Miska ustępowa: kompakt czy stelaż? Co wybrać?

Chociaż stelaż podtynkowy jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku muszli klozetowej, warto pamiętać, że istnieją także opcje alternatywne, z których może skorzystać każdy, kto planuje remont istniejącej lub wyposażenie nowej łazienki. Zapoznaj się z nimi, czytając poniższy tekst!

Stelaż podtynkowy – obecny standard wyposażenia łazienek

Stelaż podtynkowy umożliwia zawieszenie miski ustępowej w powietrzu na określonej wysokości, zamiast jej posadowienia na podłodze. Jest to rozwiązanie popularne przede wszystkim ze względów estetycznych – ukrycie całego oprzyrządowania toalety pod okładziną ścienną jest zdecydowanie korzystne wizualnie.

Innym argumentem przemawiającym za stosowaniem stelaża jest łatwość utrzymania pomieszczenia w czystości – wiszące muszle klozetowe są mniej narażone na zabrudzenia związane z użytkowaniem podłogi, a przestrzeń pod nimi można łatwo wyczyścić odkurzaczem lub mopem.

Stelaże modułowe – alternatywa dla montażu podtynkowego

Każdy system stelażowy do toalet posiada pewne stałe części składowe. Są to:

  • stelaż,
  • mechanizm spłukiwania wody,
  • przycisk spłukiwania wody,
  • deska do wc (najczęściej wolnoopadająca),
  • muszla klozetowa.

Po zamontowaniu stelaża podtynkowego, w łazience widoczne pozostają tylko miska ustępowa z deską i przycisk spłukiwania. Stelaż oraz mechanizm spłukiwania wody są ukryte za okładzinami ściennymi. Alternatywnie, można zastosować gotowe moduły, które montuje się w już wykończonej łazience. W tym przypadku cały system, łącznie ze stelażem, jest umieszczony w module i niewidoczny. Stelaże modułowe to idealne rozwiązanie, jeśli chcemy np. zastąpić stojący kompaktowy sedes wiszącym, zachowując przy tym istniejące okładziny ścienne oraz unikając skuwania płytek czy ingerencji w konstrukcję ścian podczas remontu.

Tradycyjne kompakty – rzadsze, ale wciąż dostępne w sprzedaży

Alternatywą dla stelaża podtynkowego i toalety wiszącej jest stojąca muszla klozetowa ze zintegrowanym zbiornikiem na wodę. Takie rozwiązanie nazywane jest dolnopłukiem, w przeciwieństwie do popularnych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku misek ustępowych ze zbiornikiem umieszczonym na pewnej wysokości nad toaletą.

Choć rzadko obecnie stosowane stojące miski ustępowe, zwane również kompaktami, są nieco trudniej dostępne niż ich wiszące odpowiedniki, niektóre serie produktów oferują również tę opcję. Oczywiście, współczesne miski ustępowe mogą być wyposażone w komfortowe, wolnoopadające deski WC.

Warto jednak podkreślić, że o ile muszle klozetowe przeznaczone do stelaży dostępne są w różnej kolorystyce (np. modnej obecnie, czarnej, ale także szarej, beżowej czy nawet złotej), o tyle kompakty inne niż białe nabyć jest niezwykle trudno.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij