Kto może przekazać 1 procent podatku

Kto może przekazać 1 procent podatku?

Popularną formą pomocy jest przekazanie 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. To działanie, które nic cię nie kosztuje, a może pomóc wielu potrzebującym osobom. A kto dokładnie może przekazać 1 procent podatku i jak to zrobić? Podpowiadamy. 

Kto może przekazać 1% podatku? 

Warto wiedzieć, że nie każdy ma możliwość przekazania 1% podatku dla OPP, jednak lista osób, które mogą to zrobić i tak jest bardzo długa. 1 procent podatku mogą przekazać osoby fizyczne, co dokładniej sprawdzisz na anioly24.pl, są to m.in. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych czy osoby, które same opłacają zaliczki na rzecz podatku. Mówiąc prościej, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub umowę zlecenie to rozliczając swój PIT, w odpowiedniej rubryce możesz wskazać organizację, którą chcesz wspomóc. Takie prawo mają również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, które korzystają z liniowej, 19-procentowej stawki podatku oraz osoby opodatkowane na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

A jak wygląda sytuacja emerytów i rencistów, czym oni również mogą przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego? Tak, jeśli otrzymali od organu rentowego PIT-40A.  

Czy firma może przekazać 1 procent podatku?

A czy firma może przekazać 1 procent podatku na wsparcie potrzebujących? Prawo do przekazania 1% dla OPP mają wyłącznie osoby fizyczne, zatem mogą z niego skorzystać jednie wspomniani wyżej podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Natomiast spółki, przedsiębiorstwa państwowe czy organizacje pozarządowe nie są uprawnione do przekazywania 1 procentu podatku dla OPP. 

Jak przekazać 1 procent podatku? 

Jeśli rozliczasz się za pomocą programu e-PIT, przekazanie 1% podatku jest niezwykle proste. Wystarczy, że w odpowiedniej rubryce deklaracji wybierzesz organizację, której chcesz przekazać swój jeden procent. Możesz to zrobić wpisując jej nazwę lub odpowiedni numer KRS. Jeśli w poprzednim roku podawałeś już fundację lub stowarzyszenie, któremu również w tym roku chcesz przekazać procent podatku, to ta organizacja powinna być już wyświetlana automatycznie. 

Kiedy można przekazać 1% podatku?

Warto pamiętać, że jeden procent podatku możesz przekazać tylko wtedy, gdy twoje zeznanie będzie złożone terminowo. Dzieje się tak dlatego, że urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania środków z 1% odpowiednim organizacjom do końca lipca roku następującego po roku podatkowym, w którym składasz PIT. Dlatego jeśli chcesz wspomóc stowarzyszenia czy fundacje, nie możesz się spóźnić ze złożeniem deklaracji. 

Przekazanie jednego procentu podatku to bardzo prosty sposób na udzielenie pomocy osobom potrzebującym. Pamiętaj jednak, że takie osoby możesz również wspierać na wiele innych sposobów, np. udzielając się jako wolontariusz w hospicjum, domach dziecka czy domach samotnej matki, a także przekazując OPP darowizny pieniężne i rzeczowe. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij