Kiedy zasięgnąć porady prawnika, kiedy adwokata, kiedy radcy prawnego

Kiedy zasięgnąć porady prawnika, kiedy adwokata, kiedy radcy prawnego?

Prawnik, adwokat, radca prawny… szukając wsparcia w zakresie prawa mamy całkiem duży wybór jeżeli chodzi o specjalistów z różnych dziedzin. Kiedy i w jakich okolicznościach udamy się do jednego z nich? Czym różnią się między sobą i jakie mają uprawnienia?

Pomoc prawna – do kogo się udać?

Szukając wsparcia z zakresu prawa, najczęściej myślimy o osobie, która może się na tym znać. Prawnik, adwokat i radca prawny niejednokrotnie są traktowani identycznie, a przeciętny człowiek nie widzi między nimi żadnej różnicy. Trzeba jednak pamiętać, że to, do jakiego specjalisty się udamy, ma bardzo duże znaczenie, jako że każdy z nich charakteryzuje się nieco inną edukacją prawniczą, ma inne specjalizacje oraz co istotne – inne uprawnienia i możliwości. Oczywiście wiele będzie też zależało od samej sprawy, tego, w jakiej dziedzinie prawa się znajduje oraz kwestii związanej z zakresem wsparcia.

Ile kosztuje pomoc prawna?

Każda usługa prawna, niezależnie od tego, do jakiego specjalisty się udamy, jest płatna. Zarówno prawnik, adwokat, jak i radca prawny mają swoje cenniki, które uzależnione są po pierwsze od ustawy, która określa minimalne stawki, a także od rodzaju sprawy i zakresu wsparcia, jakiego się udzieli. Każda kancelaria może też samodzielnie ustalać poszczególne ceny usług, a ile kosztuje porada prawna omawia blog https://konstytucje.pl. Trzeba zwrócić też uwagę choćby na to, jaka jest reputacja danej firmy czy specjalisty. Wielkość miasta czy samej kancelarii także ma wpływ na koszty.

Kiedy zgłosić się do prawnika?

Mówiąc krótko, prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze i na tym można zakończyć prezentację. Nie ma tu mowy o specjalizacji, ani posiadaniu konkretnego tytułu. Prawnik ma jedynie wiedzę teoretyczną z zakresu prawa, która została wyniesiona z nauki na uniwersytecie. Nie ukończył on żadnej aplikacji i nie posiada zdanego egzaminu zawodowego. To oznacza, że kierując się po pomoc do takiej osoby, można liczyć jedynie na ewentualną poradę prawną. Prawnik nie ma możliwości reprezentowania klientów przed urzędami i sądem.

Kiedy zgłosić się do adwokata?

Adwokat to już wyższa półka, jeżeli chodzi o specjalizację. Tytuł ten mogą otrzymać osoby, które po ukończeniu studiów wyższych, dostaną się na aplikację i pomyślnie ją przejdą, zdając egzamin zawodowy. Dzięki temu trafia się też na oficjalną listę adwokatów. Jeżeli chodzi o kompetencje, to są one szersze niż u prawników. Adwokat może nie tylko doradzać, ale i reprezentować klientów przed sądami i urzędami, a także sporządzać opinie prawne oraz opracowywać projekty aktów prawnych. To najczęściej adwokat jest też obrońcą w sprawach karnych i karnosądowych. Dodatkowo, co istotne, adwokaci mogą wykonywać swój zawód wyłącznie jako działalność gospodarczą.

Kiedy zgłosić się do radcy prawnego?

Podobnie jak w przypadku adwokata, aby zostać radcą prawnym, należy nie tylko ukończyć studia prawnicze, ale też zdać egzamin aplikacyjny, który uprawnia do wykonywania zawodu. Jeżeli chodzi o kompetencje, jakie posiada, są one bardzo podobne. Może on służyć poradą, sporządzać opinie prawne, a także reprezentować klienta przed sądami i urzędami, jako pełnomocnik i obrońca. Sprawami karnymi i karnoskarbowymi radca może zajmować się właściwie od niedawna, bowiem od 2015 roku, a od 2007 roku, jest w stanie prowadzić sprawy rodzinne. Jedyną różnicą, jest fakt, że radca prawny, w przeciwieństwie do adwokata, może być zatrudniony na umowę o pracę, np. w przedsiębiorstwie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij