Gdy brat dzieli pokój z siostrą – jak to wszystko ogarnąć, by dzieci były zadowolone?

Dzieci odmiennej płci mogą dzielić wspólny pokój dopóty nie są nastolatkami. Gdy już zbliżają się do tego wieku, to trzeba pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem. Jeżeli macie sypialnię, to być może czeka Was przeprowadzka do salonu. Ewentualnie można przedzielić ich wspólny pokój ścianą i zrobić do niego dwa wejścia, tak aby każde miało swoje i przy tym dysponowało swoim kątem. Jednak już dzieci w wieku wczesnoszkolnym nie potrafią dojść do porozumienia przy wyborze aranżacji. Zatem, co zrobić gdy brat dzieli pokój z siostrą? Jak to wszystko ogarnąć, by dzieci były zadowolone?

Podział na strefy – jak go wykonać?

Dzielenie pokoju przez brata i siostrę nie jest idealnym rozwiązaniem, bo zazwyczaj ich gusta znacząco się od siebie różnią. Oczywiście ktoś powie, że zawsze można pomalować czy udekorować pokój w neutralnych kolorach, ale jest to błąd. Otóż dzieci same powinny wybierać elementy wyposażenia czy aranżacji, a Wy jako rodzice powinniście tylko zwracać uwagę, czy dany mebel zapewni im bezpieczeństwo. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest podział pokoju na część siostry i część brata. Każde z rodzeństwa może urządzić swoją część tak, jak tylko ma na to ochotę. Po środku może znaleźć się mała ścianka działowa, ewentualnie część bawialna, a więc stolik z krzesełkami może być wspólny, ale pod warunkiem, że kubatura pomieszczenia jest tak nieduża, iż inne rozwiązanie się nie sprawdzi.

Rozwiązania 2w1 są wskazane

Zazwyczaj w mieszkaniach w blokach czy przeciętnych domkach jednorodzinnych metraż pokoi nie jest nader duży, dlatego też trzeba dostosowywać rozwiązania do możliwości. Tutaj sprawdzą się meble typu 2w1, czyli np. połączenie łóżka piętrowego z szafą oraz biurkiem. Dziewczynka może wybrać sobie model w kolorze białym czy nawet różowym bądź zdobiony kolorowymi dekorami, z kolei chłopiec zapewne postawi na dekory z samochodzikami czy super bohaterami. Oczywiście tutaj dzieci powinny wybrać sobie komplety pościeli, które im się podobają. Wy jako rodzicie musicie sprawdzić, czy meble spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Oznacza to, że powinny być wykonane z najlepszych materiałów np. drewna i pomalowane nietoksyczną farbą, czyli ekologiczną. Do tego zwróćcie też uwagę na to, czy posiadają zaokrąglone kanty.

Dekoracje mają znaczenie

Czas przejść do dekoracji. Również w tym przypadku dzieciaki powinny je wybrać samodzielnie, nawet jeżeli Wam się jakoś nieszczególnie podobają. Choć można znaleźć i takie, które rzeczywiście są stylowe np. każdą małą księżniczkę i Was zachwycą różowe ramki na zdjęcia, do których będzie mogła włożyć nie tylko fotografie, ale też swoje rysunki, z których jest szczególnie dumna. Dziewczynce spodoba się też dekoracyjna lampka np. przedstawiającą zwierzątko bądź ozdobiona motywem z ulubionej bajki. Na wolnej ścianie powinien znaleźć się też kosz czy pudełko na zabawki. Czas przejść do dekoracji w pokoju chłopca. Tutaj także sprawdzą się ramki na zdjęcia, ale i duże pudełko na klocki. Chłopcy często interesują się samolotami stąd można zawiesić kilka figurek na ramie łóżka po zewnętrznej stronie. Tutaj mamy dla Was jedna radę, otóż jeżeli okno w pokoju jest wspólne i np. znajduje się na środku, aby nie doszło do konfliktów, kto wybiera firankę, lepiej postawić na żaluzje czy roletę w neutralnym kolorze.

Wspólna strefa i miejsce zabaw

Warto też przygotować wspólną strefę zabaw, szczególnie gdy nie można pozwolić sobie na urządzenie dwóch. Na środku pokoju powinien znaleźć się stolik i kilka krzesełek. Warto też zastanowić się nad zakupem dużej tablicy, na której dzieciaki mogłyby rysować. I tutaj znowu, aby nie doszło do konfliktu, kto wybiera kształt tablicy, lepiej postawić na klasyczną kwadratową. Na takiej tablicy można też zawieszać rysunki dzieci, ale i punkty za dobre zachowanie. W wolnej strefie może znaleźć się też basen z kulkami, który kilkuletnie dzieci i nawet te trochę starsze uwielbiają. We wspólnej strefie można też ustawić czy zawiesić ramki na zdjęcia z fotografiami całej rodziny.

Pokój rodzeństwa powinien być tak urządzany, aby każde dziecko miało zapewniony maksymalny komfort użytkowania go i wygodę. Jednak wybór poszczególnych dekoracji czy mebli pod katem estetyki, warto im pozostawić. Dzięki temu uczą się podejmowania pierwszych, ważniejszych decyzji, a przy tym są dumne, że mają taką możliwość.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij