim stylu wymaga uruchomienia pokładów wyobraźni. Jednak dzięki odpowiedniemu doborowi roślinności można stworzyć wysokogórski klimat nawet wśród zgiełku miasta. Przed domem można również ustawić wrzosy w drewnianych donicach, co będzie doskonale komponować się z całością aranżacji ogrodu. To tylko niektóre propozycje. Aby wszystko do siebie pasowało, warto zaangażować architekta krajobrazu, który przeniesie ulubione widoki do Waszego ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij