serwis wentylacji

Jak zapewnić sprawną wentylację w domu pasywnym? Poznaj nasze wskazówki

Popularność domów pasywnych zaczęła się już w latach 90-tych w Niemczech, a obecnie i w naszym kraju coraz więcej osób decyduje się na technologię budowlaną zapewniającą energooszczędność. Również przepisy unijne idą w stronę ograniczenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery, dlatego coraz większe restrykcje dotyczą klasy energetycznej pieców węglowych, a regulacje idą w tę stronę, by w jak największym stopniu energię nieodnawialną zastępować odnawialną, a domy pasywne idealnie się w ten trend wpisują. Ważną kwestią niezbędną do osiągnięcia wymaganego standardu energetycznego jest zapewnienie sprawnej wentylacji. W tym przypadku sprawdzi się tylko i wyłącznie mechaniczna. Dlaczego i jaki typ centrali wentylacyjnej należy wybrać – tego dowiecie się z naszego poradnika.

Sprawna wentylacja w domu pasywnym – poznaj ogólne założenia

Przede wszystkim w domu pasywnym trzeba jak najbardziej ograniczyć mostki termiczne, a właściwie niemal je wyeliminować, tylko wtedy dom będzie mógł osiągnąć ten standard. Istotne znaczenie ma zatem zaprojektowanie systemu wentylacji mechanicznej już na etapie budowy domu. Trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła, a także rozprowadzić w ścianach, stropach, a także sufitach podwieszanych kanały wentylacyjne. Wentylacja grawitacyjna nie ma tu racji bytu, gdyż w takim układzie utrata ciepła jest zbyt duża. Jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła, to dla domu pasywnego nie może być on wyższy niż 0,15 W/(m2xK). Aby osiągnąć tak niski parametr konieczne jest zastosowanie warstwy izolacyjnej ścian i podłóg nie mniejszej niż 30 cm, a od strony dachu 40 cm. Dodatkowo materiał izolacyjny musi charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 0,04 W/(m2xK). Zaizolowane muszą być również kanały wentylacyjne, a dodatkowo istotne znaczenie ma sprawność rekuperatora.

Jaki rekuperator wybrać do domu pasywnego?

rekuperator zamontowany na poddaszuWymiana powietrza zużytego na świeże jest ważna w każdym budynku, niezależnie od tego czy ma okna otwierane czy też stałe. W drugim przypadku nie obejdzie się bez wentylacji mechanicznej. Pytanie zasadnicze dotyczy jednostki służącej do wymiany i ogrzewania powietrza połączonej z kanałami wentylacyjnymi. Rekuperatory spiralne oraz przeciwprądowe mogą być dobrym wyborem do domu pasywnego, oczywiście muszą charakteryzować się najwyższą sprawnością, tzn. osiągać odzysk ciepła na poziomie około 90%. Istotne znaczenie ma fakt, że rekuperatory przeznaczone do domów pasywnych muszą posiadać specjalny certyfikat przeznaczenia dla domu pasywnego, potwierdzający wysoki odzysk ciepła, świetną izolację wewnętrzną, właściwy spręż, a także najwyższą jakość pracy. Rekuperator musi być wydajny i pokonywać opory stawiane przez wentylację. Nie może przy tym zużywać zbyt dużo prądu, bo istotne znaczenie ma energooszczędność, która w domu pasywny powinna być na poziomie 15 kWh/m2 rocznie.

Jakie powinny być kanały wentylacyjne i zabezpieczenia czerpni i wyrzutni?

W budynku pasywnym największe znaczenie ma izolacja, która powinna spełniać restrykcyjne normy. Dotyczy to również kanałów wentylacyjnych, które nie mogą być zbyt szerokie, a ponadto nie powinno być pomiędzy nimi żadnych nieszczelności, nawet w miejscach łączenia kształtek wentylacyjnych. Można stosować izolowane kanały stalowe, jednak częściej rekomendowane są te wykonane z polietylenu. Aby zapobiec mostkom termicznym konieczne jest również zaizolowanie czerpni i wyrzutni.

Sprawna wentylacja = mniej zużytej energii na ogrzewanie

Należy pamiętać, że odpowiednio zaprojektowana i dobrze działająca wentylacja mechaniczna gwarantuje mniejsze zużycie energii na ogrzewanie. Warto pamiętać, że w przypadku temperatury na zewnątrz wynoszące 0 stopni i 20 stopniowej temperatury w pomieszczeniach, podczas wymiany powietrza odzyskiwane jest ciepło i potrzeba dogrzania pomieszczenia jedynie o 2 stopnie. W przypadku większych mrozów także można osiągnąć wysoką temperaturę przy wymianie powietrza, a taki odzysk nie jest możliwy w ogóle przy tradycyjnej wentylacji i pomieszczenie znacznie bardziej się wychładza.

Wymagania odzysku ciepła dla domów pasywnych to przynajmniej 75%. Warto zatem zainwestować w dobrej klasy rekuperator, który zapewni sprawne działanie systemu wentylacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij